Parówki – z czego są zrobione i czy naprawdę są takie niezdrowe?

Jadamy je na śniadanie albo na kolację, ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, co kryje się w składzie parówek? Ile mają mięsa? Bo im więcej mięsa w parówce, to jest ona tym lepsza. Parówki powinny zawierać przynajmniej 50% mięsa, ale czy tak jest naprawdę? Tak więc, z czego zrobione są parówki? Producenci informują nas ciągle, że zawierają duże ilości mięsa, ale jaka jest rzeczywistość?

Parówki powinny być produkowane z mięsa, tak jak sugerują ich producenci. Jednak w rzeczywistości bardzo często zamiast mięsa można znaleźć MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie. MOM to resztki mięsa, które są przyklejone do kości, ale też skórki i chrząstki. Wszystko to razem z kośćmi wieprzowymi i z kurczaka mielone jest w specjalnych maszynach, później tak powstałą masę przeciska się przez sita, gdzie zostają oddzielone kości od innych tkanek. W ten sposób powstaje miazga, którą stanowi 50% tkanki mięśniowej, a reszta to tkanka łączna, a także zmielone kości oraz chrząstki. Takie mięso, które jest oddzielone mechanicznie jest o wiele tańsze od prawdziwego mięsa.

Jednak mięso oddzielone mechanicznie ma swoje wady, ponieważ bardzo szybko się psuje i trzeba dodać do niego konserwanty, aby miało dłuższą datę do spożycia. W związku z tym do mięsa dodaje się tłuszcz oraz wodę. Czasami jest tak, że w niektórych parówkach zawartość wody wynosi 60%. Parówki zawierają 10 – 12% białka oraz 20 – 25% tłuszczu. Najczęściej jest to tłuszcz wieprzowy. Poza tym niektóre parówki zawierają duże ilości dodatków, które mają, np. poprawić ich konsystencję, a na to pomagają emulgatory, które są odpowiedzialne za wiązanie mięsa, tłuszczu oraz wody w jedną masę. Bardzo często dodaje się tutaj cytryniany i fosforany. Do tego do parówek dodaje się także błonnik, a takim najczęściej stosowanym konserwantem jest azotyn sodu o symbolu E250, a hamuje on rozwój bakterii i podtrzymuje kolor. Glutaminian sodu to również częsty dodatek, który ma poprawić smak (E621). W niektórych parówkach można znaleźć także barwniki, które mają poprawić kolor, aby przypominały kolor mięsa. Takim popularnym czerwonym barwnikiem jest koszenila, którą otrzymuje się z odwłoków mszyc.

Parówki nie są produktem małokalorycznym, ponieważ w 100 g znajduje się 250 – 350 kcal z tłuszczu. Nie należą one do zdrowej żywności, ale jeżeli lubimy parówki, to warto wybierać te, które mają zdrowszy skład, a lepiej unikać tych, które zawierają MOM. Na etykiecie parówek powinniśmy znaleźć następujące informacje: numer weterynaryjny zakładu przetwórstwa mięsnego, informację o składzie parówek, datę przydatności produktu oraz informację o producencie, czyli nazwa zakładu i dane teleadresowe. Poza tym niektóre zakłady mięsne podają również informację o zawartości składników odżywczych, a przeważnie białka, tłuszczów i węglowodanów, a także o wartości odżywczej produktu.

Jeszcze ważne znaczenie ma to, w jakie osłonki owinięte są parówki, a mogą to być: osłonki poliamidowe (w nie owijane są parówki najniższej jakości; dzięki nim parówki nie marszczą się i nie przepuszczają dymu wędzarniczego), osłonki wiskozowe (stosowane do owijania droższych parówek; są to sztuczne osłonki, które przepuszczają dym i pozwalają na wędzenie), jelita baranie (używane przy cienkich parówkach; stosowane do lepszych jakościowo parówek) oraz osłonki wieprzowe (owijane są w nie grubsze parówki, np. parówkowa).

Jeśli chcemy jeść parówki, to należy wybierać te, które zawierają duże ilości mięsa, a nie konserwantów, polepszaczy smaku i koloru. Parówki powinny mieć w swoim składzie przynajmniej 80% mięsa, a jeżeli znajdują się w nich takie dodatki, jak: fosforany, guma guar, karagen czy koszenila, to świadczą one o tym, że skład został zafałszowany. Gdy na opakowaniu w składzie znajdzie się takie składniki, jak: emulsja oraz skórki, to oznacza, że zostały one uzupełnione MOM. Dlatego dokładnie czytajmy etykiety na opakowaniach parówek.

Ilona Górecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *