Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych – Austria 2017

Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych – Austria 2017 odbywały się w trzech miejscowościach w rejonie Styrii w Schladming, Ramsau i Grazu.

Nominacje na Światowe Zimowe Igrzyska OS Austria 2017

12 marca 2017 w Hotelu Marriott w Warszawie odbyła się Uroczystość Wręczenia Nominacji Olimpijskich Reprezentacji Polski na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Austria 2017. W tym gronie byli przedstawiciele Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Świętokrzyskie

Zawodnicy:
Justyna Salwa („TORNADO” Skarżysko-Kamienna) – narciarstwo alpejskie
Paweł Dąbrowski („STRZAŁA” Jędrzejów) – narciarstwo alpejskie
Magdalena Łapka („OLIMP” Skarżysko-Kamienna) – łyżwiarstwo szybkie
Szczepan Witek („GROM” Busko-Zdrój) – łyżwiarstwo szybkie
Tomasz Faliński („OLIMP” Skarżysko-Kamienna) – bieg na rakietach śnieżnych.
Trener:
Małgorzata Niewęgłowska-Chała („OLIMP” Skarżysko-Kamienna) – bieg na rakietach śnieżnych

Warto podkreślić, że oprócz zawodników i trenerki, którzy będą reprezentować Olimpiady Specjalne – Polska, do Warszawy na Uroczystość Wręczenia Nominacji Olimpijskich Reprezentacji Polski pojechali zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych „STRZAŁA” Jędrzejów Olga Sęk i Marcin Król, którzy mieli zaszczyt podawać nominacje osobom je wręczającym.

W Uroczystości uczestniczył także „Komitet Pożegnalny” Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Świętokrzyskie: Grzegorz Kurkowski (Wiceprezes ds Organizacyjnych Olimpiady Specjalne – Polska, Dyrektor Regionalny Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Świętokrzyskie), Iga Korzeniowska (Członek Głównej Komisji Rewizyjnej Olimpiady Specjalne – Polska), Agnieszka Czerwonka (Wiceprezes ds Sportowych Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Świętokrzyskie), Agnieszka Jewiarz (Wiceprezes ds Finansowych Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Świętokrzyskie), Renata Podlewska (Sekretarz Komitetu Wykonawczego Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Świętokrzyskie), Justyna Gadowska i Ernest Kozakowski (Klub Olimpiad Specjalnych „STRZAŁA” Jędrzejów), Iwona Sokołowska („TORNADO” Skarżysko-Kamienna) oraz wieloletni działacz Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Świętokrzyskie Wioletta Fąfara-Nicpoń.

Kibice nie zawiedli

W Grazu odbywały się zawody w łyżwiarstwie szybkim i hokeju halowym, w Ramsau odbywały się biegi na rakietach śnieżnych i narciarstwo biegowe, natomiast w Schladming narciarstwo alpejskie. I to właśnie na Schladming jako bazę wypadową wybrali „świętokrzyscy” kibice, którzy przyjechali do Austrii za swoimi zawodnikami. Grupa 17 osobowa z Jędrzejowa, Skarżyska-Kamiennej, Ostrowca Świętokrzyskiego, Kielc, Warszawy i Zakopanego jeździła od obiektu do obiektu, gdzie rywalizowali zawodnicy zarówno w Schladming, Ramsau jak i odległym Grazu. Byli również obecni i widoczni w trakcie dekoracji w wiosce olimpijskiej, gdzie znajdowały się wszelkiego rodzaju atrakcje można było między innymi: wybić osobiście okolicznościową monetę, nauczyć się pierwszej pomocy, wykonać osobiście okolicznościową przypinkę, zrobić sobie pamiątkową fotografię, spotkać ambasadorów Special Olympics, czyli znanych sportowców, muzyków, aktorów.

Jak przyznaje Grzegorz Kurkowski, Dyrektor Regionalny Olimpiad Specjalnych Polska-Świętokrzyskie cały region ma wielkie powody do dumy. Grzegorz Kurkowski, który był jednym z wiernych kibiców w Austrii powiedział, że wszyscy jesteśmy bardzo szczęśliwi z powodu licznych zwycięstw naszych zawodników. Przyjechali po to, by sięgnąć po medale i tak też się stało. Pokazali na co ich stać i dla województwa świętokrzyskiego jest to ogromny sportowy sukces.

Podsumowanie statystyczne Reprezentacji Polski

Ostateczny dorobek Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na Światowych Zimowych Igrzyskach to 39 medali (10 złotych 15 srebrnych i 14 brązowych). Wszyscy nasi sportowcy wykazali się wspaniałą sportową postawą i dzielnie rywalizowali w swoich konkurencjach. A nasi zawodnicy z Oddziału Regionalnego Świętokrzyskie uzyskali następujące wyniki:

Justyna Salwa („TORNADO” Skarżysko-Kamienna) – narciarstwo alpejskie
I miejsce i złoty medal w supergigancie
V miejsce w slalomie gigancie

Paweł Dąbrowski („STRZAŁA” Jędrzejów) – narciarstwo alpejskie
III miejsce i brązowy medal w supergigancie
II miejsce i srebrny medal w slalomie gigancie

Magdalena Łapka („OLIMP” Skarżysko-Kamienna) – łyżwiarstwo szybkie
III miejsce i brązowy medal na dystansie 333 metrów
II miejsce i srebrny medal na dystansie 222 metrów

Szczepan Witek („GROM” Busko-Zdrój) – łyżwiarstwo szybkie
III miejsce i brązowy medal na dystansie 333 metrów
V miejsce na dystansie 500 metrów

Tomasz Faliński („OLIMP” Skarżysko-Kamienna) – bieg na rakietach śnieżnych
V miejsce na dystansie 400 metrów
V miejsce na dystansie 200 metrów
IV miejsce z drużyną w sztafecie 4×100 metrów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *