XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Katowice – Chorzów – Mikołów 2018

W dniach 9-12 czerwca 2018 roku odbyły się XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Katowice – Chorzów – Mikołów 2018. W zawodach wzięło udział 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, rywalizowali o medale w 11 dyscyplinach sportowych. Igrzyska były największym wydarzeniem sportowym Olimpiad Specjalnych Polska w 2018 roku i jedną z największych sportowych i społecznych imprez w tym roku w naszym kraju.

Reprezentacja Oddziału Regionalnego Świętokrzyskiego Olimpiad Specjalnych – Polska liczyła 77 zawodników, dla których już sam udział w tak prestiżowej imprezie był niesamowitym sukcesem. Ale jak to na sportowych arenach liczyły się również zdobycze medalowe, a tych w reprezentacji Oddziału Świętokrzyskiego nie brakowało. Wśród 88 medali znalazło się 27 złotych, 29 srebrnych oraz 32 brązowe. Jak to w Olimpiadach Specjalnych zawodnicy ze świętokrzyskiego zdobyli również 24 czwarte miejsca, 12 miejsc piątych oraz 6 szóstych miejsc, z których tak samo wszyscy byli dumni.

18 czerwca 2018 roku złoci medaliści z Igrzysk w Katowicach mieli szansę zostać wylosowanym do reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na XV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi w 2019 roku. – powiedział Grzegorz Kurkowski, Dyrektor Regionalny Oddziału Świętokrzyskiego –  Okazało się, że zawodnicy z Oddziału Regionalnego Świętokrzyskie mieli szczęście „tylko” i „aż” w losowaniu zawodników rezerwowych:

  • bocce – Rafał Żywczyk –szósta rezerwa,
  • tenis stołowy – Rafał Mróz – trzecia rezerwa, Robert Gołyś – szósta rezerwa,
  • pływanie – Jowita Macias – szósta rezerwa,
  • badminton – Daniel Bilski –szósta rezerwa,
  • trójbój siłowy – Małgorzata Basicka – pierwsza rezerwa, Marcin Dunal – szósta rezerwa,
  • golf – Agnieszka Suwara – piąta rezerwa, Łukasz Babiarz – pierwsza rezerwa.

Jak już informowaliśmy w jednym z poprzednich wydań Miesięcznika „AKSON” w podstawowym składzie na wyjazd do Abu Dhabi jest Justyna Salwa w dyscyplinie gimnastyka.

Oprócz sportowych zmagań w trakcie trwania XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2018 sportowcy mieli okazję skorzystać z badań w ramach programu ZDROWI SPORTOWCY, gdzie można było skorzystać z następujących PROJEKTÓW: promocja zdrowia, zdrowy słuch, funfitness, zdrowe oczy, zdrowy uśmiech, sprawne stopy, sprawny umysł. Głównym celem programu jest systematyczna ocena stanu zdrowia sportowców Olimpiad Specjalnych oraz przygotowanie specjalistów do przeprowadzania badań podczas regionalnych i narodowych zawodów Olimpiad Specjalnych. Bardzo ważny jest wzrost świadomości społecznej związanej z problemami dotyczącymi opieki zdrowotnej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zawodnicy bardzo chętnie biorą udział w tym programie podczas którego mogą zbadać swój stan zdrowia.

W jednej z imprez towarzyszących wszyscy uczestnicy Igrzysk wzięli udział we wspaniałym koncercie w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, gdzie przeżyli muzyczną podróż filmową.

Oprócz zawodników, którzy reprezentowali województwo świętokrzyskie, do Katowic na Uroczystą Ceremonię Otwarcia do „Spodka” wybrała się bardzo duża grupa kibiców z poszczególnych klubów, którzy wspierali swoich kolegów, swoich podopiecznych, swoje dzieci, po prostu zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. – powiedział Grzegorz Kurkowski – Niesamowitym przeżyciem było to zobaczyć naszych kibiców, którzy szczelnie wypełnili sektor przeznaczony dla nich. A w trakcie parady, gdy się prezentowała nasza reprezentacja to chyba nawet gospodarze nie mieli, aż takiego dopingu. W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować wszystkim razem i każdemu z osobna za to, że przyjechali za nami i pokazali, że są z nami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *