Pytanie do…

szaginian_grzegorz_2016_04Szanowni Czytelnicy,
Rozpoczynamy cykl „Pytanie do…”

Każdy z czytelników na łamach naszego miesięcznika będzie mógł zadawać pytania o różnej tematyce, która go intryguje, ciekawi, niepokoi czy śmieszy, a my będziemy zgłębiać wiedzę na ten temat, by móc udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

W Waszym imieniu zwrócimy się do osób odpowiedzialnych za daną dziedzinę.

Aby rozpocząć ten cykl będę pierwszą osoba pytającą.

Grigor Szaginian pyta Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii:

PYTANIE 1:
Coraz częściej w rolnictwie stosowane są środki chemiczne w celu wysuszenia roślin przed zbiorem (DESYKACJA).

Istnieją środki względnie bezpieczne stosowane w desykacji lecz w praktyce do desykacji zbóż wykorzystuje się jedynie glifosat, zwany potocznie ROUNDUPEM i jego ponad 60 odpowiedników. Zastosowanie tego środka powoduje bardzo szybkie i nienaturalne wysuszanie kiełków. Obecnie na terenie Polski desykacja ROUNDUPEM wykorzystywana jest w uprawie kukurydzy, pszenicy, prosa, jęczmienia gryki i roślin strączkowych. Obficie polewany jest również rzepak, z którego produkują „zdrowy olej rzepakowy”. Polska importuje z Argentyny soję GMO wykorzystywaną w hodowli trzody i drobiu. Przez ostatnie 6 lat ilość używanego ROUNDUPEM w Argentynie wzrosła 56 razy. Prawie w 70 % próbek pobranych od ludzi w Polsce wykryty jest glifosat.

Obecnie udowodniono, iż ROUNDUPEM jest bardzo szkodliwy dla środowiska i człowieka. Istnieją podejrzenia, że preparat powoduje nieodwracalne uszkodzenie płodu.

Od 8 lat z Ameryki Południowej napływa coraz więcej sygnałów o wadach rozwojowych niemowląt, których rodzice mieszkają wokół pól opryskiwanych Rundupem.

Czy tak duże stosowanie Rundupu do desykacji zbóż jest w jakimkolwiek stopniu kontrolowane?

Czy od wielu lat, uznawane jako zdrowe, kasze gryczane, jaglane, często serwowane naszym milusińskim, nie są zabójczą trucizną?

PYTANIE 2
Pytanie do Ministra Zdrowia, dotyczące bezpłatnych leków dla seniorów, „leki 75+”:

Czy osoby po 75 roku życia przebywające w Domach Pomocy Społecznej oraz Zakładach Opiekuńczo Leczniczych mogą otrzymać leki bezpłatne i jak wygląda mechanizm wypisywania recept w ich sytuacji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *