Pisanie o muzyce to dla mnie rzecz niezwykle ekscytująca. Ta ekscytacja wynika z tego, że muzyka zawładnęła mym życiem już w czasach dzieciństwa. Jako dziecko lubiłem eksploatować „adapter” zakupiony przez rodziców, odtwarzając na nim pocztówki dźwiękowe zawierające przeboje lat siedemdziesiątych. Następna dekada dwudziestego wieku, to coraz bardziej świadome wchodzenie w świat muzyki. Wtedy też za sprawą mojej mamy pierwszy raz w życiu, wraz z siostrą, mieliśmy okazję doświadczyć tego, jak niezwykłym wydarzeniem jest koncert rockowy. Pierwsze „misterium” rockowe, którego miałem okazję doświadczyć to był koncert zespołu Bank, który akurat wtedy wylansował swój największy przebój (Jestem panem świata, 1982 rok). Wydarzenie to było tak silnie „wsysające”, że wraz z siostrą a za sprawą mamy, która bilety na koncerty dostawała w zakładzie pracy, staliśmy się bywalcami niemalże wszystkich koncertów, jakie odbywały się w Ostrowcu. Główną sceną koncertową w naszym mieście, była wtedy sala kina „Przodownik” (obecnie kino „Etiuda”). To w „Przodowniku” lub inaczej ZDK-u, wyznawcy rocka mieszkający w Ostrowcu w pierwszej połowy lat osiemdziesiątych, mieli możliwość słuchać niemalże wszystkich największych gwiazd polskiego rocka. Tam właśnie dane mi było wiedzieć i słuchać między innymi koncertów Perfectu (w składzie z Hołdysem), Bajmu, Azylu P., Kapitana Nemo, Lady Pank, Lombardu czy Papa Dance (z Grzegorzem Wawrzyszakiem). Wyjątkiem od koncertów w ZDK-u, był pierwszy i na długi czas jedyny w naszym mieście koncert stadionowy, który odbył się za sprawą Budki Suflera na stadionie KSZO. Budka grała wtedy w składzie z Romualdem Czystawem, Felijanem Andrzejczakiem i Urszulą. Wydarzenie było o tyle interesujące, że gościnnie z naszą gwiazdą grał wówczas jakiś zespół zagraniczny (chyba nawet z tamtej strony żelaznej kurtyny), którego nazwy niestety nie pamiętam. Pozwoliło mi to jednak na zaliczenie pierwszego w życiu koncertu zagranicznego wykonawcy.

Połowa lat osiemdziesiątych a dokładnie rok 1985 przyniósł pierwszą koncertową wyprawę poza Ostrowiec. Możliwość oglądania koncertu zespołu OMD na stadionie X-lecia w Warszawie była olbrzymim przeżyciem, które na zawsze zapadło w mą pamięć. Zespół OMD był wówczas u szczytu kariery i promował u nas płytę „Crash” z takimi przebojami, jak So In Love czy Secret. Koncert odbył się w ramach imprezy „Pożegnanie lata z Jarmarkiem” a oprócz OMD grały tak takie gwiazdy, jak: Lady Pank, Papa Dance czy mega wtedy u nasz popularny zespół Baden Baden.
W drugiej połowie lat osiemdziesiątych do miejsc koncertowych w Ostrowcu, głównie w sezonie letnim dołączyła tzw. „wrotkarnia” na Rawszczyźnie. Koncerty tam odbywały się najczęściej w ramach obchodzonych hucznie „Dni Hutnika”. Spośród licznych zespołów grających w tym miejscu mnie najbardziej zapadły w pamięć koncerty takich grup, jak Klincz, Dżem (z Ryszardem Riedlem) i Rezerwat.

W ten oto sposób dotarłem do lat dziewięćdziesiątych, kiedy to miało miejsce wydarzenie, o które chciałbym zapytać mieszkańców miasta, którzy być może przeczytają ten tekst. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, Czesław Niemen grał trasę koncertową w Polsce, dając w jej trakcie koncerty w kościołach.

W Ostrowcu miało to miejsce w roku 1991 lub 1992 w Kościele Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej na ulicy Piaski. Dla mnie wydarzenie o tyle ważne, że mogłem spędzić kilka godzin wspólnie z jedną z największych osobistości polskiego rocka, jaką był Czesław Niemen. Niestety czas spowił mgłą zapomnienia datę koncertu i stąd mój apel. Proszę czytelników, którzy pamiętają ten koncert o kontakt, może wspólnie uda nam się ustalić szczegóły tego wydarzenia. O kontakt proszę również wszystkich, którzy mają jakieś ciekawe wspomnienia z ostrowieckich koncertów z tamtym czasów. Piszcie! Pewnie są koncerty, których nie pamiętam.

Mój adres email: adamskikrzysztof1@gmail.com

Ps. Jeśli redakcja pozwoli to Ciąg Dalszy Nastąpi.

Krzysztof Adamski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *