Akacja na wakacje

Kiedy chodziłem do szkoły popularna była wtedy rymowanka: „rozkwitły już akacje, zbliżają się wakacje”. Rzeczywiście w istocie tak jest, bowiem pora kwitnienia akacji przypada na połowę czerwca.

Kto szedł w pobliżu kwitnącej akacji, przyznać musi, że zapach gron kwiatowych jest w istocie zdumiewający, a rozchodząca się woń kwiatów unosi się w powietrzu, będąc przyjemna nie tylko dla człowieka, ale i dla owadów. Skrzętna pszczoła gromadzi większe zapasy cennego produktu, jakim jest miód. Nieświadoma łakomstwa ludzi, pracuje tak od niepamiętnych czasów, czyniąc im tym ogromną przysługę. Ten niezwykle pracowity owad dla zebrania 1 kg miodu np. akacjowego musi zajrzeć do około 10 milionów kwiatów, znajdując je w parku, na łące i polach oraz nieużytkach, na których rośnie akacja. O cudownych właściwościach miodu wiemy wszyscy. Podnosi odporność, wspomaga leczenie różnych dolegliwości, gości w kuchni. Miód akacjowy pomaga leczyć zaburzenia przewodu pokarmowego, nerki i układ moczowy, pomaga przezwyciężać przeziębienia. Cechą miodu jest jego trwałość, ale pamiętajmy, że łatwo wchłania on zapachy. Nie należy więc przechowywać go w naczyniach otwartych lub obok produktów o mocnej woni.

Podstawowym elementem przyrody i źródłem życia na naszej planecie jest drzewo, odgrywające zasadniczą rolę w oczyszczaniu powietrza, którym oddychamy. Czyż nie mówimy, że lasy i drzewa są płucami ziemi? Drzewo od początku pozostawało w centrum zainteresowań i życia człowieka. Takim drzewem rosnącym w naszym otoczeniu a czasami niedocenianym jest: robinia pseudoacacia.

Znam akację, której poniżej przedstawiam CV: wysokość 27 m, pień o pierśnicy 85 cm, rozwidlający się na wysokości 6 m na siedem grubych konarów. Kora gruba, brązowo szara o głębokich nieregularnych spękaniach. Gatunek pochodzący z Ameryki Północnej. W Polsce mocno zadomowiony. Najcenniejszy gatunek pod względem dekoracyjności i zapachu kwiatu. Kwiaty zawierają olejki eteryczne.

Od pradawnych czasów drzewo jest symbolem wzrostu, mocy, siły i wiecznej odnowy życia w cyklu przyrody. Ludzie i drzewa tworzą wspólny los, dlatego zanim podejmiemy decyzję o wycięciu drzewa mocno się zastanowimy.

Marek Grys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *