Park przy 21 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Busku-Zdroju był w dniu 13.06.2017r. areną zmagań sportowców z niepełnosprawnością intelektualną podczas Świętokrzyskiego Mityngu w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych. Organizatorem zawodów był Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Świętokrzyskie oraz Klub Olimpiad Specjalnych „GROM” z Buska-Zdroju.

Imprezę objął patronatem Starosta Buski pan Jerzy Kolarz, który osobiście oficjalnie otworzył zawody. – powiedziała Agnieszka Jewiarz, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego – W zawodach wystartowało 60 zawodników z całego regionu świętokrzyskiego. Kluby, które reprezentowali to: „ARKA” Starachowice, „BUZIAKI” Skarżysko-Kamienna, „KRYSZTAŁKI” Kielce, „MAAG” Kielce, „NIEPOKONANI” Sandomierz, „OLIMP” Skarżysko-Kamienna, „STRZAŁA” Jędrzejów, SUPER NOWA – Zgórsko, „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski, „ŚWIATŁO i CIENIE” Gnojno, „TACY SAMI” Skarżysko-Kamienna, „TEMPO” – Jałowęsy, „TORNADO” Skarżysko-Kamienna, „UŚMIECH” Sobów oraz gospodarze czyli „GROM” Busko Zdrój.

Stałymi elementami uroczystej ceremonii otwarcia są wciągnięcie flagi przy dźwiękach hymnu Olimpiad Specjalnych oraz złożenie przysięgi przez zawodników. Uczynili to zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych „GROM” – przy fladze asystę pełnił Szczepan Witek, który reprezentował Polskę na tegorocznych Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Austrii i Sławomir Sobierajski – reprezentant Polski na Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Bella Cup 2017, który odbywał się w Grodnie na Białorusi; natomiast przysięgę w imieniu zawodników złożył Piotr Mucha złoty medalista w biegu na 100m. podczas tegorocznego Świętokrzyskiego Mityngu Lekkoatletycznego Olimpiad Specjalnych w Sandomierzu.

Po ceremonii otwarcia odbyły się preeliminacje mające na celu wyłonienie finałowych grup startowych. Już podczas tego etapu rywalizacji nie brakowało emocji. Po przerwie obiadowej i podziale startujących zawodników na grupy uwzględniające poziom sprawności, rozpoczęły się starty finałowe. Zawodnicy biegali na dystansach 400m, 800m, i 1600m.

Wszyscy uczestnicy turnieju walczyli z ogromnym sercem i poświęceniem – co w efekcie dawało satysfakcję z wyniku i miejsca na podium. Ogromnym wsparciem dla zawodników była woda mineralna „Buskowianka” ufundowana przez Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.

Na zakończenie zawodów każdy Klub otrzymał pamiątkowy dyplom, pamiątkę wykonaną w WTZ Busko oraz prezenty-niespodzianki dla wszystkich uczestników imprezy, które ufundowane zostały przez lokalnych darczyńców. Organizatorzy pragną serdecznie podziękować instytucjom i osobom, które lokalnie wsparły organizację przedsięwzięcia. Byli to: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Busku – Zdroju, Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Busku – Zdroju, Stowarzyszenie „Daj dziecku nadzieję” z Broniny, 21 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo – Rehabilitacyjny, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. producent wody mineralnej „Buskowianka-Zdrój”, Pan Krystian Jarubas – poseł na Sejm RP, Hurtownia „Sawa” pani Anny Sikory i pana Włodzimierza Wróbla, Hurtownia „KiM” pana Kazimierza Krzemińskiego, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. M. Kopernika w Busku.

Podziękowania należą się też wolontariuszom z klasy 2c ZSP nr 1 w Busku za sprawną i sympatyczną pomoc przy organizacji mityngu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *