Cykl : Pytanie do…..

W kolejnych numerach naszego miesięcznika, w cyklu: Pytanie do… przesyłacie Państwo do nas pytania na nurtujące Was tematy a my przesyłamy je do odpowiednich instytucji, urzędów czy osób.

W ostatnim numerze pytali Państwo o wypisywanie recept „S”- kto decyduje o ich wypisywaniu.
Pytanie od Państwa przesłaliśmy do Narodowego Funduszu Zdrowia i otrzymaliśmy następującą odpowiedź:
„Wypisywanie recept należy do ordynacji medycznej, czyli to lekarz decyduje jakie leki, w jakiej dawce i na jaki okres przepisuje pacjentowi. Ustala to na podstawie swojej wiedzy medycznej, wywiadu z pacjentem, wyników badań, zmiany stanu zdrowia, współistnienia innych chorób, itp.”

Otrzymaliśmy również odpowiedź na pytanie czytelnika ze Skarżyska – Kam., które brzmiało: Czy osoba, która jest obcokrajowcem z poza Unii Europejskiej, ale jest zatrudniona w polskiej firmie, po urodzeniu dziecka w Polsce może ubiegać się o urlop macierzyński?
Rzecznik Prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oddział Kielce, odpowiada:
„Nie ma znaczenia z jakiego kraju jest ta kobieta. Ważne jest to czy pracując, ma odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, bowiem zasiłek macierzyński przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem
chorobowym.”

Dziś czytelnik ze Starachowic pyta Prezesa Sądu Okręgowego w Starachowicach:
Czy pełnomocnikiem procesowym osoby fizycznej może być osoba bliska jak: siostra, brat czy konkubent? Czy jest przepis prawny regulujący tę kwestię? Czy są regulacje prawne, które wykluczają, aby pewne osoby pełniły funkcje pełnomocnika procesowego?

Kolejny czytelnik z Sandomierza pyta Dyrektora Zakładu Pogrzebowego:
Czy przepisy pozwalają w Polsce pochować prochy zmarłego w morzu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *