Psy, koty i inne zwierzęta domowe są dziś pełnoprawnymi członkami rodzin. Zwierzęta, tak jak i ludzie, ulegają wypadkom czy zapadają na różne choroby i w przypadkach zagrożenia życia wymagają specjalistycznej opieki weterynaryjnej, w tym coraz częściej transfuzji krwi. Transfuzja krwi może niekiedy uratować życie czworonoga – zarówno w przypadkach zagrożenia życia, jak i na skutek długotrwałej choroby. Niektóre psy potrzebują regularnych przetoczeń krwi, gdyż zabieg ten po prostu przedłuża ich życie

Zdarzają się sytuacje, w których przetoczenie krwi, czyli transfuzja, jest jedynym ratunkiem dla zwierzęcia. W medycynie ludzkiej jest to zabieg powszechnie stosowany w celu ratowania zdrowia i życia. W medycynie weterynaryjnej dopiero 20 lat temu w USA powstał pierwszy na świecie bank krwi dla zwierząt. W Polsce taki bank krwi istnieje od 2003 roku.

Każdy zwierzęcy bank krwi czynny jest 24 godziny na dobę a zamówiony materiał jest niezwłocznie dowożony przez kuriera do przychodni. W Polsce funkcjonuje już 7 filii: w Lublinie, Łodzi, Mikołowie, Toruniu, Olsztynie, Szczecinie i Wrocławiu. Główna siedzia WBK mieści się w Warszawie.

Czy każde zwierzę może zostać dawcą krwi?

Dawcą krwi może zostać każdy pies spełniający określone warunki:
jest zdrowy,
waży co najmniej 26 kg,
jest w wieku od 10 miesięcy ( w przypadku ras olbrzymich 12-14 miesięcy) do 7 lat,
jest odrobaczony, zabezpieczony przed pchłami i kleszczami,
ma aktualne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym.

Dawcą krwi może zostać też każdy kot, który:
jest zdrowy,
waży co najmniej 4 kg,
jest w wieku między 10 miesięcy a 7 lat,
jest regularnie odrobaczany oraz zabezpieczany przeciwko pchłom i kleszczom,
ma aktualne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym,
jest kotem niewychodzącym,
ma negatywne testy w kierunku białaczki kociej oraz niedoboru immunologicznego.

Pies lub kot nie może być dawcą krwi jeśli:
cierpi na poważną chorobę układu pokarmowego, moczowego, oddechowego, nerwowego,
cierpi na choroby układu krążenia,
jest suką lub kotką w okresie ciąży i laktacji , a także 2 miesiące po porodzie,
ma cieczkę /ruję.
Psy i koty mogą bezpiecznie oddawać krew raz w miesiącu. Jest to dla nich bezbolesne. Organizm zwierzęcia w ciągu kilku dni uzupełnia ilość krwi. Oddanie 1 jednostki trwa około 5-10 minut.

Oddawanie krwi przez psa lub kota
Przed oddaniem krwi zwierzę jest badane przez lekarza weterynarii. Pobierana jest wtedy krew na badania podstawowe: morfologię i biochemię, aby wykluczyć choroby u dawcy. U psów wykonuje się również rozmaz, aby wykluczyć występowanie babeszjozy. Babesia canis to pierwotniak przenoszony przez kleszcza, który wywołuje anemię i jest śmiertelnie niebezpieczny dla psów.
Przy regularnych oddawaniu krwi zwierzak otrzymuje ( w zależności od banku krwi): darmowe szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym, darmową krew lub preparat krwiopochodny w razie potrzeby, a także worek smakowitej karmy.

Przy pierwszym pobraniu krwi zawsze jest badana również grupa krwi psa i kota. Jest to bardzo ważne, gdyż u zwierząt podobnie jak u ludzi może pojawić się niezgodność grupowa i reakcja wstrząsowa.

Grupy krwi u psów
U psów wyróżniamy kilkanaście grup krwi.
Przy pierwszym przetoczeniu organizm biorcy nie ma jeszcze przeciwciał przeciwko antygenom grupowym dawcy. Dlatego przy pierwszej transfuzji rzadko dochodzi do reakcji wstrząsowej. Przeciwciała powstają po 2 tygodniach od pierwszego przetoczenia. Jeśli będzie konieczne kolejne przetoczenie trzeba będzie podać już odpowiednią krew, aby nie doszło do reakcji alergicznej.

Grupy krwi u kotów
U kotów wyróżniamy grupę A, B i AB. Najczęściej występującą grupą krwi jest A. Występuje ona u wszystkich dachowców. Najrzadziej występująca grupą krwi jest AB.

Problem w przypadku transfuzji krwi u kotów jest znacznie poważniejszy niż u psów, gdyż przeciwciała skierowane przeciwko antygenom innej grupy krwi są cały czas obecne we krwi kociej i już w przypadku pierwszego przetoczenia może pojawić się reakcja alergiczna.

Kiedy potrzebne jest przetoczenie krwi?

Transfuzję krwi najczęściej stosuje się przy:
krwotokach (np. powstałych w wyniku wypadków komunikacyjnych),
anemii,
hemofilii typu A i B,
zatruciach powodujących rozpad czerwonych krwinek (np. warfaryną),
chorobie von Willenbrandta (wrodzona skaza krwotoczna, której istotą jest zaburzenie krzepnięcia krwi),
zespole rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC),
hipoproteinemii – niedoborze białek osocza,
niektórych groźnych chorobach zakaźnych, jak babeszjoza, nosówka czy parwowiroza,
zabiegach operacyjnych (np. usuwaniu krwawiącego guza śledziony),
zespole słabnącego szczenięcia lub kocięcia.

W powyższych chorobach dochodzi do utraty krwi albo do zaburzeń związanych z czynnikami krzepnięcia krwi. Decyzję o przetoczeniu krwi podejmuje lekarz weterynarii na podstawie badania krwi. Najważniejszym parametrem w takiej sytuacji jest hematokryt. U zdrowego zwierzęcia wynosi on 45%.

Poziom hematokrytu spada przy znacznej utracie krwinek czerwonych. Niedobór erytrocytów prowadzi do niedokrwistości (anemii) i może być zagrożeniem dla zdrowia i życia zwierzęcia. Przetoczenie krwi jest wskazane, gdy pojawią się objawy niedokrwistości, a poziom hematokrytu spadnie do 15-20%.

Efekty transfuzji są tymczasowe. Elementy przetoczonej krwi ulegają rozpadowi i usuwane są z organizmu szybciej niż jego własne komórki. Transfuzja daje możliwość uzupełnienia strat krwi w organizmie i czas na dalszą diagnostykę i wdrożenie leczenia przyczynowego.

W zależności od schorzenia stosuje się krew pełną lub jej pochodne:
Krew pełna świeża – krew niepoddana żadnej obróbce, zawierająca wszystkie składniki krwi, oraz krew pełną mrożoną( bez płytek krwi i czynników krzepnięcia)
stosuje się ją przy silnych krwotokach z utratą ponad 25%krwi krążącej.

koncentrat czerwonokrwinkowy – głównie erytrocyty, z dodatkiem leukocytów wraz z niewielką ilością osocza.
Koncentrat ma znacznie szersze zastosowanie niż pełna krew. Zapewnia mniejsze ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych niż w przypadku krwi pełnej. Można go też stosować u czworonożnych pacjentów geriatrycznych i z chorobami nerek.

Koncentrat czerwonokrwinkowy stosujemy w przypadku krwotoków, niewydolność szpiku kostnego, babeszjoza.

Świeżo mrożone osocze – osocze otrzymane przez odwirowanie świeżo pobranej krwi pełnej i zamrożeniu.

Stosujemy przy silnych krwotokach, DIC (zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego), hemofilia B, terapia parwowirozy, podniesienie odporności noworodków, krwawienie u pacjentów z niedoborami czynników krzepnięcia, leczenie zatruć rodentycydami antykoagulacyjnymi – warfaryną.
Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa – ludzie tacy jak Ty!

Oddając krew możesz sobie wyobrazić, że dzięki Twojemu pupilowi, który ją odda krew ratuje czyjeś życie. Pies/Kot ponownie będzie się mógł bawić i przede wszystkim żyć! Zwierzę, która otrzyma krew pipila pozostanie nieznane, ale pamiętaj że ono też jest czyimś przyjacielem i członkiem rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *