Kocimiętka, czyli jak mówią niektórzy, wabik na koty bądź wręcz koci narkotyk. Czym tak naprawdę jest ta roślina i co sprawia, że w tak wyjątkowy sposób działa na nasze koty? Czy jej stosowanie jest na pewno bezpieczne, a także co dzieje się z kotem pod wpływem kocimiętki? Zapraszam do przeczytania tekstu poniżej…

Kocimiętka to prawdziwa roślina-legenda. Wpisując to hasło w Internecie, natrafimy na tysiące – jak nie dziesiątki czy setki tysięcy – zdjęć i filmów relacjonujących zachowanie kotów po zastosowaniu tej rośliny. Co znajduje się w jej składzie, że tak silnie działa na naszych czworonożnych przyjaciół?

Czym jest kocimiętka?
Roślina ta zawdzięcza swoją nazwę oczywiście wyjątkowemu wpływowi, jaki wywiera na zwierzęta. Jej łacińska nazwa to jednak Nepeta. Kocimiętka jest byliną ogrodową z rośliny jasnowatych. Jak ją rozpoznać? Zwykle (istnieje cała gama jej odmian) wyróżnia się drobnymi liśćmi o kształcie serca i licznymi kwiatami w kolorze białym, niebieskim, fioletowym lub różowym. Roślina ta pochodzi z krajów śródziemnomorskich, lecz dzisiaj występuje praktycznie we wszystkich rejonach strefy umiarkowanej. Z tego powodu nie ma problemów, by uprawiać ją w Polsce, chociażby w przydomowym ogródku.

Kocimiętka dla kota
Kocimiętka znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, jest także rośliną miododajną. Znana jest również ze swych właściwości odstraszających owady, w tym muchy i komary. Pomimo tego, najbardziej słynie ze swojego wpływu, jaki wywiera na koty. Jak się okazuje, niektóre z czworonogów są odporne na jej działanie. Jedynie dwie trzecie tych zwierząt jest podatnych na jej wyjątkowe właściwości (co ciekawe, cecha ta jest dziedziczna). Pomimo wielu badań, do dzisiaj naukowcy nie są w stanie w stu procentach ustalić, na czym polega jej fenomen.

Wabik na koty
Jak udowodniono, kocimiętka w swoim składzie zawiera tak zwane kocie feromony szczęścia, które stymulują pewne receptory w mózgach tych zwierząt. Substancją czynną jest nepetalakton. Koty są w stanie wyczuwać go przy pomocy powonienia. Podejrzewa się, że imituje on działanie substancji związanej z zachowaniami płciowymi kotów. Może to wyjaśniać specyficzną reakcję czworonogów, kiedy tylko znajdą się w pobliżu rośliny. Jak zachowują się koty, gdy poda im się kocimiętkę?

Kot po kocimiętce
Kiedy tylko zwierzę wyczuje kocimiętkę, zaczyna się w niej tarzać, a nawet lizać czy podgryzać listki. Zwykle zaczyna wtedy głośno miauczeć i mruczeć oraz wykazywać specyficzną reakcję. Może być bardzo spragniony czułości bądź aktywności. Kot domaga się pieszczot lub zaczyna podskakiwać i biegać, jakby gonił niewidzialną ofiarę.

Zjedzenie rośliny zwykle wywołuje odmienną reakcję. Można wtedy zaobserwować u kota wyjątkowe rozluźnienie i odprężenie połączone z wpatrywaniem się w przestrzeń. Co ciekawe, efekt kocimiętki utrzymuje się jedynie chwilowo, bo do około dziesięciu minut. Po tym czasie kot traci zainteresowanie rośliną, by po kilku godzinach ponownie stać się na nią wrażliwym.

Nie dla każdego kota
Jak zostało już wspomniane, nie wszystkie zwierzęta są podatne na działanie kocimiętki. Niektóre z nich najprawdopodobniej nie posiadają receptorów odpowiadających za wrażliwość na tę roślinę. W większości przypadków brak zainteresowania kocimiętką obserwuje się wśród kociąt i młodych osobników, zwykle do szóstego miesiąca życia. Odporne na zawarte w kocimiętce substancje są także starsze koty.

Najbardziej podatne na jej działanie są natomiast koty w wieku rozrodczym. Niektóre z czworonogów (w większości przypadków samce) mogą pod wpływem rośliny wykazywać agresję. Podejrzewa się, że jest to związane z zachowaniami płciowymi. W takim przypadku zdecydowanie należy zrezygnować z podawania rośliny kotu.

rośliny trujące dla kotów

Nie wszystkie kwiaty są bezpieczne dla zwierząt. Sprawdź, jakie rośliny mogą być trujące dla kotów.

Czy kocimiętka na pewno jest bezpieczna dla zdrowia kota?
Jeśli tylko kot nie wykazuje niepokojącego zachowania, nie ma żadnych przeciwskazań dla stosowania kocimiętki. Czworonogi wprost uwielbiają tę roślinę, a jej podawanie jest w pełni bezpieczne. W niektórych przypadkach, po spożyciu zbyt dużej ilości liści, możliwe są delikatne problemy żołądkowe.

Tego typu reakcja jest jednak wyjątkowo rzadko spotykana. Koty z natury uwielbiają kocimiętkę. Może być więc świetną nagrodą, na przykład podczas sesji szkoleniowych. Kocimiętkę warto wykorzystać, by zachęcić pupila do korzystania z drapaka czy przekonania go do preferencji danego miejsca czy pomieszczenia.

Podawanie kocimiętki
Kocimiętka występuje współcześnie pod wieloma postaciami. Na rynku dostępna jest zarówno świeża, jak i suszona. Dostępny jest także olejek z kocimiętki, proszek bądź spray, który można rozpylać na meble, akcesoria i zabawki dla kota, do których chcemy przekonać nasze zwierzę. Koty reagują zwykle już na najmniejsze ilości substancji zawartych w roślinie, z tego powodu nie musimy używać jej zbyt wiele.

Jeśli wybieramy kocimiętkę w wersji suszonej, pamiętajmy, by przed podaniem jej kotu, potrzeć susz w dłoniach. Dzięki temu uwolnimy znajdujące się w nim substancje eteryczne. Jak w większości przypadków, najważniejszy jest umiar. Także w przypadku kocimiętki, nie należy przesadzać. Podawanie kotu rośliny częściej niż trzy razy w tygodniu, może spowodować, że nasz pupil uodporni się na jej działanie.

Kocimiętka – gdzie kupić?
Kocimiętkę pod każdą postacią znajdziemy zwykle w dobrych sklepach zoologicznych. Jest to dość popularna roślina uprawna, dlatego też nie powinniśmy mieć problemu z jej zakupem w sklepach ogrodniczych. Zwykle dostępna jest nie tylko świeża roślina, ale i nasiona kocimiętki, dzięki którym możemy się samodzielnie zająć jej uprawą.

Jest to bylina ogrodowa o wyjątkowo niskich wymaganiach uprawowych. W związku z tym nie powinna nam sprawić kłopotów. Jeśli mimo to wolimy oszczędzić swój czas, warto po prostu rozejrzeć się w dobrych sklepach z akcesoriami i zabawkami dla zwierząt. Taki zakup z pewnością uszczęśliwi nie tylko naszego podopiecznego, ale i nas samych, kiedy będziemy mogli z uśmiechem spoglądać na radosne pląsy czworonoga.

Agnieszka Przysucha -Ciach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *