WĘDRÓWKI Z OSTROWIECKIM PTTK

XXVII Rajd Zimowy Szlakiem Powstania Styczniowego, organizowany przez PTTK Oddział Świętokrzyski im. Stanisława Jeżewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, odbył się16 lutego 2019 roku. Program rajdu rozpoczął się od zwiedzania Grabowca, w latach powstania styczniowego niewielkiego miasta, powstałego z nadania króla Zygmunta III Wazy w 1601 roku, a obecnie wsi w gminie Rzeczniów. Głównym celem było poznanie epizodów z okresu powstania i złożenie hołdu powstańcom styczniowym. W Grabowcu 16 kwietnia 1863 roku miało miejsce spotkanie Dionizego Czachowskiego z oddziałami Grylińskigo i Łopackiego.
Zwierzchnictwo nad oddziałami Komisarz Rządu Narodowego powierzył Czachowskiemu, po wcześniejszej nominacji na pułkownika i naczelnika wojennego województwa sandomierskiego. Uczestnicy rajdu odwiedzili na cmentarzu parafialnym grób powstańca Karola Sypuły, oficera przybocznego Czachowskiego oraz pomnik i zbiorową mogiłę żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku w bitwie pod Iłżą. Na mogiłach zapalono znicze. Byli również pod tablicą umieszczoną w 150 rocznicę wybuchu powstania na rynku. Zwiedzili także kościół p.w. Św. Mikołaja, wczesnobarokowy, fundowany przez Mikołaja Skaryszewskiego w 1626 roku, który mimo kilkukrotnych remontów zachował pierwotną formę.
Piesza trasa rajdu rozpoczęła się w okolicy gajówki Kruki i prowadziła leśnymi drogami i duktami Puszczy Iłżeckiej, którymi ponad sto pięćdziesiąt lat temu prowadził swoich powstańców pułkownik Dionizy Czachowski, tymi samymi, którymi żołnierze Wojska Polskiego w 1939 roku po Bitwie pod Iłżą wycofywali się w stronę Wisły. Tymi samymi, którymi wędrowali partyzanci Armii Krajowej z Oddziału „Potoka” – kapitana Wincentego Tomasika. Przy dukcie leśnym, zwanym Gościńcem Ostrowieckim w dawnych czasach pełniącym rolę szlaku handlowego z północy na południe, którym podróżowali królowie, książęta, biskupi i rycerze, na polanie spotykamy pomnik poświęcony 59 partyzantom z oddziału „Potoka” poległym w obławie hitlerowskiej w dniach 1-3 października 1944 roku. Za pomnikiem cmentarz, miejsce pierwotnego pochówku poległych w bitwie. Jeszcze dalej przy gościńcu, mogiła nieznanego powstańca styczniowego. Za mogiłą, rezerwat przyrody Piotrowe Pole z najstarszym drzewostanem modrzewia na terenie Puszczy Iłżeckiej.
Rajd z nazwy i pory roku – zimowy, odbywał się w wiosennej aurze, dzień początkowo mglisty około południa zamienił się w pełen słońca. Uczestniczyło w nim 148 osób, uczniowie szkół podstawowych z Ostrowca Świętokrzyskiego, Bałtowa, Kunowa, Okoła oraz ośrodków szkolno – wychowawczych. Po pełnej wrażeń wędrówce rozpalono ognisko na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp Jana Chrapka w Marculach.
Przy ognisku pieczono kiełbaski, rozstrzygnięto konkurs krajoznawczy, wręczono nagrody i zdobyte odznaki turystyczne i krajoznawcze. Chętni skorzystali z możliwości odwiedzenia arboretum z szypułkowym dębem ,,Marcel”, ciekawość budził zegar słoneczny i liczne wystawy plenerowe.
Strudzonym uczestnikom bezpieczny powrót do domu zapewnił ostrowiecki PKS.

Alicja Mężyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *