Rycerze z królewskiego grodu

Sandomierz tętni historią. Można ją tu chłonąć wszystkimi zmysłami. Najcenniejszym skarbem tego starego nadwiślańskiego grodu są kilkusetletnie zabytki – zamek królewski, kościoły, ratusz, kamienice, podziemia. A wśród tych obiektów, od ponad 20 lat, zobaczyć można najpiękniejszą wizytówkę Sandomierza – damy i rycerzy z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Sandomierska chorągiew – królowa polskich bractw
To bardzo liczne stowarzyszenie liczące blisko 100 osób działa nieprzerwanie od 1994 roku. Dowodzi nim kasztelan – pan Karol Bury. A dowodzi fenomenalnie, bowiem chorągiew ciągle się rozwija, wciąż nabywane są nowe stroje i uzbrojenie, a zakres działalności stale się powiększa. Główne cele działalności stowarzyszenia to edukacja historyczna, promocja zdrowego i kulturalnego stylu życia. Kim są członkowie sandomierskiego bractwa? Najczęściej to uczniowie okolicznych szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz studenci uczelni z Krakowa, Lublina i Rzeszowa. Bywa, że do bractwa należy kilkoro rodzeństwa. Od kilku lat ze stowarzyszeniem związane są trzy panny Gilanki, a także Szelągowie – dwaj bracia z siostrą. Rekord biją jednak bracia Korgowie, albowiem w chorągwi jest ich aż pięciu!

Życie codzienne rycerza z Sandomierza
Czym na co dzień się zajmuje? Otóż chodzi do szkoły. A po szkole… walczy mieczem, toporem bądź bronią białą, ćwiczy łucznictwo, uczy się dawnych tańców, bierze udział w wojskowej musztrze. A wszystko to pod okiem profesjonalnych instruktorów. Weekendy zazwyczaj spędza poza domem. Podczas licznych wyjazdów po kraju, a czasem również za granicę, nasi rycerze biorą udział w rekonstrukcjach bitew, inscenizacjach koronacji królów, turniejach rycerskich i wielu innych historycznych wydarzeniach. Nie ma wątpliwości -rycerski żywot wypełniony jest ciężką pracą, ale przede wszystkim wspaniałymi przygodami, podróżami i przeżyciami.

Damą być, ach damą być
Wyglądać jak księżniczka to marzenie prawie każdej dziewczyny – i małej i dużej. W sandomierskiej chorągwi takie marzenia się spełniają. W bractwie jest liczne grono dziewcząt, które zapoznawane są z dawnymi zwyczajami dworskimi. Uczą się tańców obowiązujących w średniowieczu, renesansie oraz w późniejszych wiekach. Największą frajdą jest przebranie się w historyczne stroje. Każda z dziewczyn, kiedy założy suknię z epoki czuje się wyjątkowo. Już nie jest zwyczajną dziewczyną. Stała się osobą z innych czasów. Sandomierskie dwórki nie tylko pięknie wyglądają i tańczą. Lubią strzelać z łuku i są w tym naprawdę dobre.

Siła rycerskiej przyjaźni
Bardzo często całe młodzieńcze życie członków bractwa związane jest z rycerstwem. W wielu przypadkach historyczna przygoda zaczyna się już na etapie szkoły podstawowej. Więzi jakie powstają między tymi młodymi ludźmi okazują się bardzo silne. Rodzą się przyjaźnie. Nawet jak już wyjdą z bractwa i ruszą w świat wielu z nich nadal spotyka się urządzając wspólne urodziny czy imieniny. Budowaniu tak silnych relacji sprzyja wiele czynników. Zajęcia prowadzone są 3-4 razy w tygodniu. Połączone są z ćwiczeniami ogólnoruchowymi, takimi jak np. piłka siatkowa. Wspólne wyjazdy, spanie pod namiotami, stanie na warcie, możliwość zobaczenia ciekawych miejsc w całym kraju, wspólna musztra pieszo i konno – wszystko to buduje ducha zespołu i sprawia, że cała rycerska ekipa trzyma się razem w sytuacji stresowej.

Dworskie love story
Jak to na dawnych dworach bywało, również i w sandomierskiej chorągwi obecne są miłość i romanse. Pomimo licznych zajęć i obowiązków życie towarzyskie dwórek i rycerzy w naszym królewskim mieście kwitnie. Niech tajemnicą pozostanie kto do kogo wzdycha. Zdradzimy jedynie, że te współczesne amory odbywają się zgodnie z dawną dworską etykietą. Co za klimat! Ech, zazdrościmy…

Czym wyróżnia się ChRZS spośród innych bractw?
Przede wszystkim bardzo silnym związkiem z Sandomierzem. Rycerze mają tutaj dwie siedziby – zbrojownię i kamienicę Oleśnickich. W obu obiektach można podziwiać epokowe stroje, zbroje, dawną broń. Na początku wakacji w kamienicy Oleśnickich zostanie otwarta nowa wystawa „Poznaj historię Sandomierza”.
Jako jedyni rekonstruktorzy w Polsce odtwarzają piechotę i kawalerię z różnych epok -od czasów Mieszka I po kawalerię z okresu II wojny światowej. Urządzają inscenizacje związane z danym miejscem, np. lokacje miasta, koronacje, przemowy, uroczyste wjazdy do miast, turnieje rycerskie, bitwy. Wielką popularnością cieszą się widowiska związane z parami władców Polski – Mieszko I i Dobrawa, Władysław Jagiełło z Jadwigą, Władysław Jagiełło z drugą żoną Elżbietą, Bona i Zygmunt Stary, Jan III Sobieski i Marysieńka.
Zajęcia młodzieży prowadzą instruktorzy szermierki, łucznictwa, tańca i jazdy konnej. Działalność bractwa cechuje dbałość o szczegóły zarówno w kwestii strojów jak i uzbrojenia. Wśród sandomierskiej braci rycerskiej są absolwenci i studenci prawa i historii, co zapewnia bardzo dobre przygotowanie merytoryczne.
Od 10 lat ChRZS uczestniczy w programie „Sandomierskie Księstwo Kultury”. W ramach tego programu w mieście organizowane są liczne inscenizacje, oprawy historyczne świąt i innych wydarzeń , uroczyste zmiany warty pod figurą Matki Boskiej na Rynku Starego Miasta.

W 2018 roku będzie się działo…
Kontynuowane będą szkolenia i nabór. Droga młodzieży, jeśli historia jest waszą pasją, ruszajcie do Sandomierza! Umiejętności i status społeczny nie mają żadnego znaczenia.
W czerwcu obywa się bardzo ważna uroczystość – Święto 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. W tym roku było to już V Spotkanie Rodzin Jazłowieckich w Sandomierzu.
Bez sandomierskiej drużyny nie mógłby się odbyć Jarmark Świętojański w Krakowie. Tuż przed rozpoczęciem wakacji u stóp wawelskiego zamku rozbijane jest obozowisko. Uczestnicy mogą podziwiać m.in. Bonę i Zygmunta Starego oraz pokazy w wykonaniu husarii, pikinierów czy pokazy tańca dworskiego.
Lipiec to raj dla miłośników średniowiecza. W Sandomierzu, podczas Jarmarku Jagiellońskiego odbędzie się Turniej o miecz Zawiszy Czarnego. W turnieju wezmą udział najznakomitsi rycerze: Zawisza Czarny z Garbowa, Dobiesław z Oleśnicy, Mikołaj Powała z Taczewa, Krystyn z Ostrowa, Mszczuj ze Skrzynna, Arnold von Baden. Natomiast w Garbowie, jak co roku, odbędzie się turniej łuczniczy. W drugiej połowie lipca członkowie chorągwi udadzą się do Odżywołu na inscenizację 600-lecia lokacji tej miejscowości.
15 sierpnia podczas Święta Wojska Polskiego w Warszawie sandomierską chorągiew reprezentować będzie: dwunastu husarzy, sześciu rycerzy, a także czterdziestoosobowy oddział piechoty XVI-wiecznej. Ostatnie dni sierpnia to także czas rocznicy słynnej bitwy pod Komarowem. Tam również zobaczymy nadwiślańską kawalerię.
Zgodnie z tradycją, we wrześniu tego roku, członkowie chorągwi wezmą udział w uroczystościach związanych z wybuchem II wojny światowej. Wrzesień to również rocznica Odsieczy Wiedeńskiej. Na uroczyste odsłonięcie pomnika Jana III Sobieskiego do Wiednia wyruszy oddział husarzy pod dowództwem rotmistrza Macieja Burego.
Wśród jesiennych wydarzeń jednym z najważniejszych będzie Turniej rycerski o złoty warkocz Tarłówny w Dębnie.
Jeśli chcecie zobaczyć sandomierskich rycerzy „w akcji”, a nie lubicie dalekich podróży, jest na to rada. Wystarczy udać się do Sandomierza podczas Świąt Wielkanocnych bądź Bożego Narodzenia, 11 listopada, odpustu bł. Kadłubka. W Sylwestra na Rynku Starego Miasta wraz z rycerzami można powitać polonezem Nowy Rok.
Pokazy sandomierskiego bractwa to niezwykła podróż w czasie pełna niesamowitych wrażeń. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy piękna i dostojności zakochają się w sandomierskich damach. Dla lubiących mocne wrażenia są walki na kopie, miecze i inscenizacje bitew. Wieje grozą kiedy na horyzoncie pojawia się jazda tatarska w wykonaniu kawalerzystów z Sandomierza. Żaden podręcznik historii nie ukaże piękna dziejów narodu polskiego tak jak robią to członkowie chorągwi.

Barbara Sęderowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *