Kiedy idziemy do sklepu po wodę, mamy do wyboru kilka jej rodzajów. Gazowana czy niegazowana? – to jest podstawowe pytanie, jakie sobie zadajemy. Jednak warto zwracać większą uwagę na to, którą wodę wybieramy, ponieważ jednemu coś może pomagać, a innemu szkodzić. Ostatnio pojawia się coraz więcej informacji na temat szkodliwości wody gazowanej, dlatego warto poznać kilka szczegółów na jej temat.

Spór o to, która woda jest lepsza, trwa nadal. Jednak wiele osób uważa, że nie ma żadnej różnicy pomiędzy tymi dwiema wodami, ale to jest oczywiście duży błąd. Praktycznie wodę niegazowaną może pić każdy. W związku z tym warto wiedzieć, kiedy należy unikać wody gazowanej, ponieważ może przyczyniać się do powstawania
pewnych dolegliwości.

Woda jest nam niezbędna do życia, ponieważ bierze udział we wszystkich rekcjach biochemicznych, które zachodzą w naszym organizmie, np. usuwa z organizmu szkodliwe substancje, ale też reguluje temperaturę naszego ciała. Profesor Julian Aleksandrowicz stwierdził, że „zdrowie i życie każdego człowieka w dużej mierze zależy od jakości i rodzaju wody, jaką na co dzień pije”. Dlatego wybierajmy najlepszą wodę dla naszego zdrowia.

Wodę trzeba pić, ale jaką?

Każdy z nas wie o tym, że trzeba pić wodę, przynajmniej 2 – 2,5 litra dziennie. Woda jest konieczna dla zdrowia, urody i prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, bo przecież w większości składamy się z wody. Na półkach w sklepie możemy znaleźć kilka rodzajów wody. Dziś to nie jest już tylko wybór pomiędzy gazowaną czy niegazowaną, ale również smakową, wysoko lub średniozmineralizowaną albo lekko gazowaną.

Woda niegazowana to woda, która jest nienasycona dwutlenkiem węgla, natomiast gazowana to woda nasycona dwutlenkiem węgla. Można wyróżnić trzy rodzaje wody gazowanej: niskonasycone dwutlenkiem węgla, czyli o stężeniu CO2 poniżej 1500 mg/l, średnionasycone, czyli o stężeniu CO2 od 1500 do 4000 mg/l  oraz wysokonasycone, czyli powyżej 4000 mg/l.

Oczywiście można pić wodę niegazowaną, jak i gazowaną, ale ta gazowana nie będzie odpowiednia dla wszystkich osób, ponieważ niektórym może zaszkodzić. Dlatego warto wiedzieć wcześniej, przy jakich dolegliwościach i chorobach należy unikać wody gazowanej.

Kto powinien unikać wody gazowanej?

Na pewno lepszym wyborem będzie woda niegazowana oraz gazowana niż dostępne wody smakowe albo inne gazowane napoje, które w swoim składzie mają wiele dodatków, np. barwniki i cukry, ale też, co dla niektórych jest bardzo ważne, mają więcej kalorii.

Warto wiedzieć, kiedy należy unikać wody gazowanej, ponieważ
może nam zaszkodzić. Na pewno powinny z niej zrezygnować osoby, które mają kłopoty z krtanią, problemy gastryczne oraz POCHP, czyli osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Nie jest również wskazana dla kobiet w ciąży, karmiących piersią i dla małych dzieci, ponieważ piją one łapczywie, a więc mogłyby się zakrztusić.
Poza tym nie nadaje się również dla osób, które przeszły operację przewodu pokarmowego, a także dla tych z zespołem jelita drażliwego oraz wzdęciami brzucha, ponieważ może dojść u nich do nasilenia się tych problemów.

Dolegliwości związane z piciem wody gazowanej

W przypadku niektórych osób woda gazowana może spowodować pewne dolegliwości. Osoby, które sięgają po wodę gazowaną, powinny wiedzieć, że dzięki niej szybciej można zaspokoić pragnienie, a w związku z tym wypija się mniej wody niż potrzebuje tego nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Poza tym obecny w tej wodzie dwutlenek węgla może przyczyniać się do rozpychania jelit, a także powstawania
zgagi i wzdęć brzucha oraz różnych dolegliwości w obrębie jamy brzusznej. Osoby, a szczególnie kobiety, którym zależy na płaskim brzuchu, powinny wiedzieć, że taka woda powoduje optyczne powiększenie naszego brzucha.

Dzięki dwutlenkowi węgla woda gazowana ma specyficzny smak. Do tego w butelce wytwarza się kwas węglowy, który bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie. W związku z tym obecny w wodzie kwas może zmiękczać szkliwo naszych zębów, a poprzez to będą one narażone na uszkodzenia. Jednak naukowcy dowodzą, że erozja szkliwa będzie tutaj niska, ale warto o tym pamiętać. Osoby, które piją wodę gazowaną, np. z cytryną, powinny wiedzieć, że takie połączenie jest szkodliwe, ponieważ może prowadzić do erozji szkliwa. Poza tym możemy się borykać z bólem i nadwrażliwością zębów. Jeśli ktoś nie chce zrezygnować z wody gazowanej, to najlepiej pić ją przez słomkę, dzięki czemu będziemy chronić nasze zęby. Ten kwas węglowy wpływa na obniżenie pH w naszych ustach, ale może to być również spowodowane posiłkami, które spożywamy.

Większość wód gazowanych zawiera duże ilości sodu, czyli soli, której nie powinno spożywać się w nadmiernych ilościach. Najczęściej taka litrowa butelka wody dostarcza nam 10% dziennego zapotrzebowania na sód. W związku z tym woda, która zawiera takie ilości sodu, na krótko gasi nasze pragnienie i sprawia, że zaraz chce nam się pić. I kiedy sięgamy po kolejną szklankę, to dostarczamy również kolejną dawkę sodu.

Można powiedzieć, że woda gazowana nie szkodzi, ale w niektórych przypadkach i dolegliwościach jest niewskazana. Warto zwracać uwagę na to, którą wodę wybieramy,
ponieważ mamy jej wiele rodzajów i bierzmy też pod uwagę jej skład mineralny. Woda wodzie nierówna, a w związku z tym niektórzy dietetycy zalecają, aby nie pić cały czas
jednej wody. Najlepiej, co jakiś czas, zmieniać wodę, aby dostarczać organizmowi
wszystkich niezbędnych pierwiastków.

Ilona Górecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *