W dniach 18-19 czerwca 2016 roku zawodnicy Olimpiady Specjalne Polska – Świętokrzyskie na zaproszenie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” brali udział w Ogólnopolskich Dniach Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” na Rynku Głównym w Krakowie.

W czasie Dni pokazywany jest dorobek artystyczny i sportowy osób niepełnosprawnych. Rynek tętni radością i nadzieją. Jego płyta zamienia się w arenę zmagań i pokazów niepełnosprawnych mistrzów: goalball, piłka nożna, szermierka, koszykówka, rugby, hokej halowy, dyscypliny siłowe, mecz siatkówki (gwiazdy kontra niepełnosprawni sportowcy), których oklaskuje wielotysięczna publiczność.

W sobotni wieczór zawodnicy Olimpiad Specjalnych uczestniczyli w finałowym koncercie 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, gdzie na scenie można było posłuchać laureatów festiwalu, którzy mieli okazję wystąpić w towarzystwie Anity Lipnickiej, Alicji Majewskiej, Katarzyny Nosowskiej, Natalii Przybysz, Mieczysława Szcześniaka, Damiana Ukeje. Zawodnicy pokazali, że muzyka to ich druga miłość, oczywiście zaraz po sporcie.

Zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną mogli zaprezentować swoje umiejętności jakie nabyli podczas całorocznych treningów w swoich klubach. Reprezentanci Klubów Olimpiad Specjalnych „NIEPOKONANI” Sandomierz, „STRZAŁA” Jędrzejów, „TORNADO” Skarżysko-Kamienna udowodnili, że ich niepełnosprawność w niczym nie przeszkadza, aby być dobrym sportowcem.

– Hokej halowy to bardzo widowiskowa i jedyna zimowa zespołowa dyscyplina sportu w Olimpiadach Specjalnych Polska – powiedział Grzegorz Kurkowski, wiceprezes ds. organizacji Olimpiad Specjalnych Polska – w ramach której odbywają się regularnie zawody o zasięgu ogólnopolskim. Zawodnicy grają na sali gimnastycznej z ograniczającymi boisko bandami, korzystając z prostego kija i krążka filcowego z otworem. Zawodnicy są ubrani w kaski i ochraniacze, podobnie jak hokeiści grający na lodzie.

Niektóre gwiazdy, a może raczej przyjaciele osób niepełnosprawnych, a było ich bardzo dużo, bo między innymi Piotr Głowacki, Wojciech Leonowicz, Mateusz Ligocki, Rafał Mroczek, Marcin Nowak, Jarosław Rola, Przemysław Saleta, Tomasz Schimschainer, Krzysztof Stawowy, Rafał Szumiec, Piotr Szymeczek, Madgalena Szymeczek, Bogdan Wenta, Alicja Wiech, Rafał Wilk, Daniel Wiśniowski, Zbigniew Zamachowski, mogły spróbować swoich sił w wykonaniu rzutów karnych, gdzie bramki bronili zawodnicy Olimpiad Specjalnych.

Dziękujemy za zaproszenie i możliwość zaprezentowania umiejętności zawodników z niepełnosprawnością intelektualną podczas tak wspaniałej imprezy. Pani Anna Dymna w podziękowaniu za zaproszenie otrzymała okolicznościową piłkę Olimpiad Specjalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *