Osioł – niezwykły terapeuta

osiol_terapeutaOd dawien dawna osioł jest symbolem uporu, braku inteligencji oraz innych przywar. Okazuje się, że to bardzo niesprawiedliwe i nieprawdziwe założenie. Zwierzę to posiada ogromny potencjał, a jego liczne zalety wykorzystywane są m.in. w onoterapii.

Onoterapia, czyli terapia przy udziale osła jest jeszcze mało znana w Polsce. W całym kraju tylko kilka ośrodków posiadających hodowlę osiołków podjęło się przygotowania tych zwierząt oraz przeszkolenia ludzi do prowadzenia terapii. W województwie świętokrzyskim tematem onoterapii zainteresowali się państwo Joanna i Henryk Kochanowie z Gromadzic, którzy są w trakcie zdobywania wiedzy i doświadczenia w pracy z tymi niezwykle sympatycznymi zwierzętami.

– Osioł jest mniejszy od konia, dzięki czemu wspaniale nadaje się do zajęć z dziećmi – wyjaśnia pani Joanna. – To bardzo towarzyskie zwierzę, uwielbia pieszczoty, samo szuka kontaktu z człowiekiem. Jest bardzo cierpliwy, mało płochliwy i ma spokojne ruchy. Nie wzbudza lęku. Dużym atutem jest chód osła – dłuższy, bardziej płynny i stateczniejszy niż u konia. Ma węższy grzbiet, co ułatwia jazdę.

Pani Asia obala stereotyp.
– Ten słynny ośli upór ujawnia się tylko w sytuacjach, których zwierzę nie rozumie lub gdy się czegoś boi. Tak naprawdę osiołki są bardzo zadaniowe i sumienne, a kontakt z nimi sprawia ludziom wiele radości – uważa pani Kochan.

Onoterapia wskazana jest dla osób ze schorzeniami takimi jak: dysfunkcja wzroku, uszkodzenia neurologiczne, w tym mózgowe porażenie dziecięce, ADHD, urazy czaszkowo-mózgowe, choroby psychiczne i zaburzenia emocjonalne, upośledzenie umysłowe, niedostosowanie społeczne, wady
ortopedyczne w tym skolioza, wady postawy, niedorozwój kończyn, wady genetyczne np. zespół Downa, przepuklina oponowordzeniowa, opóźnienie ruchowe, choroby mięśni.

Najczęściej wymieniane efekty terapii z osiołkiem to wyciszenie, usprawnienie układu ruchowego i nerwowego, poprawa funkcji poznawczych umysłu, czyli pamięci, koncentracji, myślenia. Zajęcia onoterapeutyczne wzbogacają słownictwo i świat przeżyć, relaksują, a także wzmacniają samoocenę.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat na południu Europy, szczególnie we Włoszech, populacja osłów zaczęła wzrastać, głównie dzięki zaangażowaniu osiołków w działania rekreacyjne, trekking z osłami i onoterapię. Aż 95 % oślej populacji wykazuje predyspozycje do zajęć związanych z rekreacją i terapią. Mamy nadzieję, że w Polsce również wzrośnie zainteresowanie współpracą z tymi wrażliwymi i bardzo przyjaznymi zwierzętami.

Barbara Sęderowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *