Liczna, bo aż 10-cio osobowa ekipa Świętokrzyskiego wzięła udział w jubileuszowym X Ogólnopolski Mityng Gimnastyczny Olimpiad Specjalnych , który odbył się w Bydgoszczy w dniach 20-22.04.2018r. Kto był choć raz w „Kuj-Pomie” na zawodach wie, jak gościnny to oddział.

Bohaterami tego wydarzenia byli zawodnicy z Klubów „BUZIAKI” Skarżysko-Kamienna – Wiktoria Kowalska i Katarzyna Tynecka; „MAAG” Kielce – Agata Banasik, Mariola Łebek, Ewelina Kumańska i Krzysztof Michalczyk; „NIEPOKONANI” Sandomierz – Jolanta Majchrowska; „TACY SAMI” Skarżysko-Kamienna – Anna Mendak i Tomasz Mocek oraz „TORNADO” Skarżysko-Kamienna – Justyna Salwa.
Aż 8 zawodników przyjechało na zawody ogólnopolskie z gimnastyki po raz pierwszy, dlatego ich reakcja na widok profesjonalnego sprzętu gimnastycznego była nie do opisania.

Po preeliminacjach wszyscy czekali na moment finałów. Nie było łatwo, to już zawody ogólnopolskie, grupy były ośmioosobowe. Ale nasza ekipa miała własny, prywatny doping w postaci rodziców zawodników z Kielc. Podczas Ceremonii Dekoracji nasi gimnastycy stali dumnie na podium, z poważną miną przyjmowali gratulacje, ale z medalem na piersi czy plakietką wracali w podskokach i wielką ulgą.

Zawodnicy ze świętokrzyskiego przywieźli wiele medali, ale co najbardziej zostaje w pamięci ? Oczywiście zaciśnięte pięści przed skokiem gimnastycznym, słowa-” nie dam rady”, „dam radę, nie mam wyjścia”, odliczanie taktów podczas ćwiczeń wolnych, skupienie na twarzy, łzy szczęścia, uśmiech niepewności „dobrze zrobiłam? Nie pomyliłam się?”, „jutro będzie lepiej”, gest zwycięstwa. Takiego natłoku emocji nie wytrzymałby największy atleta, a Oni dali radę!!! Byli Dzielni w Swym Wysiłku. Nie poddali się , walczyli do końca. A to nie wszystko.

Nasi zawodnicy rywalizowali na I poziomie trudności. Dziewczęta startowały w takich konkurencjach jak: skok gimnastyczny(kuczny i rozkroczny), równoważnia, ćwiczenia wolne i poręcze asymetryczne. Chłopcy- skok gimnastyczny, ćwiczenia wolne, poręcze równoległe i drążek. Maksymalną oceną , jaką można uzyskać w gimnastyce jest 20- stka. Wynik końcowy zawodnika, decydujący o jego miejscu w grupie sprawnościowej jest tworzony poprzez dodanie 25%wyniku kwalifikacji i 75% wyniku rundy finałowej.

Podczas Ceremonii Zakończenia wylosowano dwóch zawodników na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w 2019r. w egzotycznym kraju, jakim jest Abu Dhabi. Jednym ze szczęściarzy jest nasza zawodniczka , znana wszystkim Justyna Salwa z klubu „TORNADO” Skarżysko-Kamienna. Wylosowano również sześciu rezerwowych zawodników wśród kobiet i sześciu wśród mężczyzn. 6 rezerwową jest Ewelina Kumańska i Krzysztof Michalczyk z klubu Maag Gratulacje!!!!!

Gimnastyka to techniczna i bardzo wymagająca dyscyplina sportu. Nasi zawodnicy przygotowując się do tych zawodów wytrwale trenowali ,mimo że dopadały ich chwile zwątpienia, gdy trenerka wciąż powtarzała ciągłe i wydawałoby się , niekończące –„jeszcze raz, wyprostuj się, głowa do góry, stopy razem” itd. Wchodzili i spadali z równoważni i znów wchodzili. Zapamiętywali kolejność elementów w układach. Próbowali utrzymać się na drążku. Efekt ich wysiłku jest imponujący. O czym świadczą otrzymane przez nich medale. Podczas zawodów nad zawodnikami czuwali, wspierali ich, budzili o 6 rano, dopingowali, pocieszali, asekurowali, podrzucali na drążek, wskazywali kierunek WC trzej trenerzy: Anna Michalczyk , Izabela Orlikowska i Marcin Szwed . Jak zwykle zbyt szybko wszystko się zakończyło. Zostały miłe wspomnienia i brzęczące medale na piersiach. Dziękuję zawodnikom i trenerom za wszystkie emocje i nieocenioną pomoc.

Izabela Orlikowska-Kierownik Ekipy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *