Śmietankowe, czekoladowe, truskawkowe, a może waniliowe – wybór jest naprawdę ogromny. Lody największym powodzeniem cieszą się latem, kiedy to temperatura na dworze przekracza dwadzieścia stopni. W sklepach oferta lodów jest różnorodna – w kubeczku, na patyku z polewą czekoladową lub bez albo w wafelku.

Skąd się wzięły lody?
Można znaleźć sprzeczne poglądy dotyczące tego, kto wymyślił lody, ale na pewno znała je już Katarzyna Medycejska, Aleksander Wielki czy król Ludwik XIV. Pierwsze historyczne wzmianki o deserach lodowych pochodzą z Chin. Tam już tysiąc lat przed naszą erą brano naczynie ze słodkim syropem i obkładano je mieszaniną śniegu oraz saletry. Lody znali też starożytni Grecy oraz Rzymianie.

Prawdopodobnie lody do Europy zostały przywiezione pod koniec XIII wieku przez słynnego podróżnika Marco Polo. Przywiózł on przepis z Chin do Włoch. Zgodnie z innymi źródłami, jako pierwsi w Europie, sorbety zaczęli przygotowywać Sycylijczycy około XIII wieku. Z Sycylii lody następnie zawędrowały do Toskanii, a potem na cały świat. Inna teoria głosi, że gdy do Paryża w 1533 roku przybyła Katarzyna Medycejska, to zabrała ze sobą Bernarda
Buontalentiego, który zajmował się wymyślaniem słodyczy. Pierwsza kawiarnio-lodziarnia Le Procope została otwarta w 1686 roku przez Francesco Procopio Del Coltelli w Paryżu.

W Polsce lody były dostępne już za panowania Augusta III. Na początku były one rarytasem i podawano je na specjalne okazje. Natomiast w Ameryce pierwsza lodziarnia została otwarta w Nowym Jorku w 1770 roku. Na początku XIX i XX wieku w sprzedaży były dostępne maszyny do domowego wyrabiania lodów.

Ile kalorii mają lody?
W zależności od tego, czy zjemy loda bez żadnych dodatków, w wafelku czy może z polewą albo orzeszkami, będzie on miał inną wartość kaloryczną. W 100 g lodów waniliowych znajduje się 207 kcal. Jeśli dodamy do nich różne dodatki, to będziemy mieć i dodatkowe kalorie, czyli:
• kawałki czekolady, 10 g – 54 kcal,
• pokruszone orzechy laskowe, 10 g – 60 kcal,
• syrop malinowy – 45 kcal,
• rodzynki, 15 g – 45 kcal.

Dlatego najlepiej wybierać lody bez żadnych dodatków oraz bez słodkiego wafelka. Mniej kalorii mają sorbety, czyli tzw. lody wodne – w 100 g tych
lodów znajduje się około 45 kcal. Sorbety zawierają również mniej składników odżywczych. W sklepach najczęściej można znaleźć sorbety, które mają w swoim składzie: wodę, sok lub syrop owocowy, syrop glukozowy oraz substancje smakowe, dlatego lepiej robić je w domu.

Sposób na szczupłą sylwetkę czy bomba kaloryczna?
Opinii ekspertów na temat lodów jest sporo. Jedni uważają, że lody tuczą, a inni, że odchudzają, a ile jest w tym prawdy? Oczywiście po części mają rację i jedni, i drudzy, a wszystko zależy od tego, po jakie lody sięgamy i z jakimi dodatkami. Na pewno zwykłe lody śmietankowe czy waniliowe mają mniej kalorii niż inne słodycze, po które często sięgamy. Tak dla porównania 100 g lodów waniliowych ma 207 kcal, a:
• 100 g czekolady gorzkiej – 545 kcal,
• 100 g batona z czekolady – 555 kcal,
• 100 g herbatników – 353 kcal,
• 100 g cukierków – 390 kcal,
• 100 g chipsów – 536 kcal.

Po zjedzeniu lodów nasz organizm ochładza się, więc musi zużyć więcej kalorii, aby nasze ciało z powrotem miało normalną temperaturę. To prawda, że lody pobudzają organizm do pracy, ale nas nie odchudzają, ponieważ ilość dostarczonych kalorii i potrzebnych na ogrzanie ciała nie wychodzi na zero, a to oznacza, że lody, które zjemy, dostarczą więcej kalorii niż ich spalimy. Lody mają mniej kalorii niż niektóre słodycze, ale i tak nie wpływają na nasze odchudzanie. A co z sorbetami? Oczywiście wszystko zależy od tego, z czego zostaną one przygotowane. Najlepiej sprawdza się naturalny sok
z owoców. Niektórzy producenci dodają do nich jeszcze cukier, aby nam lepiej smakowały, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie sorbetów w domu.

Lody dobre na chorobę?
Niektórzy twierdzą, że jedzenie lodów w zimę jest zdrowe, a nawet może wyleczyć chorobę. Oczywiście jest w tym trochę prawdy, ponieważ łagodzą one ból gardła i zmniejszają jego obrzęk. Poza tym zdaniem niektórych naukowców, pomagają też w leczeniu anginy.

Czy są powody, dla których warto jeść lody?
Można jeść lody, ale oczywiście z umiarem. Znajduje się w nich dużo wapnia, który pomaga w odchudzaniu. To dzięki niemu nasz organizm jest zdolny do spalania tłuszczu. Warto pamiętać, że wapń zawarty w lodach jest łatwiej przyswajalny przez nasz organizm niż ten, który znajduje się w innych produktach.

Jeśli mamy ponury nastrój, pomogą nam lody czekoladowe, w których są witaminy z grupy B. Zawarte w nich kakao i czekolada są odpowiedzialne za zwiększanie poziomu serotoniny w organizmie. Natomiast w sorbetach można znaleźć cenną witaminę C.

Kiedy mamy wybór pomiędzy lodami o smaku tofii z sosem karmelowym a sorbetami i lodami śmietankowymi bez dodatków, to lepiej zdecydujmy się na mniej kaloryczne sorbety, a jeżeli ich nie lubimy, to na lody śmietankowe bez żadnych dodatków.

Ilona Górecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *