Dzisiejszy odcinek jest dalszą kontynuacją cyklu pt. „ Być kobietą”i jest poświęcony Hormonom związanym z płcią. W tym odcinku omówię hormon HCG czyli Ludzką Gonadotropinę Kosmówkową

Ludzka Gonadotropina Kosmówkowa HCG( ang. humanchorionic gonadotropin) – jest hormonem glikoproteinowym. Fizjologicznie występuje we krwi i w moczu jednie w okresie ciąży.
Zbudowana jest z dwóch podjednostek: Alfa HCG i Beta HCG.Jednostka Beta jest charakterystyczna dla HCG, a podjednostka Alfa jest wspólna dla pozostałych hormonów glikoproteinowych przysadki jak: LH, FSH i TSH.

Produkcja Gonadotropiny rozpoczyna się w trofoblaście, czyli w warstwie komórek, która otacza zarodek. Następnie HCG razem z krwią dociera do jajnika, w którym stymuluje nowopowstałe ciałko żółte do produkcji progesteronu. Ciałko żółte jest pozostałością po pękniętym pęcherzyku Graffa. Do momentu w którym trofoblast ostatecznie przekształci się w łożysko, ciałko żółte utrzymuje odpowiedni poziom progesteronu, który jest konieczny do prawidłowego rozwoju ciąży.Ponieważ w czasie ciąży zapotrzebowanie na progesteron rośnie, w związku z tym synteza HCG zwiększa się znacznie.

Poziom Gonadotropiny Kosmówkowej oznaczany jest aby:
1. Potwierdzić lub wykluczyć obecność ciąży ( test ciążowy)- już 48 godzin po zagnieżdżeniu się zarodka pojawia się wykrywalne w laboratorium stężenie HCG ( 1mIU/ml), jednak za wynik potwierdzający ciążę uważa się 5mIU/ml.
2. Monitorować przebieg ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży stężenie Beta HCG we krwi ulega podwojeniu średnio co 48-72 godziny. Najwyższy poziom obserwujemy około 11-13 tygodnia ciąży. W kolejnych tygodniach następuje spadek jego produkcji, jednak stosunkowo wysoki poziom utrzymuje się do końca ciąży.
Najważniejszy jest stały przyrost hormonu do 12 tygodnia, który oznacza że ciąża rozwija się prawidłowo.
3. Wykryć ciążę pozamaciczną i samoistne poronienie. Spadek stężenia przed osiągnieciem 12 tygodnia ciąży może wskazywać na ryzyko poronienia, lub obumarcie płodu. W ciąży pozamacicznej obserwujemy słabszy wzrost poziomu HCG, a w przypadku poronienia gwałtowny spadek. Na początku pierwszego trymestru ciąży spowolnienie przyrostów HCG poprzedza objawy poronienia.
4. Diagnozować powikłania w przebiegu ciąży (nadciśnienie, przedwczesny poród)
5. Diagnozować ciążową chorobę trofoblastyczną
6. Diagnozować chorobynowotworowe. HCG pojawia się w przypadkach nowotworów łagodnych takich jak: zaśniad groniasty, zaśniad inwazyjny jak i nowotworów złośliwych takich jak: rak kosmówki, nabłoniak kosmówkowy złośliwy
7. Beta HCG jest markerem nowotworowym, czyli substancją, która jest często obecna we krwi wielu osób cierpiących na raka. Obecność beta HCG wykrywa się nie tylko w nowotworach trofoblastu, lecz także u pacjentów z nowotworami macicy, jelita, pęcherza moczowego, płuc, jąder i jajników.

Wolna jednostka Beta HCG jest również markerem biochemicznym wad genetycznych płodu i wskaźnikiem dobrostanu ciąży. Nieprawidłowe zmiany poziomu wolnej Beta-HCG towarzyszą rozwojowi płodu z aberracjami w materiale genetycznym. Zmiany poziomu gonadotropiny kosmówkowej wykorzystano w przesiewowych badaniach prenatalnych. W pierwszym trymestrze ciąży ocena ryzyka oparta jest na pomiarach stężenia wolnej Beta-HCG i białka PAPP-A w krwi, oraz parametrach morfologicznych płodu uzyskanych z USG. Wyniki badanej odnoszone są do wielkości prawidłowych dla odpowiedniego wieku ciąży. Program komputerowy wylicza ryzyko wad chromosomalnych – zespołów: Downa (trisomia 21), Edwardsa (trisomia 18), Pateau (trisomia 13) oraz wad morfologicznych centralnego układu nerwowego płodu. W przypadku zespołu Dawna poziom wolnej Beta-HCG wzrasta, w zespołach Edwardsa i Pateau maleje.

Na wesoło:
Jaka jest ulubiona kolęda świeżo upieczonych rodziców?
– Cicha Noc

Monika Romańska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *