bilboardX Festiwal „Wielki Ogień” im. Miry Kubasińskiej rozpocznie się w piątek 8 lipca i będzie trwał przez cały weekend, do niedzieli 10 lipca.

Koncerty gwiazd festiwalu oraz zespołów uczestniczących w Konkursie Młodych Wykonawców odbędą się w amfiteatrze w Parku Miejskim. Klub Perspektywy na pierwszym piętrze budynku kina „Etiuda” będzie widownią dwóch improwizowanych koncertów z gatunku jam session (8 i 9 lipca), zaś w Galerii Fotografii MCK na parterze tego samego budynku odbędą się, wracające po trzech latach przerwy, warsztaty muzyczne. Tam także w piątek i sobotę od 14.00 prezentowany będzie profesjonalny sprzęt muzyczny firm Baton Rouge, Klotz oraz König&Meyer, które są sponsorami festiwalu oraz fundatorami nagród dla laureatów festiwalu.

W piątek dobry początek

Pierwsze akordy „Wielkiego Ognia” zabrzmią 8 lipca około 14.00 w Galerii Fotografii MCK podczas warsztatów prowadzonych przez etatowego basistę Oddziału Zamkniętego Grzegorza „Ornette’a” Stępnia i muzyków jego zespołu. Zajęcia z zakresu gitary, gitary basowej, perkusji i wokalu będą kontynuowane o tej samej porze w sobotę 9 lipca. Główną festiwalową areną od pięciu lat jest amfiteatr w Parku Miejskim i właśnie tam o 18.00 rozpocznie się pierwszy koncert z udziałem Pauliny Lendy i zespołu Kruki, laureatów Grand Prix ubiegłorocznej odsłony Wielkiego Ognia oraz specjalnej nagrody za najlepsze wykonanie coveru utworu z repertuaru patronki festiwalu. „Wilczyca i Krucza Wataha” (wokalistka Paulina Lenda, gitarzysta Piotr Krakowski, basista Bartek Bednarz i perkusista Mateusz Chochołek) przypomną ostrowieckiej publiczności swój repertuar stanowiący wybuchowy koktajl soulu, bluesa, psychodelicznego rocka oraz grunge’u.

Po nich na scenie wystąpią Szulerzy czyli założona 15-lat temu przez Zbigniewa Szulkowskiego inowrocławska grupa wykonująca muzykę określaną jako blues’n’roll. Mimo że zespół ma już na koncie sześć autorskich płyt i szereg utworów umieszczonych na wielu składankach i bluesowych antologiach, to przełomem w ich karierze był udział w telewizyjnym talent show „Must Be The Music – Tylko Muzyka” w 2012 roku. Szulerzy zaliczyli występy na wszystkich najważniejszych polskich festiwalach bluesowych, tym razem zagrają w rodzinnym mieście „pierwszej damy polskiego bluesa”.

Pierwszy dzień Wielkiego Ognia 2016 zakończy koncert Chicago Organ Blues Band. Zespół Jacka Piotra Klesyka przyjedzie nad Kamienną bynajmniej nie z Chicago, ale z Kielc, gdzie funkcjonuje klub muzyczny o podobnej nazwie będący kolebką CHOBB. – „Organy Hammonda, które są siłą napędową grupy, nadają jej muzyce niepowtarzalny groove i lampowe brzmienie. Głos wokalisty, wielokrotnie nagradzanego począwszy od Rawy Blues po inne festiwale bluesowe, utrzymuje w napięciu emocje publiczności. Sekcja rytmiczna, jak lokomotywa na torach bluesowych, rozpędza gitarę solową do zawrotnych prędkości. A wszystko dopełnione harmonijkowym gwizdkiem zawiadowcy Chicago Organ Blues Band” – tak rekomendują się kieleccy bluesmani. Pierwszy dzień festiwalu zakończy jam session z ich udziałem w Klubie Perspektywy.
Rozpocznie się około 22.00, a zakończy pewnie w sobotę nad ranem.

Przy sobocie po robocie

Sobota 9 lipca będzie drugim dniem warsztatów muzycznych i prezentacji sprzętu muzycznego w Galerii Fotografii MCK (od 14.00). Godzinę później w Parku Miejskim, a więc w najbliższym otoczeniu amfiteatru rozpoczną się towarzyszące festiwalowi muzycznemu po raz pierwszy adresowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży różnorakie działania artystyczne, edukacyjne i warsztatowe opatrzone wspólnym hasłem „Akademia Ognia”. Podzielona na strefy ma oferować m.in. zajęcia plastyczne, czytanie bajek, warsztaty muzyczne i dziennikarskie, tańca breakdance, zumby oraz jogi, a także rozgrywki sportowe i planszowe gry z kręgu fantastyki.

O 17.00 w amfiteatrze rozpoczną się przesłuchania zespołów uczestniczących w Konkursie Młodych Wykonawców. Jury w składzie Piotr Bogusław Jędrzejczak (pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu), Andrzej Chochół (ostrowiecki gitarzysta i założyciel Mira Kubasińska Band) oraz Grzegorz „Ornette” Stępień (basista Oddziału Zamkniętego) w ciągu dwóch dni ocenią występy szesnastu zespołów z całego kraju. Bezpośrednio po przesłuchaniach dwaj jurorzy sami staną na scenie z gitarami w rękach i wezmą udział w rozpoczynającym się o 20.30 koncercie dedykowanym zmarłemu 24 maja b.r. pochodzącemu z Ostrowca Świętokrzyskiego gitarzyście Piotrowi „Heavy” Wrzosowskiemu, którego pamiętamy m.in. ze składów grup Kramer, Mafia, Go On, BigQueens, Orkiestra Świętokrzyska i Ornette. Razem z muzykami zespołu Grzegorza Stępnia, zmarłego przedwcześnie w wieku 52 lat „Heaviego” wspominać będą m.in. ostrowiecki duet Andrzej Chochół i Iwona Stańczak, Andrzej Urny (ex Irjan, Dżem, Krzak, Young Power, Perfect), Maciej Mąka (Chemia),Marcin Bracichowicz (Sen, wcześniej IRA i Kramer), Tomasz Bracichowicz (Mafia), Grzegorz Babisz (230Volt), Monika Bożyk (Letko, ex Kramer, Trudy), Piotr Sokołowski (Ziyo) oraz laureat Wielkiego Ognia z 2010 r. wirtuoz harmonijki ustnej Marcin Dyjak.

W koncercie sygnowanym szyldem Ornette i Przyjaciele zabrzmią piosenki z repertuaru patronki festiwalu Miry Kubasińskiej, kompozycje Piotra Wrzosowskiego z jedynej płyty grupy Kramer „Tylko Ty” z 1992 roku oraz utwory z debiutanckiej solowej płyty Ornette’a „Twarzą w twarz” z 2015 roku. Sobotni koncert będzie rejestrowany na potrzeby teledysku do utworu „Nie zapomnę” z tego albumu. W kategoriach after-party należy traktować nocne, bo rozpoczynające się około 23.00 jam session w Klubie Perspektywy, gdzie również zagrają muzycy stale współpracujący z G. Stępniem.

Niedziela będzie dla nas!

Taka nadzieja przyświeca uczestnikom Konkursu Młodych Wykonawców. Ich zainaugurowane w sobotę przesłuchania będą kontynuowane w niedzielę 10 lipca od 15.00, kiedy to wznowi działalność także prorodzinna „Akademia Ognia” w Parku Miejskim. Przed koncertem galowym w amfiteatrze ok.18.00 odbędzie się organizowane w naszym mieście po raz pierwszy tzw. wspólne gitarowanie czyli gremialne wykonanie utworu „Gdybyś kochał, hej” z repertuaru Miry Kubasińskiej i zespołu Breakout. Wszyscy dysponujący swoimi gitarami i zainteresowani udziałem w tym wydarzeniu, stosowne chwyty wraz z instruktażem znajdą na stronie www.wielkiogien.ostrowiec.info oraz na facebookowym profilu festiwalu. Laureatów X Festiwalu „Wielki Ogień” im. Miry Kubasińskiej poznamy po 18.30, kiedy to rozpocznie się koncert galowy.

Pula nagród w Konkursie Młodych Wykonawców wynosi 17 tysięcy złotych, dochodzą do tego nagrody rzeczowe w postaci sprzętu muzycznego od firm sponsorujących festiwal (Taurus, Baton Rouge, Klotz, König &Meyer). W tym roku swojego faworyta wytypuje także festiwalowa publiczność uczestnicząca w głosowaniu, a wylosowany szczęśliwiec otrzyma nagrodę w postaci weekendowego pobytu dwóch osób na Ranczu Sanna (nad jeziorem Kolmowo w Chełmżycy niedaleko Iławy).

Wielkim finałem dziesiątej odsłony Wielkiego Ognia będzie koncert Ani Rusowicz, zdobywczyni czterech Fryderyków, która ma na koncie dwie fantastycznie przyjęte płyty studyjne i jedną koncertową, zarejestrowaną podczas Przystanku Woodstock. W niedzielnym koncercie Anię Rusowicz wesprze syn patronki ostrowieckiego festiwalu Piotr Nalepa, który znów zawita do Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie podczas Wielkiego Ognia występował już jako wykonawca, juror i gość
specjalny festiwalu.

Należy dodać, że w tym roku wszystkie koncerty będzie prowadził jeden z najbardziej znanych polskich dziennikarzy muzycznych, redaktor Marek Wiernik, a patronat nad trzydniową imprezą sprawują marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. Po raz pierwszy w 10-letnich dziejach festiwalu przy jego organizacji ostrowieckie Miejskie Centrum Kultury korzysta z partnerskiego wsparcia Wytwórni Wydarzeń.

Norbert Zięba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *