Nie! Nie wyrzucajmy psa na wakacje!

Rozpoczął się sezon urlopowy, a wraz z nim coroczny problem – wyrzucanie psów przez nieodpowiedzialnych właścicieli. Aż serce boli, gdy widzę
takiego psa, który zdezorientowany szuka swojego właściciela.

Pies nie jest problemem, gdy nadchodzą wakacje. Problemem są nieodpowiedzialni właściciele. Jak co roku o tej porze, coraz więcej
psów błąka się po osiedlach lub przy drogach. Ilość podopiecznych w schroniskach i organizacjach pro zwierzęcych rośnie, a adopcji jest
bardzo mało. Nie muszę patrzeć w kalendarz, ani czekać na słońce – wiem już, że nadchodzą wakacje.

Podkreślam, że posiadacze psów nie muszą wcale rezygnować z przyjemności i wypoczynku – coraz więcej jest miejsc, gdzie można wybrać się na urlop ze swoim pupilem. Wystarczy trochę się wysilić – pomyśleć, zaplanować i działać.

W ostatnim czasie powstaje również coraz więcej hoteli dla zwierząt, można także znaleźć ogłoszenia osób, które za drobną opłatą podejmą się opieki nad czworonogiem na czas naszego wyjazdu.

Niestety problem porzucania psów dotyczy nie tylko Polski. Zjawisko to powszechne jest w całej Europie. Myślę, że powodem jest to, iż właściciele zwierząt nie uważają swoich podopiecznych za przyjaciół czy członka rodziny. Zwierzęta traktowane są przez wiele osób przedmiotowo. Spotykamy się z opiniami, że przecież po wakacjach można sobie kupić kolejnego psa czy kota. Nikt jednak nie myśli o tym, że zwierzę oddane, wyrzucone jest już w jakiś sposób psychicznie okaleczone i trudno mu później zaufać człowiekowi. Ponadto właściciele zwierząt pozbywają się ich w sposób bardzo niehumanitarny – wyrzucają z samochodu, głodzą, przywiązują w lesie do drzewa – po prostu skazują takie zwierzę na śmierć.

Jeśli jesteś świadkiem, jak ktoś wyrzuca psa z samochodu, zapamiętaj numer rejestracyjny pojazdu i koniecznie zgłoś to na policję. Takiej bezdusznej osobie może grozić wysoka kara. Według nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt z dnia 1 stycznia 2012 r. porzucenie zwierzęcia może zostać zakwalifikowane jako znęcanie się nad nim. Za to grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Stąd apel do wszystkich nieodpowiedzialnych właścicieli czworonogów, nie zostawiajcie swoich pupili na pastwę losu w lesie przy drodze lub na osiedlu. Wykażcie się odrobiną człowieczeństwa i nie wyrządzajcie krzywdy zwierzętom, postawcie się na ich miejscu i miejcie świadomość, że was też może kiedyś spotkać taki los.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *