Fundacja „Dom w Łodzi” laureatką nagrody im. Aliny Margolis – Edelman

akson_listopad_fundacja_dom_w_lodziFundacja „Dom w Łodzi” laureatką nagrody im. Aliny Margolis – Edelman a tym samym inspiracją dla innych województw w okazywaniu miłości i dobra chorym dzieciom.

Nie boi się trudnych tematów i zadań, które przerażają innych. Działa – robi swoje. 10 lat temu Jolanta Bobińska założyła Fundację „Dom w Łodzi”, by stworzyć pierwszy w Polsce Dom Dziecka dla Dzieci Chorych. W piątek – za swoją działalność na rzecz dzieci odebrała nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman przyznawanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Zeszyty Literackie.

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w piątek 18 listopada w Muzeum Żydów Polskich w Warszawie.
Ta nagroda sprawiła mi ogromną radość. Dzięki niej zatrzymałam się na chwilę i spojrzałam na wszystko z dystansem. W codziennym zabieganiu, przy tylu obowiązkach, nie ma na to czasu. Ciągle jest coś do zrobienia, załatwienia. Dziś poczułam dumę z tego, co udało nam się osiągnąć przez tych dziesięć lat. Stworzyliśmy miejsce, które naprawdę jest Domem, w którym Dzieci są szczęśliwe, mogą rozwijać się i spełniać swoje marzenia – mówi Jolanta Bobińska prezes Fundacji „Dom w Łodzi”.

Celem Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman jest promocja osiągnięć i sylwetek osób, które pomagają dzieciom, a przez to – motywowanie i inspirowanie profesjonalistów zajmujących się problemem krzywdzenia.
Nagroda jest kierowana do osób, które – podobnie jak Alina Margolis-Edelman, założycielka Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, wtedy Fundacji Dzieci Niczyje – angażują się w pomoc dzieciom i wspierają je, by mogły odzyskać poczucie bezpieczeństwa, wiarę w siebie i zaufanie do ludzi. – mówi Maria Keller-Hamela, wiceprezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i członkini Kapituły Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman.

Kapituła Nagrody wyróżniła także 3 nominowanych, którym przyznano tytuł finalisty Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman: Edytę Wojtasińską współzałożycielką Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego Jedno Serce w Międzyrzecu Podlaskim, dr Macieja Niedźwieckiego, z którego inicjatywy powstało Pomorskie Hospicjum dla Dzieci oraz łodzianina Sylwestra Janka prezesa i koordynatora Stowarzyszenia Centrum Wsparcia Terapeutycznego w Łodzi, pod skrzydłami którego działa Świetlica Podwórkowa przy ul. Pomorskiej 54.
Marta Libiszowska – Jóźwiak,
tel. 696 02 90 12,
mlibiszowska@domwlodzi.org

O Fundacji „Dom w Łodzi”:
Fundacja „Dom w Łodzi” działa od sierpnia 2006 roku i jest organizacją pożytku publicznego. Wspiera dzieci, którym los odebrał nie tylko zdrowie, ale i miłość osób najbliższych.

Najważniejszą inicjatywą było stworzenie w 2007 roku wyjątkowej placówki opiekuńczo wychowawczej typu specjalistyczno- terapeutycznego, czyli Domu Dziecka dla Dzieci Chorych. Przewlekle chore maluchy – tułające się samotnie po szpitalach i hospicjach – znalazły miłość i troskliwą opiekę. Fundacja zapewnia im odpowiednie leczenie i profesjonalną rehabilitację, by rozwijały się jak najlepiej i miały szansę na lepsze życie.
Fundacja „Dom w Łodzi” działa też szerzej – prowadzi akcje i programy społeczne integrujące chore dzieci z rówieśnikami oraz aktywizujące lokalną społeczność. W harmonogram na stałe wpisały się na przykład pikniki z okazji Dnia Dziecka, wyjazdy wakacyjne, półkolonie, wspólne wypady do kin i teatrów. Fundacja organizuje także spotkania z ciekawymi ludźmi – wśród przyjaciół, którzy odwiedzają „Dom w Łodzi” są łódzcy strażacy, motocykliści z Klubu Motocyklowego Korsarze, a także znani artyści m.in. Aleksandra Szwed, Cezary Żak, Artur Barciś, T. Love, Tomasz Karolak, Feel, Joanna Woś.

O Nagrodzie im. Aliny Margolis Edelman
• Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman dla osób zasłużonych w działalności na rzecz pomocy dzieciom jest przyznawana od 2011 r. Ustanowiły ją Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (wtedy Fundacja Dzieci Niczyje) i Fundacja Zeszytów Literackich
• Nagroda jest przyznawana co roku
• Zwycięzcę oraz finalistów Nagrody spośród zgłoszonych osób wyłania 12-osobowa Kapituła, składająca się z autorytetów życia społecznego, kulturalnego, naukowego oraz rodziny i przyjaciół Aliny Margolis-Edelman, w składzie: Aleksander Edelman, Anna Edelman, Bożena Grzywaczewska, Marianna Grzywaczewska, Agnieszka Holland – Przewodnicząca Kapituły, Urszula Hibner, Maria Keller-Hamela, Tamara Kołakowska, Liliana Sonik, Barbara Toruńczyk, Zofia Winawer, Edyta Wróblewska
• Więcej informacji oraz sylwetki dotychczasowych laureatów: http://fdds.pl/oferta/nagroda-im-aliny-margolis-edelman/

Małgorzata Chrzanowska

akson_listopad_fundacja_dom_w_lodzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *