Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Busku-Zdroju

Stadion Miejski w Busku-Zdroju był areną zmagań sportowców z niepełnosprawnością intelektualną podczas Świętokrzyskiego Turnieju Piłki Nożnej
Olimpiad Specjalnych. Turniej odbył się w ramach XVI Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Organizatorem zawodów był Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Świętokrzyskie oraz Klub Olimpiad Specjalnych GROM z Buska-Zdroju. Imprezę objął patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój pan Waldemar Sikora, który osobiście oficjalnie otworzył turniej.

Na zawodach obecni byli również: w imieniu Wojewody Świętokrzyskiego Mariusz Pasek – Wicedyrektor Wydziału Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Jerzy Kolarz – Starosta Buski, Andrzej Smulczyński – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku, Edyta Borek i Beata Doktór – Inspektorzy PCPR w Busku, Marian Ragan – Dyrektor Buskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Stanisław Kozioł – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej
w Gnojnie, Wiesław Waga – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie, Tomasz Łukawski – Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gnojnie, Jolanta Mrugała – Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Busku oraz przedstawiciele Komitetu Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska –
Świętokrzyskie: Prezes – Grzegorz Małkus, Wiceprezesi – Agnieszka Czerwonka, Renata Foremniak, Grzegorz Kurkowski, członkowie Komitetu Anna Kozak – Zapała i Remigiusz Woźniak a także Dyrektor Regionalny Oddziału Świętokrzyskiego – Dariusz Stachura.

Profesjonalną obsługę sędziowską podczas zawodów zapewnili sędziowie PZPN – Anna Adamska, Dariusz Frydryk, Roman Kurowski, Paweł Michalski, Jacek Przybycień i Sławomir Skalski.

W zawodach wystartowało 14 drużyn męskich i 3 drużyny żeńskie z całego regionu świętokrzyskiego. Kluby, które reprezentowali to: „KRYSZTAŁKI” Kielce, „NIEPOKONANI” Sandomierz, „RYWAL” Ostrowiec Świętokrzyski, „SPRAWNIEJSI” Włoszczowa, „SPRINTER” Kałków-Godów, „STRZAŁA” Jędrzejów, „SUPER NOWA” Zgórsko, „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski, „ŚWIATŁO I CIENIE” Gnojno, „TOP” Łagiewniki, „TORNADO” Skarżysko-Kamienna, „TRAMP” Niemienice, „UŚMIECH” Sobów oraz gospodarze czyli „GROM” Busko Zdrój.

Stałymi elementami uroczystej ceremonii otwarcia są wciągnięcie flagi przy dźwiękach hymnu Olimpiad Specjalnych oraz złożenie przysięgi przez zawodników. Uczynili to zawodnicy Klubu OS „GROM” – przy fladze asystę pełnił Szczepan Witek, Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych który będzie reprezentował Polskę na przyszłorocznych Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Austrii; natomiast przysięgę w imieniu zawodników złożyła Milena Pindziak reprezentująca Oddział Świętokrzyski na Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy w 2014 r. Na zakończenie ceremonii otwarcia w układzie tanecznym wystąpiła Anna Jewiarz ze Studia Tańca i Ruchu Scenicznego „Mimesis”.
Zaprezentowała ona choreografię autorstwa pana Huberta Stachury.

Po ceremonii otwarcia odbyły się gry obserwowane w drużynach męskich, mające na celu wyłonienie finałowych grup startowych. Już podczas tego etapu rywalizacji nie brakowało emocji. Po przerwie obiadowej i podziale startujących zawodników na grupy uwzględniające poziom sprawności, rozpoczęły się gry finałowe w grupie żeńskiej i męskiej. – powiedziała Agnieszka Jewiarz, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego – Kobiety rywalizowały w jednej grupie startowej, natomiast mężczyźni rozgrywali mecze w dwóch grupach składających się z 4 drużyn i dwóch grupach po 3 drużyny.

Wszyscy uczestnicy turnieju walczyli z ogromnym sercem i poświęceniem – co w efekcie dawało satysfakcję z wyniku i miejsca na podium. Ogromnym wsparciem dla zawodników była woda mineralna „Buskowianka” ufundowana przez Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. Na zakończenie imprezy każdy Klub otrzymał pamiątkowy dyplom, pamiątkę wykonaną w WTZ Busko oraz prezenty-niespodzianki dla wszystkich uczestników imprezy, które ufundowane zostały przez
lokalnych darczyńców.

Zawodnikom startującym w Świętokrzyskim Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Busko-Zdrój 2016 cały Komitet Organizacyjny, na czele z przewodniczącą Agnieszką Jewiarz, gratuluje osiągniętych wyników i życzy dalszych sportowych sukcesów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *