kartka_gabrys_2016_04„Warto myśleć pozytywnie. Zawsze” – to hasło przyświecające wszystkim w Fundacji „Dom w Łodzi”, która prowadzi jedyny w Polsce Dom Dziecka dla Dzieci Chorych. Dzieci otoczone są ciepłem i miłością, a problemy – nawet bardzo trudne – znajdują swoje rozwiązania.

O Fundacji „Dom w Łodzi” i jej podopiecznych pisaliśmy w grudniu. To miejsce szczególne – tu dom znalazły poważnie chore dzieci, które potrzebują stałej medycznej opieki i codziennej rehabilitacji. Mimo ciężkich schorzeń, trudnych i bolesnych historii, nie ma tu jednak smutku i rozpaczy! To dom pełny miłości, ciepła i uśmiechu, skupiający i przyciągający pozytywnych ludzi, którzy robią wszystko, aby stworzyć dzieciom jak najlepsze warunku rozwoju.

Koniec roku był dla Fundacji bardzo trudny – placówka przeszła kapitalny remont. Z powodu nieprzewidzianych problemów technicznych i braku pieniędzy, prace trwały dłużej, niż planowano.

– Zdecydowaliśmy się na totalną rewolucję, całkowite przearanżowanie domu. Rzuciliśmy się na głęboką wodę, ale nie było wyjścia. Trzeba było dostosować dom do potrzeb naszych niepełnosprawnych dzieci. To było pospolite ruszenie – mówi ze wzruszeniem pani Jola. – Okazało się, że
mamy wspaniałych Przyjaciół, że wokół jest wiele cudownych osób, które nam pomogły.

aleksandra_szwed_2016_04Największą niespodzianką i zaskoczeniem dla wszystkich była akcja ojca Adama Szustaka, który prowadzi w internecie video-rekolekcje pod hasłem „Jeszcze 5 minutek”. Duchowny zgromadził wokół siebie ogromną społeczność – zarówno na kanale YouTube, jak i profilu na Facebooku „Langusta na Palmie”. W jednym z odcinków zapowiedział, że chciałby pomóc jakiejś instytucji i poprosił internautów o podpowiedź.

– To było niesamowite! wasza Wolontariuszka Marcelina zaproponowała naszą Fundację i… zostaliśmy bohaterami akcji charytatywnej! Ta pomoc spadła nam z nieba!” – cieszy się pani Jola.

W ramach akcji, każdy mógł wpłacić na konto współpracującej z ojcem Adamem Fundacji Malak dowolną kwotę. Na konto Fundacji wpłynęło… ponad 381 tys. zł! W nagrodę do darczyńców powędrowały pluszaki. Główna maskotka – Panda – została wystawiona na charytatywną aukcję na Allegro. Wylicytowano ją za… 11.100 zł! Ojciec Szustak odwiedził Fundację, by osobiście poznać małych podopiecznych i ich opiekunów. Był  oczarowany panującą tam atmosferą, o czym opowiedział w filmiku, który po wizycie opublikował w internecie.

– Ta akcja uruchomiła różne marzenia – uśmiecha się Jola Bobińska. – Dzieci na przykład nigdy nie były na prawdziwych wakacjach. Ale oczywiście – pieniądze to nie wszystko. Bez nich też można działać i robić wspaniałe rzeczy. Wystarczy pomysł, optymistyczna energia i dobre chęci. Przykładem jest prowadzona przez Fundację „Dom w Łodzi” akcja „Pozytywka”. Biorą w niej udział zarówno znane osoby, autorytety, ludzie mający wspaniałe pasje, jak i fundacyjne dzieci. W każdy poniedziałek w internecie – na stronie Fundacji oraz jej facebookowym profilu – pojawia się zdjęcie Bohatera z jego życiowym mottem – pozytywnym hasłem, które mu przyświeca.

Wszystko zaczęło się od wizyty Muńka Staszczyka i muzyków zespołu T. Love. – Przed wizytą słuchaliśmy z dziećmi piosenki „Nie, nie, nie” i tekst „Bądź pozytywnym wojownikiem” wciąż do nas wracał i dodawał niesamowitej energii. Gdy muzycy zaśpiewali ten utwór w naszym Domu tesłowa nabrały wyjątkowego znaczenia. Chcieliśmy zatrzymać tę chwilę – pani Jola wspomina narodziny akcji „Pozytywka”. Muzyk bez wahania zgodził
się włączyć do projektu i jako pierwszy zapozował do zdjęcia z cytatem ze swojej piosenki.

Do akcji dołączyli też inni artyści i ludzie znani ze swoich pasji – m.in. Angela Gaber, Aleksandra Szwed, Cezary Żak, Artur Barciś, Jakub Jerzy Buczyński, Wojciech Droszczyński, Przemysław Kozłowski, Joanna Madej, ks. Jacek Wiosna Stryczek i oczywiście ojciec Adam Szustak.

Akcja trwa i wszyscy liczą na to, że przyciągnie jeszcze innych fantastycznych ludzi. Wszystkie hasła mobilizują i motywują. Warto się nimi otoczyć, by mieć je przy sobie, gdy dopadnie nas smutek lub spotka niepowodzenie. Gdy dom odwiedziła aktorka Aleksandra Szwed, która jest bohaterką programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” – zaprosiła Fundację na nagrania – to zupełnie nowe wrażenia i ciekawa przygoda.

cezary_zak_2016_04Natomiast Cezary Żak dał się namówić na wspólne warsztaty tworzenia świeczek woskowych, a dzieci – które doskonale radzą sobie w tej materii – wystąpiły w roli nauczycieli. Zaś Artur Barciś przyniósł w prezencie fantastyczną książkę, pełną opowiadań terapeutycznych: „Bajkoterapia” i przeczytał dzieciom bajkę swojego autorstwa o Rubinku. Wszyscy mieli ogromną frajdę… a opowieść była wspaniała… zupełnie, jakby pisana była z myślą o małych podopiecznych fundacji.

Dzieci nie zdają sobie sprawy z tego, jak znane osoby odwiedzają ich dom, ale wizyty zawsze dają im ogromnie dużo radości i są świętem w Domu.

Duże emocje wśród internautów budzą zdjęcia z udziałem dzieci. Ciepły uśmiech wywołuje fotografia małego Marcinka z kartką z napisem „Dziel się
radością”, a bardzo mobilizująco działa przekaz kilkuletniej Julianki z zespołem Downa „Małymi krokami do przodu”. Dzięki akcji możemy nie tylko poznać dzieci będące pod opieką Fundacji, ale także zobaczyć, z czym mierzą się na co dzień i jak są dzielne. Gdy poznajemy ich historie, hasła nabierają dodatkowego znaczenia. Wymowne jest na przykład motto rocznego Gabrysia, który do Fundacji trafił z hospicjum. Choć lekarze nie dawali maluchowi dużych szans na przeżycie… a on nie poddał się. Mimo traumatycznych przeżyć jest niesamowicie pogodnym i radosnym chłopcem.

Każdy z nas – jeśli tylko zechce – może wesprzeć Fundację. Jeszcze do końca kwietnia można na przykład przekazać swój 1 procent z podatku. Fundacja „Dom w Łodzi” jest bowiem Organizacją Pożytku Publicznego. Przyglądając się temu, jak funkcjonuje prowadzony przez nią Dom Dziecka dla Dzieci Chorych, można mieć pewność, że pieniądze zostaną dobrze spożytkowane i przyczynią się do lepszego rozwoju mieszkających w nim dzieciaków.

Małgorzata Chrzanowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *