Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zespole Szkół Specjalnych

W tym roku po raz kolejny w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim świętowaliśmy z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Te uroczyste obchody organizujemy dla naszych wychowanków, aby im pokazać, że są dla nas bardzo ważni – powiedziała dyrektor Elżbieta Rutecka.
17 maja 2016 roku odbyła się msza święta w kościele pod wezwaniem Św. Michała Archanioła, na której uroczystą oprawę muzyczną zapewnił chór ZSS „Salwierzanki” pod kierunkiem mgr Alicji Major-Salwierz. Po mszy pochód przemaszerował do szkoły z towarzyszeniem Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia.

– Przemarsze organizujemy po to, aby pokazać mieszkańcom naszego miasta, że wśród nas są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które potrzebują naszego wsparcia i pomocy – powiedziała dyrektor ZSS Elżbieta Rutecka.

18 maja na terenie ogrodu Zespołu Szkół Specjalnych odbył się piknik integracyjny, Dzień Godności rozpoczęło wspólne odśpiewanie piosenki „Lato w sercu masz”. Na scenie zaprezentowali się rodzice uczniów ZSS w przedstawieniu „O rybaku i złotej rybce”. Zebrani mogli także obejrzeć przedstawienie kukiełkowe „O tym, jak rzep przyczepił się do psiego ogona” w wykonaniu uczennicy Natalii Maciąg oraz kolorowy pokaz mody przygotowany przez uczniów ZSS. Wyjątkowym momentem było – wręczanie już po raz trzeci medali „Dobry duszek Zespołu Szkół Specjalnych”. W tym roku uhonorowani nimi zostali: ks. Jan Sarwa – proboszcz parafii św. Michała, pani Iwona Kosiorowska – prezes KSZO S.A. oraz pan Grzegorz Skalski właściciel piekarni „Skalski”. Jak podkreśliła w swoim przemówieniu dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Elżbieta Rutecka – medalami zostali odznaczeni ludzie wielkiego serca.

Po części artystycznej były tańce integracyjne, zabawy z chustą animacyjną, gry i zabawy zręcznościowe, plastyczne oraz występy clowna, który rozbawił publiczność pokazem dużych baniek mydlanych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, gdzie można było samodzielnie lub z niewielką pomocą wykonać kolorowe bransoletki. Jak co roku oblegane było stoisko fryzjerskie.

Wszyscy mogli zjeść pyszne kiełbaski zasponsorowane przez firmę Publima, firmę cateringową p. Elżbiety Potockiej ,,Pieprz i sól” oraz Radę Rodziców ZSS. Słodki poczęstunek ufundowała po raz kolejny piekarnia Skalski. Dzieci z ochotą pałaszowały watę cukrową przygotowaną przez panią Anetę Kamińską. Mnóstwo chętnych pojawiało się także wokół stoisk, gdzie można było pomalować sobie fantazyjnie twarz, zrobić manicure, zakręcić „kołem fortuny”. Sponsorem licznych atrakcji – była po raz kolejny w ramach programu „Tak, pomagam” firma „Provident”. Koordynatorką Dnia Godności była nauczycielka ZSS – Marta Hapczyn.

Małgorzata Chrzanowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *