Piękna wystawa w duchu ekologii z pouczającym przekazem

Goście i wielbiciele sztuki z całej Polski i zagranicy tłumnie przybyli do Galerii van Rij Starej Fabryki Porcelany w Ćmielowie, aby wziąć udział w wernisażu ekspozycji „ Metamorfozy Olbiński/Olbiński”. Wielbiciele sztuki tej utalentowanej rodziny mogli podziwiać wyjątkowe obrazy i plakaty Rafała Olbińskiego urzekające kolorem, bajkowością i pięknem, a jednocześnie zachwycać się 55 figurkami wielorybów własnoręcznie zaprojektowanych i pomalowanych przez Natalię Olbiński.

Metamorfozy, to zwieńczenie nowatorskiego pomysłu w imię słusznej, ekologicznej idei –pod patronatem Katarzyny van Rij, kuratorki wystawy, która w ten niecodzienny, a jakże czytelny sposób, pragnęła zabrać głos w światowej dyskusji o ochronie środowiska i szkodliwości plastykowych odpadów.
Naturalne piękno prac Rafała Olbińskiego, ich wyrazistość i moc w nich zawarta przyciągały wzrok, spotęgowane poprzez całkowicie przeciwstawną aranżację miejsca imitującą zanieczyszczony świat, grzęznący w lawinie sztucznych odpadów.

Ten kontrast miał unaocznić i spotęgować główne przesłanie, którym jest problem zanieczyszczenia świata, a szczególnie wód naszej pięknej planety.
Pozostając pod wrażeniem doznań wywołanych obcowaniem z pięknem obrazów, urzeczona porcelanowymi figurkami wielorybów o ludzkich twarzach, w kuluarach nie mogłam nachwalić się niezwykłego projektu Katarzyny Rij. Kuratorka ćmielowskiej wystawy (kiedyś moja uczennica) – dziś historyk sztuki, marszand, kurator wystaw, charyzmatyczna menadżer Art.Director w Galerii van Rij – ujęła mnie swoją wiedzą, entuzjazmem, nieprzeciętnym talentem i skromnością zarazem.

Aktualność poruszanej problematyki była wystarczającym atutem dla Kasi Rij, by swoim pomysłem celnie wpisać w ogólnoświatową dyskusję na temat zanieczyszczenia środowiska i zmian klimatycznych, postrzeganych jako zagrożenie dla przyszłości nie tylko setek gatunków zwierząt ale i nas samych, ludzi, mieszkańców niebieskiej planety.

Pamiętając, że jest to czas szczególny, w którym Komisja Europejska pracuje nad przepisami mającymi pomóc w eliminowaniu olbrzymiej ilości odpadów morskich, równie trafiony był termin wystawy w Ćmielowie, który zbiegł się też w czasie z odbywającą się właśnie w Katowicach Konferencją ONZ w Sprawie Zmian Klimatu.

Cel wydarzenia w Ćmielowie został przez organizatorów osiągnięty. Nasycona ekspresją wystawa urzekała pięknem, zapierała dech w piersiach, a jednocześnie edukowała i zmuszała do refleksji.

Wydźwięk wernisażu, poruszył też moje serce. Wstrząśnięta skalą ciągłego zaśmiecania ziemi oraz niszczycielskich skutków tego procesu, od dziś na pewno nie pozostanę obojętna na ekologiczne kwestie ochrony naszego świata. Jakże nieomylne są słowa Rafała Olbińskiego, który pytany o receptę na palący problem zaśmiecania ziemi znajduje ją w przesłaniu zawartym w najsłynniejszym zdaniu Immanuela Kanta „Niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie…” Przykaz i obowiązek w nim zawarte powinny i muszą stać się prawem –uniwersalnym, powszechnym, koniecznym
i niezależnym od wszelkich okoliczności. Dbajmy o nasz dom i nośmy go w sercach.

A dla Czytelników Aksona za moim pośrednictwem świąteczne pozdrowienia przesyłają Katarzyna Rij i Rafał Olbiński.

Krystyna Anna Jurys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *