W okresie wielkanocnym można je znaleźć wszędzie – w dekoracjach świątecznych, kartkach z życzeniami, wystawach, reklamach. O kim mowa? Oczywiście o króliczkach wielkanocnych, które na dobre wrosły już u nas w tradycję świąt Wielkiej Nocy.

Króliki to bardzo sympatyczne i ciekawe zwierzątka. Są jednym z najchętniej kupowanych zwierzaków. Obecnie zaczynają zajmować miejsce dotąd przypisywane wyłącznie kanapowym psom i kotom, przyjrzyjmy się zatem, czym charakteryzują się te zwierzęta.

Wbrew obiegowym opiniom – królik to zajęczak, a nie gryzoń. Podstawową różnicą w budowie między zajęczakami a gryzoniami jest uzębienie. Gryzonie posiadają parę górnych siekaczy, zajęczaki natomiast aż dwie pary siekaczy – jedne za drugimi. W dodatku zajęczaki mają charakterystyczne długie uszy przydatne w procesie termoregulacji. Obecnie na świecie występuje około 100 gatunków królików. Różnią się one rodzajem włosa i jego długością.Najczęściej w naszych domach gości królik gładkowłosy, występujący w wielu odmianach barwnych.Króliki w warunkach domowych potrafią żyć nawet 15 lat.

Królik posiada bardzo wrażliwe i mocno unerwione uszy co oznacza,że pod żadnym pozorem nie możemy łapać go i podnosić za nie. Zapomnijmy więc o obrazie iluzjonisty, który wyciąga królika z kapelusza. Noszenie królika za uszy jest szczególnie okrutne, ponieważ sprawia mu niepotrzebny ból, jak również uszkadza tkankę chrzęstną uszu. Zawiśnięcie ciała lub brutalne szarpanie królikiem może doprowadzić do zwichnięcia lub złamania kręgosłupa bądź karku. By prawidłowo podnosić królika z reguły, jedna ręka podtrzymujemy jego klatkę piersiową(palce powinny znajdować się pod jego pachami). By zapobiec uciskowi klatki piersiowej, przednie kończyny królika mogą leżeć na ręce osoby trzymającej. Druga ręka lub łokieć powinna znajdować się pod pupą zwierzęcia by podtrzymać jego ciężar. Podczas niesienia królik, wierzgając i kopiąc w twardą powierzchnię, może uszkodzić lub złamać swój kręgosłup. Tylne kończyny odwrócone od ciała osoby trzymającej, zmniejszają szarpanie się królika i drapanie człowieka ostrymi pazurkami.

Króliki to typowi roślinożercy wysoko wyspecjalizowani w sztuce czmychania drapieżnikom. Są nieustannie czujne i ciągle gotowe do akcji. Ich największym atutem w obronie przed mięsożercami jest wyostrzony do granic możliwości wzrok. Do tego oczy królików są rozstawione bocznie, co umożliwia im widzenie szerokokątne w promieniu 300 stopni! Zwierzątko potrafi również błyskawicznie obracać swoją szyją więc bez najmniejszej przesady można powiedzieć, że króliki mają oczy dookoła głowy. Mają także dobry węch, bardzo czuły słuch i teleskopowe uszy poruszające się niezależnie od siebie. Z kolei muskularne nogi pozwalają im na szybką ucieczkę. Uwaga: w sytuacji bez wyjścia puchaty króliczek potrafi się skutecznie bronić – dotkliwie gryzie i drapie swojego przeciwnika.

Profilaktyka lekarsko weterynaryjna królików obejmuje szczepienia, oraz kontrole uzębienia. Zęby u królika są hypsodontyczne, co znaczy, że wyżynają się i rosną przez całe życie. W ciągu roku rosną od 8 do 12 centymetrów, czyli nawet 1cm miesięcznie! Aby uniknąć przerostów, uszaki muszą przez cały czas ścierać swoje zęby. Nieprawidłowe ścieranie prowadzić może do poważnych problemów wymagających leczenia weterynaryjnego. Królik ściera swoje zęby przede wszystkim żując siano. Dodatkowo służą do tego gałązki drzew (głównie jabłoń, lipa, brzoza czy leszczyna) Niewłaściwe ścieranie zębów może powodować ich przerost i uniemożliwić pobieranie pokarmu przez zwierzaka.

Królika szczepimy co roku przeciwko dwóm śmiertelnym chorobom. Myksomatoza przenoszona jest przez komary, a więc szczepienie należy wykonać w marcu lub kwietniu – tuż przed pojawieniem się tych owadów.

Co ciekawe króliki zjadają swoje odchody. Wydalają dwa rodzaje kału: standardowe bobki oraz tak zwane cekotrofy, które mają wyjątkowe funkcje odżywcze. Cektotrofy wyglądają trochę jak owoce malin lub jeżyn – to pozlepiane ze sobą małe kuleczki otoczone śluzową kapsułką. Są produktem fermentacji włókien roślinnych w jelicie ślepym i charakteryzuje je silna woń. Króliki wydalają je w nocy lub wczesnym rankiem, dlatego często nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Dzięki ponownemu zjedzeniu te wszystkie przydatne składniki mają kolejną szansę na wchłonięcie przez organizm. Cektotrofy są niesamowicie istotne dla królika, by zachować zdrowie i witalność. Małe króliki początkowo zjadają cektotrofy matki, co zapewnia im prawidłowy rozwój i zdrowie układu pokarmowego. Brak matczynych cektotrofów może prowadzić do groźnych chorób, dlatego małych królików nie można zbyt szybko odstawiać od matki. Pozbawiony cektotrofów zwierzak staje się osowiały w związku z brakiem witamin. Z kolei, jeśli tych nietypowych odchodów jest zbyt wiele, to znak, że dieta naszego pupila zawiera zbyt dużo owoców i zbóż. Należy wtedy zmienić podawaną uszatkowi karmę na specjalistyczne produkty dopasowane do tego gatunku.

Królik to bardzo towarzyski zwierzak można go nauczyć reakcji na wiele słów. By tego dokonać należy powtarzać systematycznie konkretne słowa przy okazji konkretnych czynności, np. przy podawaniu różnych rodzajów pokarmu lub w momencie przechodzenia psa. Króliki uczą się też rozumienia słów od siebie nawzajem, poprzez obserwację reakcji towarzyszy.

Potrafią przychodzić na zawołanie i rozróżniają swoje imiona od imion innych królików i pozostałych zwierząt.

Pamiętajmy także,że nie tylko na Wielkanoc uszatki mają swoje święto. Dzień Królika przypada na 26 września. Obchody tego dnia wywodzą się z Anglii, szybko jednak rozprzestrzeniły się na całą Europę.

Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3812215,zyczenia-wielkanocne-2015-zobacz-najnowsze-zyczenia-na-wielkanoc-smieszne-wesole-powazne-sms,id,t.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *