olimpiady_specjalne_lotwa_2016_04Kolejne zawody, kolejne zwycięstwa, kolejny sukces. Niepełnosprawni z klubu Olimpiad Specjalnych
„SZANSA” dali nam kolejny powód, aby o nich pisać. W dniach 1-3 kwietnia 2016 roku w Kuldidze na Łotwie odbył się II Otwarty Międzynarodowy Turniej w Bocce Olimpiad Specjalnych Krajów Nadbałtyckich. Wzięło w nim udział 10 zespołów reprezentujących Polskę, Litwę, Estonię, Ukrainę oraz oczywiście Łotwę. Olimpiady Specjalne Polska były reprezentowane przez Oddział Regionalny Świętokrzyskie, a dokładniej przez zawodników z Klubu Olimpiad Specjalnych „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski. W skład grupy weszli zawodnicy: Jacek Koza, Wioleta Pych, Norbert Walesic, Katarzyna Wójcicka z trenerem Przemysławem Walczykiem i kierownikiem ekipy – Remigiuszem Woźniakiem.

Gdy tylko dotarła informacja, że jest możliwość wyjazdu kolejnych zawodników, którzy trenują w dyscyplinie Bocce, byliśmy dumni, że znowu zawodnicy z „SZANSY” mają możliwość reprezentowania naszego kraju – mówi Robert Rogala, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej działającego przy Stowarzyszeniu „SZANSA”. – Po rozpoznaniu spraw logistycznych, a przede wszystkim transportowych, bo do pokonania Zawodnicy Olimpiad Specjalnych było ponad 900 km w jedną stronę, zapadły wiążące decyzje.

Po uroczystym otwarciu turnieju jak to olimpiadach specjalnych bywa odbyły się preeliminacje, które mają na celu zbliżone dobranie grup sprawnościowych, tak aby każdy zespół miał wyrównane szanse na zwycięstwo. – mówi Remigiusz Woźniak, przewodniczący Klubu Olimpiad Specjalnych „SZANSA”. – Tym razem nie było to takie proste, ponieważ turniej odbywał się w drużynach czteroosobowych, a każdy zawodnik prezentował inny poziom umiejętności. Ale organizatorzy bardzo fachowo dokonali podziału na grupy i można było rozpocząć najważniejszą część zawodów.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom turnieju atrakcje turystyczne w Kuldidze, spotkanie w Urzędzie Miasta, a także specjalny koncert muzyczny. W przerwach między meczami odbywały się zajęcia plastyczne m.in. z kadetkami ze szkoły policyjnej, które prowadziły zajęcia profilaktyczne. Po ogłoszeniu wyników preeliminacji okazało się, że będziemy rywalizować z miejscowymi zespołami łotewskimi. W pierwszym meczu grupowym zespół Olimpiady Specjalne – Polska wygrał po bardzo zaciętej i wyrównanej walce 4:3 z Łotwa Spare. W drugim meczu poszło łatwiej i zespół Olimpiady
Specjalne – Polska wygrał 9:1 z Łotwa Pelci. Już w tym momencie było pewne, że Reprezentacja Polski zdobyła złoty medal.

Wielkim zaskoczeniem i wyróżnieniem dla zawodników Olimpiad Specjalnych były pokazowe mecze z zawodnikami łotewskimi, którzy w 2016 roku wystartują w paraolimpiadzie w Rio. Okazało się, że w meczu gwiazd mieszana reprezentacja zawodników Olimpiad Specjalnych z Estonii, Litwy, Ukrainy i Polski (reprezentowała Katarzyna Wójcicka) wygrała z reprezentacją Paraolimpijczyków – mówi Przemysław Walczyk, trener w Klubie Olimpiad Specjalnych „SZANSA”. – W drugim meczu pokazowym, gdzie przeciwnikami na boisku były kadetki ze szkoły policyjnej, Polskę reprezentował Norbert Walesic. Również tym razem okazało się, że zawodnicy Olimpiad Specjalnych na tym turnieju nie mają sobie równych.

W uroczystym zakończeniu odbyły się dekoracje medalowe i podziękowania zarówno dla organizatorów, przybyłych gości, jak i słowa pochwały za tak fantastycznie przygotowany turniej. Nowe przyjaźnie jakie się nawiązały podczas takiego wyjazdu na pewno będą podtrzymywane i z pewnością jeszcze nie jeden raz spotkają się na arenach sportowych.

Bardzo bogata galeria zdjęć znajduje się na stronie www.szansa.onecik.pl 

Już 22 kwietnia 2016 roku w Skarżysku-Kamiennej będzie można zobaczyć na żywo zmagania sportowców podczas Świętokrzyskiego
Turnieju w Bocce Olimpiad Specjalnych.

Małgorzata Chrzanowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *