Zawodnicy Olimpiad Specjalnych w Zakopanem

zakopane_os_2016W dniach 3-15 września 2016r. w Zakopanem, w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym „Maria”, odbywał się obóz sportowy dla zawodników Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska Świętokrzyskie. Grupa uczestnicząca w wyjeździe liczyła 45 zawodników oraz 10 trenerów i opiekunów z Klubów Olimpiad Specjalnych „GROM” Busko-Zdrój, „KRYSZTAŁKI” Kielce, „STRZAŁA” Jędrzejów, „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski, „TACY SAMI” i „TORNADO” Skarżysko-Kamienna oraz „TRAMP” Niemienice.

Zakopane przywitało zawodników i kadrę słoneczną i ciepłą pogodą. Pobyt pod Tatrami rozpoczęto więc od spaceru po głównym deptaku miasta czyli Krupówkach. Kolejne dni pełne były zajęć i atrakcji. Ważnym punktem obozu dla wszystkich kibiców piłki nożnej było wspólne oglądanie meczu Kazachstan – Polska. Uczestnicy, jak na prawdziwych sportowców przystało, witali każdy dzień porannym rozruchem. Po zdrowym i pożywnym śniadaniu rozpoczynały się zajęcia. Najczęściej były to górskie wędrówki, które pozwalały zapoznać się z urokami Podhala. Udało się przebyć pieszo trasę nad Morskie Oko, na Kalatówki i na Halę Kondratową. Choć dla niektórych zawodników były to pierwsze górskie wyprawy, to dzielnie dorównywali kroku wytrawnym wędrowcom. Część uczestników obozu „zdobyła” też Giewont. Ogromne wrażenie zrobił widok Tatr rozpościerającym się z Polany Rusinowej i Gęsiej Szyi. Dla odpoczynku i regeneracji po wspinaczce uczestnicy korzystali z dobrodziejstwa wód termalnych: w Szaflarach w Termach „Gorący Potok”, a także w największych na Podhalu „Termach Chochołowskich”, gdzie oprócz wielu basenów rekreacyjnych i sportowych można skorzystać z basenu solankowego z wodą jodowaną oraz siarczkową. Dla zmęczonych wspinaczką zaproponowano spacer urokliwą Doliną Białego oraz zajęcia na kręgielni i w Aquaparku na Antałówce. Podczas pobytu w Zakopanem obowiązkowym jest odwiedzenie najbardziej rozpoznawalnego miejsca w mieście czyli skoczni „Wielka Krokwia”. Wszyscy uczestnicy obozu wyjechali też kolejką torową na Gubałówkę i podziwiali panoramę Zakopanego i Tatr z tarasu widokowego na wysokości ponad 1100 m.n.p.m. Niewątpliwą atrakcją obozu była kolacja w formie grilla oraz dyskoteka na świeżym powietrzu.

Popołudniu, odbywały się treningi w różnych dyscyplinach sportowych. Dzięki możliwości korzystania z obiektów sportowych Pensjonatu „Maria” zawodnicy mogli szlifować swoje umiejętności w lekkiej atletyce oraz w grze w piłkę nożną, koszykówkę, badmintona, ringo czy trenować na siłowni. Do dyspozycji obozowiczów było też jacuzzi i świetlica, gdzie ćwiczono „szare komórki” podczas rozgrywek w różne gry stolikowe m.in. Dobble.
Zaplanowany program obozu był bardzo bogaty, jednak liczyliśmy się z tym, że kapryśna wrześniowa pogoda uniemożliwi nam jego realizację
– stwierdziła Renata Podlewska, kierownik obozu – Jak się okazało nasze obawy były bezpodstawne a słoneczna, piękna pogoda pozwoliła nam zrealizować zamierzenia w 100%. Wszyscy zawodnicy biorący udział w obozie bardzo chętnie wyruszali na górskie wędrówki i aktywnie uczestniczyli w zajęciach sportowych. Wspólny wysiłek, rywalizacja i współdziałanie sprawiły, że zawodnicy bardzo się uspołecznili i zintegrowali – to dodatkowy plus pobytu na naszym obozie – dodaje kierownik Podlewska.

Jeszcze raz dziękujemy pani Marii Ustupskiej-Kaźmik z Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego „Maria” za gościnę i przychylność oraz instytucjom, dzięki którym mogliśmy przebywać w Zakopanym, ponieważ obóz mógł być zorganizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki (umowa nr: 2016/0069/0082/SubC/DS.-SN/3/MR) jak również przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Świętokrzyskiego w 2016 roku.

akson_numer_20_2016_09-5_01

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *