W dniach 14-24 maja 2017 roku Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA” zorganizowało obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych w Zakopanem. Zakwaterowani byliśmy w Pensjonacie „MARIA”, a w obozie uczestniczyło 30 niepełnosprawnych zawodników, w tym 6 osób niepełnosprawnych „50+” oraz kadra programowa i wolontariusze.

Obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych Stowarzyszenia Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA” – Zakopane 2017 dofinansowany był przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Była to kolejna, jubileuszowa, bo już piąta taka impreza zorganizowana przez nasze stowarzyszenie. – powiedział Robert Rogala, członek Zarządu Stowarzyszenia „SZANSA” – Po poprzednich obozach sportowych wiedzieliśmy dokładnie co i kiedy chcemy zorganizować i jakie dyscypliny trenować. Jednak jak zwykle największym wyzwaniem było dopasowanie zajęć, tak aby uczestnicy obozu w wieku od 23 do 70 lat mieli zapewnione treningi na miarę swojego wieku i swojej niepełnosprawności.

Obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych w wykonaniu „SZANSY”, to nie tylko treningi na siłowni, w bocce, na kręgielni, w koszykówkę czy piłkę nożną, ale również codzienna obowiązkowa gimnastyka poranna, spacery z kijkami Nordic Walking oraz treningi biegowe. Organizatorzy zadbali o odnowę biologiczną i wszyscy uczestnicy obozu mieli możliwość skorzystania z jacuzzi znajdującego się w ośrodku, w którym byli zakwaterowani. – powiedział Remigiusz Woźniak, Wiceprezes Stowarzyszenia „SZANSA”, kierownik obozu – Obóz sportowy to także uspołecznianie i integracja, nauka tolerancji wobec siebie i innych. Uczestnicy brali udział w mszach świętych oraz wyprawach turystycznych po tatrzańskich szlakach. Wielkim sukcesem okazało się wyjście w Dolinę Białego, gdzie wszyscy wyruszyli na trasę pokazując, kolejny raz zresztą, że pokonywanie barier to specjalność „SZANSY”. Organizatorzy obozu zorganizowali dla wszystkich uczestników tego wyjazdu również grilla- . Nie mogło zabraknąć ulubionej formy terapii, jaką jest muzykoterapia, czyli aerobik przy muzyce. Forma taka zawsze spotykała i cieszyła się w Stowarzyszeniu „SZANSA” popularnością dlatego uważaliśmy, że warto to kontynuować. W ramach zajęć sportowych w pływaniu zorganizowany był całodniowy wyjazd na baseny termalne „Chochołów”, gdzie oprócz pływania uczestnicy skorzystali z odnowy biologicznej.

Dzięki temu, że Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA” otrzymało dofinansowanie na obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych – Zakopane 2017 ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki trenerzy „SZANSY” mieli większą możliwość do codziennych treningów w różnych dyscyplinach z większą ilością osób i w większej ilości dyscyplin.

Na zakończenie, podczas uroczystego podsumowania każdy uczestnik otrzymał dyplom za czynny udział w zajęciach podczas trwania obozu sportowego. Dla niektórych był to pierwszy taki dyplom w życiu, a radość z jego otrzymania była nie do opisania.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom obozu, którzy pilnowali się harmonogramu, dzięki czemu można było zrealizować wszystkie założenia związane z organizacją tej imprezy. – powiedział Remigiusz Woźniak, kierownik obozu – ale przede wszystkim dziękuję kadrze obozu, która stanęła na wysokości zadania i dzięki temu, że każdy pilnował przydzielonych zadań, można było przeprowadzić i dopasować zajęcia, zarówno do umiejętności uczestników oraz warunków atmosferycznych panujących w Tatrach w maju.

Obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych Stowarzyszenia Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA” – Zakopane 2016 dofinansowany był przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Szczegółową fotorelację z wyjazdu do Zakopanego można obejrzeć na stronie www.szansa.onecik.pl oraz na koncie Facebook Stowarzyszenia „SZANSA”

Małgorzata Chrzanowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *