„Wieczór z Hubalem” – spotkanie z pisarzem Jackiem Komudą

13 kwietnia w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Św. odbyło się ciekawe spotkanie poświęcone niezwykłej postaci -ostatniemu żołnierzowi września majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu, ps. Hubal. Podczas tego wieczoru miała miejsce ostrowiecka premiera etiudy filmowej pt. „Hubal”. Jej scenariusz powstał na bazie bestselerowej książki o tym samym tytule. Postać legendarnego majora kreuje znany aktor Paweł Deląg. Natomiast rolę złego esesmana Gresslera, zaciętego wroga Hubala, odgrywa znakomity Marcin Troński. Etiuda obfituje w wiele scen z szarżami, pogoniami i efektami specjalnymi. Miło nam poinformować, że właśnie w tych scenach wzięli udział dwaj Ostrowczanie – Krzysztof Dyk i Jerzy Misiura.
Film powstał z inicjatywy Fundacji Ułani Króla Jana. To krótkometrażowe dzieło wyreżyserowane przez Grzegorza Bogaczewicza ukazuje portret psychologiczny majora Dobrzańskiego, jego dylematy, postanowienia. Co ciekawe, twórcom etiudy udało się pokazać jak Hubala postrzegali Niemcy. Film nagrywany na Pogórzu Przemysko-Dynowskim zawiera wiele scen obrazujących klimat tych trudnych czasów na tle pięknej polskiej jesieni.
Honorowym gościem wieczoru był Jacek Komuda, znany pisarz i historyk. Opowiedział o perypetiach i przeżyciach związanych z napisaniem powieści o Hubalu. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać gawędy Zbigniewa Tyczyńskiego o związkach rodziny Dobrzańskich z Ostrowcem. A związki te były bardzo silne, bo Ostrowiec był w posiadaniu Dobrzańskich przez 27 lat.
Koniecznie należy wspomnieć o oprawie artystycznej całej imprezy, o którą zadbał Ryszard Góra. Dzięki jego Perłom – Dominice Bugajskiej i Aleksandrze Kostępskiej mieszkańcy Ostrowca po raz pierwszy usłyszeli przepiękne pieśni o Hubalu.
30 kwietnia br. przypada 78 rocznica śmierci majora. Zginął w 1940 r. w okolicach Anielina pod Opocznem, gdzie jego oddział został otoczony przez ponad 7 tys. żołnierzy niemieckich. Ale legenda Hubala jest wciąż żywa.
Wydarzenie zorganizowało Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św., a jednym z patronów medialnych był miesięcznik AKSON.

Barbara Sęderowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *