Truskawki wykorzystuje się nie tylko do jedzenia, ale również dla zdrowia i urody. Mają wiele cennych witamin i minerałów.

Pierwsze truskawki wyhodowano w 1712 roku i to dzięki przypadkowi, jakim było skrzyżowanie poziomki chilijskiej oraz wirginijskiej. Obecnie uprawia się około dwa tysiące odmian tych owoców. Można się nimi zajadać wiosną i jesienią.

Najlepiej smakują truskawki na surowo bez żadnych dodatków, wtedy dostarczają nam witaminy i minerały, korzystnie wpływające na zdrowie.

Co zawiera 100 g truskawek?
Można powiedzieć, że truskawki to bomba witaminowa, a zawierają: witaminę A – 30 mg; witaminę C – 60 mg (zawierają więcej witaminy C niż cytryna czy grejpfrut); witaminę B1
– 0,02 mg; witaminę B2 – 0,03 mg; witaminę B3 – 0,4 mg; witaminę B6 – 0,06 mg; witaminę E – 0,2 mg oraz 20 mg kwasu foliowego. Poza tym warto również zwrócić uwagę na zawarte w nich mikro- i makroelementy, czyli: 22 mg wapnia; 160 mg potasu; 0,7 mg żelaza; 0,1 mg manganu, 0,1 mg cynku; 23 mg fosforu; 12 mg magnezu oraz 2 mg sodu. W 100 g truskawek znajdują się 32 kcal; 6,2 g węglowodanów; 0,6 g białka; 0,4 g tłuszczy oraz 2,2 g błonnika.

Truskawki dla zdrowia…
Jedzenie truskawek bez żadnych dodatków wpływa korzystnie na serce, obniża poziom złego cholesterolu, ale też zapobiega podnoszeniu się poziomu cukru we krwi, a także utrudnia wchłanianie tłuszczy. Wapń i fosfor wzmacniają kości i zęby, a w połączeniu z magnezem biorą udział w odkwaszaniu organizmu. Znajduje się w nich także duża ilość soli organicznych, które poprawiają przemianę materii. Do tego mają właściwości odtruwające i oczyszczające.

Owoce te mogą również pomóc schudnąć, ponieważ mają niewiele kalorii, wspomagają pracę nerek, dzięki temu, że są moczopędne, ale też wspomagają pracę jelit i przyspieszają przemianę materii. Spożywane codziennie pomagają zapobiec anemii. Ważne jest także ich działanie antydepresyjne, a jest to możliwe dzięki zawartemu w nich magnezowi oraz witamin z grupy B. Truskawki są też pomocne przy chorobach reumatycznych i artretycznych, a poza tym można je stosować przy chorobach wątroby oraz nerek. Mogą je spożywać osoby, które cierpią na zaparcia, ponieważ zjedzenie dużych ilości truskawek może wywołać silną biegunkę, a jest to spowodowane drobnymi pestkami, które znajdują się na truskawce i w środku owocu. Bogate są również w kwas elagowy, a dzięki jego obecności mają właściwości antynowotworowe.

… i urody
Truskawki w połączeniu z niektórymi dodatkami, np. miodem korzystnie wpływają na cerę. Owoce te można znaleźć w niektórych kosmetykach – mają właściwości odżywcze, ściągające i bakteriobójcze. Można je znaleźć w produktach do cery przesuszonej, łuszczącej się i zniszczonej, a także w produktach, które mają na celu zlikwidowanie przebarwień skóry, możliwe jest to dzięki obecności w nich witaminy C, flawonów i flawonoidów. Truskawki odżywiają skórę oraz mają działanie ściągające, dlatego są idealne dla osób, które mają problem z nadmiernym łojotokiem i rozszerzonymi porami. Poza tym mają działanie nawilżające, więc są również odpowiednie dla osób ze skórą łuszczącą się i przesuszoną. Owoce te bogate są w witaminę C, która jest najlepsza na przebarwienia i plamy. Mogą je również stosować osoby z trądzikiem, ponieważ truskawki mają działanie bakteriobójcze.

Działanie uczulające
Truskawki mogą silnie uczulać. Nie należy ich podawać dzieciom do drugiego roku życia. Objawy alergii mogą się również pojawić u osób dorosłych, które nigdy wcześniej nie miały reakcji alergicznej. W związku z tym należy uważać i nie jeść od razu, np. dwóch kilogramów. Najczęściej objawem alergii są bolesne biegunki oraz pokrzywka. Truskawek powinny też unikać osoby, u których stwierdzono alergię na salicylany, ponieważ owoce te zawierają ich duże ilości.

Ilona Górecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *