Polska z Chaczaturianem

2017 rok jest jubileuszowy dla Polski i Armenii. Pierwszy jubileusz – 25 lat stosunków dyplomatycznych dwóch niepodległych państw. Drugi jubileusz – 650-lecie społeczności ormiańskiej w Polsce.

26 maja 2017 roku, w Sali Kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej (PSM) I stopnia w Ostrowcu Św., odbył się II Wojewódzki Konkurs Pianistyczny dla szkół muzycznych I stopnia „Polska z Chaczaturianem – 2”, zadedykowany dwóm tak ważnym jubileuszom państwowym.

Organizatorami konkursu byli: Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Ostrowcu Św. oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Św. Honorowy patronat objęli: Edgar Ghazaryan, Ambasador Armenii, Ks. Bp. Krzysztof Nitkiewicz, Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej oraz Grigor Szaginian, Wiceprzewodniczący
Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Do konkursu zgłosiło się osiemnastu uczestników z sześciu szkół muzycznych I stopnia z województwa świętokrzyskiego (Kielce, Busko Zdrój, Końskie, Ostrowiec Św.) i innych regionów (Radom, Sieradz). Ostrowiec Świętokrzyski reprezentowało pięcioro pianistów z PSM I stopnia.
Młodych pianistów oceniało jury w składzie:
1. prof. Mirosław Herbowski z Krakowa,
2. dr Luiza Barańska- Grabara z Katowic
3. mgr Jakub Kitowski z Warszawy.

W programie uczestników znalazły się dwa utwory: jeden autorstwa polskiego kompozytora, a drugi autorstwa Arama Chaczaturiana lub innego kompozytora ormiańskiego. Pianiści konkurowali w dwóch grupach wiekowych i zdobyli następujące miejsca:

Grupa I
I miejsce Ewa Gałwiaczek PSM I st. w Końskich., naucz. Elena Korolkow
II miejsce Przemysław Religa PSM I st. w Ostrowcu Św., naucz. Karine Owsepian oraz Katarzyna Chrzanowska PSM I st. w Końskich, naucz. Ewelina Wójcik
III miejsce Kamil Sokołowski ZPSM w Kielcach, naucz. Magdalena Trzebińska oraz Barbara Leśniewska ZPSM w Kielcach, naucz. Magdalena Trzebińska
Wyróżnienia:
Aleksandra Matus SM I st. w Busku-Zdroju, naucz. Krystian Krau, Paweł Cedro ZPSM w Kielcach, naucz. Dorota Urbańska-Olczyk Jakub Skrok PSM I st. w Ostrowcu Św., naucz. Anna Baran Piotr Skawski SM I st. w Busku-Zdroju, naucz. Krystian Krauz Alicja Nowak SM I st. w Busku-Zdroju, naucz. Krystian Krauz Taisja Kazimierska PSM I st. w Końskich, naucz. Elena Korolkow

Grupa II
I miejsce Joanna Gronkowska PSM I st. w Ostrowcu Św., naucz. Karine Owsepian oraz Zofia Michałowicz PSM I st. w Sieradzu, naucz. Ewa Wlazło
II miejsce Aleksandra Wesołowska PSM I st. w Ostrowcu Św., naucz. Karine Owsepian
III miejsce Paweł Kaleta ZPSM w Kielcach, naucz. Dorota Urbańska-Olczyk
III miejsce Adrianna Różańska ZSM w Radomiu, naucz. Paweł Filipiak
Wyróżnienia:
Milena Cieślak ZPSM w Kielcach, naucz. Magdalena Trzebińska Zuzanna Środa PSM I st. w Ostrowcu Św., naucz. Barbara Wójcik Dodatkowe nagrody pieniężne (po 300 zł każda) ufundowali: Edgar Ghazaryan, Ambasador Armenii, za najlepiej wykonany utwór Arama Chaczaturiana, którą otrzymała Joanna Gronkowska z Ostrowca Św., Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, za najlepiej wykonany utwór polskiego kompozytora, którą otrzymała także Joanna Gronkowska, Grzegorz Schetyna, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący PO, za najlepiej wykonany utwór polskiego kompozytora, którą otrzymała Zofia Michałowicz z Sieradza, Grigor Szaginian, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, za najlepiej wykonany utwór Arama Chaczaturiana, która otrzymała także Zofia Michałowicz.

Po przesłuchaniach konkursowych o godzinie 17.30 odbył się koncert laureatów, połączony z rozdaniem nagród. Uroczystość rozpoczęła swoim wystąpieniem i gratulacjami Ewa Jurkowska-Siwiec dyrektor PSM I stopnia w Ostrowcu Św. Przewodniczący jury, prof. Mirosław Herbowski z Akademii Muzycznej w Krakowie, podsumował przebieg konkursu, wyrażając opinię o wysokim poziomie przygotowania uczestników.

Na koncercie laureatów zabrzmiały utwory polskich i ormiańskich kompozytorów. Wielkim talentem artystycznym i wysokim poziomem techniki pianistycznej wyróżniły się zdobywczynie I miejsca ex aequo w grupie II: Joanna Gronkowska (uczennica kl. V PSM I stopnia w Ostrowcu Św.) i Zofia Michałowicz (uczennica kl. VI PSM I stopnia w Sieradzu).

Wielką niespodziankę sprawił publiczności Ambasador Armenii w Polsce, Edgar Ghazaryan, wykonując na fortepianie utwór Arama Chaczaturiana pt. „Andantino”. Muzyka płynęła prosto z serca wrażliwego ormianina i wielkiego patrioty kultury orimańskiej. Impreza wyróżniła się świetną organizacją i życzliwą, ciepłą atmosferą, stworzoną przez gospodarzy konkursu.

Małgorzata Chrzanowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *