W dniach 25-26 stycznia 2017 odbyły się Świętokrzyskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2017, w których wzięło udział 170 zawodników, aż z 16 Klubów Olimpiad Specjalnych reprezentujących województwo świętokrzyskie: „GROM” Busko-Zdrój, „BUZIAKI” Skarżysko-Kamienna, „NIEPOKONANI” Sandomierz, „OLIMP” Skarżysko-Kamienna, „TACY SAMI” Skarżysko-Kamienna, „TEMPO” Jałowęsy, „TRAMP” Niemienice, „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski, „STRZAŁA” Jędrzejów, „PRZYJACIELE” Kielce, „MAAG” Kielce, „TORNADO” Skarżysko-Kamienna, „ISKRA” Kielce, „SUPER NOWA” Zgórsko, „TOP” Łagiewniki, „TYTANY” Pińczów.

25 stycznia 2017 roku w Skarżysku-Kamiennej odbyła się pierwsza część zawodów w dyscyplinie łyżwiarstwo szybkie (dystans 111 metrów, 222 metrów, 333 metrów, 500 metrów, 777 metrów, 1000 metrów, 1500 metrów), natomiast na kolejny dzień w Kielcach odbyła się druga część zawodów w dyscyplinach: narciarstwo alpejskie (slalom gigant i super slalom gigant), narciarstwo biegowe (dystans 50 metrów, 100 metrów, 500 metrów oraz 1 km) i biegi na rakietach śnieżnych (dystans 50 metrów, 100 metrów, 200 metrów oraz 400 metrów).

W Świętokrzyskich Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych brali udział zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym a także głębokim. Zawodnicy z lekkim stopniem upośledzenia umysłowego mogli brać udział w Igrzyskach w określonych regulaminem konkurencjach lub zgodnie z ograniczeniami regulaminu w danej dyscyplinie – powiedziała Agnieszka Czerwonka, wiceprezes ds. sportowych Oddziału Regionalnego Świętokrzyskie – Zawodnicy muszą w chwili rejestracji posiadać i przedstawić prawidłowo wypełnioną książeczkę zawodnika ze zgodą lekarza na uprawianie dyscypliny, w której zawodnik będzie startował. Zawodnicy przed udziałem w Igrzyskach, części narciarskiej powinni odbyć kilkudniowy kurs szkoleniowy w zakresie narciarstwa (zjazdowego, biegowego), którego celem będzie przygotowanie do zawodów regionalnych oraz doskonalenie umiejętności w tym sezonie. Niedopuszczalne jest, żeby na zawody przyjechały osoby bez wcześniejszego przygotowania. Trener zgłaszający zawodnika powinien mieć pewność, że nie naraża swojego podopiecznego na niepotrzebne ryzyko np. będzie to jego pierwszy kontakt z nartami w tym sezonie.

Organizatorem Igrzysk był Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska – Świętokrzyskie przy wsparciu Klubów Olimpiad Specjalnych: „STRZAŁA” Jędrzejów, „TORNADO” Skarżysko-Kamienna, „ISKRA” Kielce, „SUPER NOWA” Zgórsko.

Kochani za nami Świętokrzyskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbywały się w Kielcach i Skarżysku-Kamiennej pod koniec stycznia, i które były prawdziwym świętem sportu, radości i przyjaźni. Igrzyska udały się przede wszystkim dzięki zaangażowaniu naszych Zawodników w czystą i wspaniałą rywalizację sportową, dzięki trenerom, którzy ich przygotowali do tej rywalizacji, dzięki wolontariuszom, którzy, jak zwykle, byli pełni oddania przy wykonywaniu swoich obowiązków, dzięki wsparciu Województwa Świętokrzyskiego, Miasta Kielce i Skarżyska-Kamiennej, dzięki naszym głównym sponsorom regionalnym tj. Targom Kielce, Quickpack Polska i ORW „Maria” jak również sponsorom Igrzysk: Piekarni Świerkowscy i Batmar, MAS-POL Kielce, Galerii KORONA oraz SKI Expert, dzięki gościnie Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Skarżysku-Kamiennej i Centrum Sportowo-Rekreacyjnego STADION w Kielcach, dzięki naszym Patronom Medialnym, dzięki cudownej pogodzie, no i dzięki moim koleżankom i kolegom z Komitetu Organizacyjnego, którzy byli w pełni zaangażowani w przygotowanie i przeprowadzenie tych Igrzysk (tu ukłony dla dyrektorów ośrodków szkolno-wychowawczych, domów pomocy społecznej i kierowników warsztatów terapii zajęciowej za umożliwienie im wykonania tej pracy). Dziękuję wszystkim tu wymienionym za te przepiękne, wspólnie spędzone chwile i do zobaczenia na kolejnych zawodach Olimpiad Specjalnych!!!
Grzesiek Kurkowski 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *