Dla wielu początkujących ogrodników poznanie prawidłowych nazw roślin stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy zupełnie różne gatunki noszą bardzo podobne nazwy lub są do siebie łudząco podobne. Niestety, zdarza się bardzo często, że nawet w centrach ogrodniczych lilak nazywany jest bzem a pięknie kwitnący w czerwcu krzew posiada nalepkę z nazwą: jaśmin. Oto kilka najpopularniejszych przykładów częstych błędów w nazewnictwie roślin, które będziemy cyklicznie przedstawiać na łamach naszego miesięcznika:
• jaśmin czy jaśminowiec
• pigwa czy pigwowiec- to dziś
• lilak czy bez

Pigwa czy pigwowiec?
Pigwa i pigwowiec to nie te same rośliny, choć ta druga bywa mylnie nazywana pigwą . Owoce pigwy są słodkie i aromatyczne, pigwowca kwaśne. Pigwa wrażliwa na mróz, najlepiej okryć , chuchać i dmuchać, pigwowiec bezproblemowy. Nawet jeśli przemarznie (bywa w bezśnieżne a mroźne zimy), przycięty- szybko się regeneruje. Choć obie dają cenne owoce, warto wiedzieć, jak je rozpoznać i do czego można je wykorzystać. Botanicznie, są to dwie, zupełnie inne rośliny. Pigwa to wysokie drzewo, pokrojem podobne do gruszy natomiast pigwowiec japoński to dorastający do 1.5 metra krzew.

Pigwa
Drzewa pigwy rosną dość wolno, osiągają 2 metry, czasami przybierają kształt krzewu. Owoce pigwy odznaczają się oryginalnym aromatem i dużą zawartością pektyn, dlatego też nadają się na przetwory. Na owoce trzeba czekać 4-5 lat, a niekiedy nawet dłużej Z owoców pigwy możemy robić galaretki, dżemy, konfitury, kompoty. Można je również dodawać do innych przetworów, którym nadają lekko ananasowy aromat, można je też kandyzować. Warto wiedzieć, że owoce zawierają bardzo dużo witaminy C- więcej od cytryny.

Pigwowiec
Pigwowiec jest niewielkim krzewem kolczastym .Nadaje się do sadzenia na skarpach, (idealnie je umacnia)w ogródkach skalnych, jak też jako niski żywopłot Najczęściej uprawiane są pigwowce: okazały, japoński i pośredni. Kwiaty pojawiają się na przełomie kwietnia i maja, zanim rozwiną się liście. Owoce są cenionym aromatycznym dodatkiem do przetworów. Przyrządza się z nich również domowe nalewki. Dawniej owoce tego krzewu wkładano do szafy na bieliznę, by jej nadać delikatny zapach.
Polecamy odmiany Yukigoten (kolor kwiatów biały), Crimson and Gold (kwiaty czerwone, wysokość krzewu 1 metr) czy Texas Scarlet (kwiaty ciemno pomarańczowe)

Katarzyna Chudzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *