Najmłodsi adepci wędkarstwa

ryby_puchary15 maja br. na zbiorniku w Częstocicach odbyły się Otwarte Zawody Spławikowe Dla Dzieci i Młodzieży o Puchar Grigora Szaginiana. Przeprowadzono je w dwóch kategoriach: do 12 lat oraz 13 – 16 lat. W grupie młodszej zwyciężył Bartek Kapusta z wynikiem 1450 pkt. Miejsce drugie zdobył Piotr Turbiarz – 775 pkt, zaś trzecie Kacper Ciuk – 725 pkt. W drugiej grupie najlepszy okazał się Kacper Michta – 815 pkt, drugi był Jakub Kwapisz – 710 pkt, trzecia Zuzia Ludynia – 210 pkt.

Serdecznie gratulujemy.

W roku 2015 w Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Kielcach prowadzonych było 19 szkółek wędkarskich przy Kołach Polskiego Związku Wędkarskiego. Jedną z prężniej prowadzonych szkółek wędkarskich jest szkółka przy Kole PZW Ostrowiec – Miasto. Ze szkółki tej wyszli młodzi adepci wędkarstwa, którzy reprezentowali Ostrowiec oraz Okręg na zawodach wędkarskich rangi ogólnokrajowej. Podstawą prowadzenia
szkółek jest przekonanie jak największej liczby dzieci do aktywnego odpoczynku na łonie natury. Dzieci uczone są zachowania nad wodą, rozpoznawania gatunków ryb oraz roślinności wodnej. Podstawową zasadę jaką wpaja
się dzieciom to metoda „złów i wypuść”. Każdą złowioną rybę należy po uwolnieniu z haczyka wypuścić
do wody.

Bardzo ważną sprawą jest dbanie o środowisko naturalne, wpajamy takie zachowanie, aby śmieci zabierać z łowisk,
nawet jeżeli są to śmieci pozostawione przez innych wędkarzy. Większość zajęć prowadzona jest nad zbiornikami wodnymi, gdzie młodzi adepci wędkarstwa uczą się przygotowania stanowiska wędkarskiego, zmontowania zestawu
wędkarskiego, przygotowania zanęty i jej podania na łowisko, zacinania ryb i ich holowania, odczepiania z haczyka.
Po zakończeniu szkolenia rozgrywane są zawody w wędkarstwie spławikowym mające na celu sprawdzenie czego dzieci się nauczyły. Ponadto koło organizuje zawody, łącznie z mistrzostwami koła, które mają na celu wyłonienie najlepszych w swoich kategoriach
wiekowych, którzy następnie reprezentują nasze koło na szczeblu Okręgu. Nasze koło w roku 2015 zajęło 4 miejsce w rywalizacji pracy z młodzieżą na szczeblu Okręgu. Ponadto nasza szkółka wędkarska została, jako jedna z dziesięciu takich szkółek w Polsce, nagrodzona przez firmę „SARS”, za pracę
z młodzieżą – mówi Robert Tulak z kołą PZW Ostrowiec-Miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *