Nowoczesne pociągi, więcej połączeń, lepsze rozkłady jazdy, więcej pasażerów. Zmienia się wizerunek kolei regionalnych w województwie świętokrzyskim.

Organizowanie przewozów kolejowych w wymiarze regionalnym jest zadaniem własnym samorządu województwa. To od samorządu zależy jaka jest jakość połączeń kolejowych w regionach.

– Kilka lat temu stan kolei w naszym województwie był bardzo słaby: były zaniedbane linie kolejowe, słabej jakości, zużyty tabor, który nie zapewniał pasażerom ani komfortu jazdy, ani bezpieczeństwa, prędkości pociągów były mizerne, a czas przejazdów długi – mówi wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak, odpowiedzialny za inwestycje infrastrukturalne.

– Uznaliśmy za sprawę priorytetową takie zorganizowanie przewozów w wymiarze regionalnym by zmienić złą opinię pasażerów o kolei. Po pierwsze zarząd województwa zadbał o zakup nowoczesnego taboru, zapewniającego podróżowanie bezpieczne i komfortowe. Po drugie staramy się o skrócenie czasu przejazdów i dostosowanie do potrzeb pasażerów rozkładów jazdy. Dziś mamy już w województwie świętokrzyskim nowoczesne pociągi produkowane w polskich firmach w Bydgoszcze i Nowym Sączu. Są eleganckie, estetyczne, mają klimatyzację, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. W składach są biletomaty, skład jest monitorowany, jest dostęp do ładowarek i wi-fi. Na zakup tych pociągów samorząd województwa przeznaczył kilkanaście milionów złotych.

O tym, czy pasażerowie wybiorą kolej jako środek transportu decydują: wygoda i bezpieczeństwo przejazdu, atrakcyjna cena biletu w porównaniu z konkurencją oraz szybki czas przejazdu, bo dziś nikt nie chce tracić czasu na zbyt długą podróż.

– Wygodny i bezpieczny tabor już mamy, wprowadziliśmy „Bilet Świętokrzyski”, konkurencyjny cenowo wobec innych przewoźników. Jedynie czas przejazdu koleją nie jest atrakcyjny. Pociągi nie osiągają dużych prędkości, co wynika ze stanu torów, których remonty są w gestii PLK. Obecnie najważniejszym zadaniem jest remont linii 25 Sandomierz- Ostrowiec. Linia ta będzie modernizowana w najbliższych latach, a gdy te roboty zostaną kończone, mogę zadeklarować, że będzie szybka decyzja o uruchomieniu regularnego połączenia – mówi wicemarszałek Jan Maćkowiak.

Wszystkie główne linie kolejowe, które przebiegają przez województwo świętokrzyskie będą remontowane i modernizowane w najbliższej perspektywie finansowej. Wśród najważniejszych celów polityki inwestycyjnej na kolei jest w województwie m.in. budowa łącznicy kolejowej Czarnca – Włoszczowa Północ linii Kielce – Częstochowa z Centralną Magistralą Kolejową (CMK), która pozwoli na wyznaczenie nowej trasy kolejowej dla relacji Kielce – Warszawa, a tym samym skrócenie czasu podróży między tymi miastami. Tę trasę pasażerowie pokonają maksymalnie w 2,5 godziny. Prace przy studium wykonalności są już na finiszu, łącznicę będzie można uruchomić pod koniec 2017 roku. Przewidziane są także prace przy modernizacji kolejowej nr 8 Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów, na linii w kierunku Częstochowy Kielce – Żelisławice, nr 25 Skarżysko – Sandomierz. Ważna dla mieszkańców województwa jest linia kolejowa nr 8 z Krakowa do Warszawy, odcinek od Skarżyska-Kamiennej, przez Kielce do Kozłowa. Prace budowlane będą trwały do 2019, a dzięki nim będzie można na tej trasie zwiększyć prędkość w ruchu pasażerskim z 90 do 120 km/h, a w ruchu towarowym z 60 do 80 km/h. Zwiększyć prędkość przewozów będzie można również remontując linię kolejową nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Sandomierz i Skarżysko-Kamienna – Końskie. Teraz pociągi przemieszczają się na niej z prędkością 30 km/h, a będą mogły nawet 70 -120 km/h.

– Zwiększenie prędkości pociągów to dla nas teraz najważniejsze zadanie. Dziś nikt nie ma czasu na długie podróżowanie. Kolej jest najlepszym środkiem transportu, przyjaznym dla środowiska, ale dla pasażera liczy się czas przejazdu. Będzie konkurencyjna i będzie miała więcej pasażerów, gdy pociągi będą jeździły szybciej – mówi Jan Maćkowiak.

Kolej niemal wszędzie jest dotowana. Także samorząd województwa świętokrzyskiego do przewozów regionalnych dopłaca rocznie ok. 25 milionów złotych. To różnica między wpływami z biletów a kosztami. Dopłaty będą mniejsze gdy przybędzie pasażerów.

Tymczasem Przewozy Regionalne przygotowały dla mieszkańców województwa i turystów wakacyjną niespodziankę: bezpośrednie połączenie kolejowe na trasie Kielce – Sandomierz. Pociągi kursują od 25 czerwca przez całe wakacje w soboty i w niedziele i dodatkowo 15 sierpnia. Pociąg wyjeżdża z Kielc o godz. 7:10, do Sandomierza dociera o godz. 9:41. Zatrzymuje się na stacjach: Zagnańsk, Łączna, Suchedniów, Skarżysko-Kamienna, Wąchock, Starachowice, Starachowice Wschodnie, Brody Iłżeckie, Kunów, Ostrowiec Świętokrzyski, Ćmielów, Jakubowice
i Dwikozy. Powrotny pociąg odjeżdża z Sandomierza o godz. 16:55.

Podróż z Kielc do Sandomierza kosztuje 15 zł, a uczniowie, studenci i korzystający z ulg ustawowych płacą za przejazd jeszcze mniej! Podróż do Sandomierza potrwa 2,5 godziny, a z powrotem tylko 2 godziny. Różnica w czasie przejazdu wynika z ograniczeń technicznych na jednym z torów linii kolejowej łączącej Sandomierz ze Skarżyskiem-Kamienną.

Pasażerowie turystycznego pociągu pojadą nowoczesnym składem zakupionym przez samorząd województwa. Pociąg Acatus Plus wyposażony jest w 155 komfortowych miejsc siedzących i 15 dodatkowych siedzisk, jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. W pociągu są specjalne miejsca do przewozu rowerów i dużych bagaży. Skład posiada system informacji pasażerskiej, klimatyzację, gniazdka elektryczne przy fotelach oraz możliwość skorzystania z internetu i kupna biletu w automacie. Nowe połączenie, podobnie jak wszystkie pociągi regionalne w Świętokrzyskiem jest także finansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Przez teren województwa przebiega 10 odcinków linii kolejowych o całkowitej długości 724,9 km, z czego 270 km to linie znaczenia państwowego a 454,9 km to linie pozostałe. Podstawowy układ komunikacji szynowej stanowią: linie kolejowe, dwutorowe, zelektryfikowane, znaczenia państwowego:
• nr 8 Warszawa – Radom – Kielce – Kraków,
• nr 61 Kielce – Fosowskie na odc. Kielce – Czarnca,
oraz z pozostałych linii:
• nr 25 Łódź – Dębica (przez Skarżysko Kam.),
• nr 73 (Kielce) Sitówka Nowiny – Włoszczowice i nr 70 Włoszczowice – Staszów – Chmielów k. Tarnobrzega (jednotorowa).
Linia kolejowa E-65 Gdynia – Iława –Warszawa – CMK – Katowice – Zebrzydowice, prowadząca pociągi międzynarodowe, przebiega na zachodnim obrzeżu województwa. Linia ta posiada dla naszego województwa niewielkie znaczenie gospodarcze. W ciągu tej linii na naszym terenie zlokalizowana jest tylko jedna stacja kolejowa we Włoszczowie.

Pozostałe linie kolejowe jednotorowe: Włoszczowice – Busko Zdrój (na linii do Buska nie jest obecnie prowadzony ruch pasażerski) i Skarżysko-Kam. – Tomaszów – Łódź mają jedynie znaczenie lokalne.

Funkcjonuje tu także linia kolejowa szerokotorowa Hrubieszów – Huta „Katowice” (LHS), która przeznaczona jest obecnie do przewozów towarowych, tranzytowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *