Czym jest dla mnie pasja?

Czy masz w swoim życiu coś takiego, co kochasz robić? Coś, co sprawia Ci olbrzymią przyjemność i zapominasz o mijającym czasie? Coś, na co czekasz z niecierpliwością każdego dnia? Tym wszystkim właśnie dla mnie jest pasja. Życie, które nie zawiera w sobie ani grama pasji to życie puste. To wegetacja, a nie egzystencja. Pasja, nie ważne czy polega na zbieraniu znaczków, gotowaniu, bieganiu czy podróżowaniu, nadaje Twojemu życiu sens i sprawia, że chce Ci się żyć.To pasja daje Ci siłę i determinację potrzebną, do pokonania wszystkich przeszkód. To pasja napędza Twoje życie i sprawia, że chcesz się rozwijać i być coraz lepszym w tym, co robisz.To pasja popycha Cię do zrobienia rzeczy, przez wielu uważanych za niemożliwe. To ona pozwoliła wytrwać wszystkim wielkim ludziom w momentach, kiedy cały świat się od nich odwrócił i dokonać tego, co wielu mówiło, że jest niemożliwe.

Fotografia to moja wielka pasją.Zajmuję się nią już od dobrych kilku lat.Odkąd pamiętam lubiłam robić zdjęcia. Na początku były to bardzo przypadkowe  i nieprzemyślane kadry, dziś jest to inaczej.Fotografia pozwala uchwycić świat wokół nas za pomocą wciśnięcia spustu migawki. Dzień w którym nie zrobię zdjęcia, choćby telefonem jest dla mnie „dniem straconym”.Dzięki długiemu czasowi naświetlania można pokazać, czego w nieruchomym obrazie, jakim jest zdjęcie, teoretycznie nie widać – upływu czasu, chwili. Wszystko co nas bowiem otacza, znajduje się w nieustannym ruchu , dając niewyczerpane źródło inspiracji  i tematów do przedstawiania na fotografii. Indywidualizm kadru jest esencją fotografii, przedstawienie swojego osobistego spojrzenia na tę dziedzinę.Chciałabym przez prezentację mojej fotografii  zachęcić wszystkich do odkrycia w sobie piękna i wrażliwości na otaczającą nas naturę. Zatrzymania się na chwilę  i zastanowienia nad upływającym czasem.

Ale fotografowanie nie ogranicza się do samej przyjemności płynącej z łapania chwili. Dla mnie to coś znacznie więcej. To…otwieranie się na nowych ludzi, kreatywne spędzanie czasu. tworzenie własnego świata., ukazanie piękna świata. Dzięki pasji do fotografowania mogę wyrazić w swoich zdjęciach emocje ,które we mnie drzemią. Fotografia to z jednej strony uzależnienie i czysta adrenalina. Sztuka obserwacji – znalezienie czegoś interesującego, w „zwykłym miejscu”, a co ma niewiele wspólnego z tym co widzimy. Raczej z tym jak to widzimy. Fotografia pozwala uchwycić świat wokół nas za pomocą wciśnięcia spustu migawki, zatrzymać daną chwili w czasie. Fotografia to tworzenie własnego świata, zmienianie szarej rzeczywistości.. To jest dokładnie to czego oczekuję od fotografii i co w całości staram się z niej wycisnąć. Zdjęcie, przestaje być tylko zapisanym obrazem. Jest czymś znacznie więcej – ma własną historię, wywołuje emocje. Tego szukam w fotografii, mój gust ciągle w tym zakresie się kształtuje, z każdym zdjęciem oczekuję więcej  i mam wrażenie, że to odzwierciedlają moje zdjęcia.

Zauroczona jestem  pięknym otoczenia w jakim przyszło nam żyć. Wychodzę z domu z aparatem i okazuje się jak absorbująca i zachwycająca może być zwykła kałuża, kropla wody czy  płatek kwiatka. Najbardziej zachwyca mnie to, czego nie umiemy dostrzec od razu, czasami przez niedoskonałości oczu, czasami przez ograniczony umysł. Staram się jednak poszerzać horyzonty i wierzę, że wszędzie, przy odpowiednich warunkach można dostrzec piękno.Staram się ukazywać własne emocje i spojrzenie na daną materie w moich pracach.

Świat wokół nas jest jedną wielką inspiracją. Najważniejsze jest dla mnie uchwycenie tego, co ulotne, nietrwałe i niepowtarzalne. Czas tak szybko leci , nieubłagalnie. Każdy dzień jest na swój sposób wyjątkowy i niepowtarzalny. Żyjemy w ciągłym biegu, a fotografia wymaga od nas , by się na krótką chwilę zatrzymać. Zauważyć coś, na co w szaleńczym biegu zwanym życiem nie zwrócilibyśmy większej uwagi. Dostrzec coś co moglibyśmy pominąć. Pamięć jest zawodna, można zapomnieć co i z kim się robiło, albo, że w ogóle pewne zdarzenie miało miejsce. Zdjęcia uchwycą chwile, zatrzymują czas na kolorowych fotografiach. By można było wrócić wspomnieniami i myślami do danego okresu z naszego życia. Zapamiętać wydarzenia, emocje, osoby, miejsca. Nikt nam nie zabierze wspomnień uchwyconych na fotografii.

Jeżeli chodzi o pasję, to mogę uważać siebie za szczęściarę. Pasja była obecna w każdym momencie mojego życia. Zawsze miałam to ,,coś” co kocham robić i co robiłam, gdy tylko miałem wolną chwilę. Oczywiście wraz z dorastaniem i rozwojem, moje pasje ewoluowały, zmieniały się, a czasami całkowicie zanikały.To naturalny proces dla większości ludzi. Tylko nieliczni mają to szczęście, że od zawsze wiedzieli czego chcą i dzięki temu zostali mistrzami w swojej dziedzinie.

O autorce

DOMINIKA ANNA JAKUBOWSKA

Urodzona w Opatowie w 1977 r., zaś od 1999 r. mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego.  Ekonomista, społecznik, mama  pary  nastolatków.   Z zamiłowania plastyk i fotografik. Odkąd pamięta jej życie toczyło się aparatem w ręku. Pasjonuje się głównie fotografią krajobrazu, impresjami zawartymi w plastyce wody oraz pięknem koni. Członek Fotoklubu „Galeria” MCK Ostrowiec Św. Od lutego 2011r. Brała udział w wystawach zbiorowych: Wystawy doroczne 2012- 2018, Otworkowy Ostrowiec oraz Panorama Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Autorka czterech indywidualnych wystaw – dwóch w „Galerii Niewinności” w Ostrowcu Św. 2014 r. i 2015r. oraz w „Galerii między półkami” w Lipsku 2015 r., MGOK w Ożarowie w Galerii  pod czerwonym dachem w2019r. Uczestniczka plenerów artystycznych Ożarów 2015 – 2018, Trzuskawica 2018.Uczestniczka „Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej” w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Św. 2018r.

Brak możliwości komentowania.