Spotkania z diagnostyką – odcinek 37

Dzisiejszy  odcinek rozpoczyna nową serię pt.: Męskie Sprawy.

Odcinek drugi  poświęcony jest białku SHBG. Jest to białko, które wiąże ze sobą hormony płciowe, w tym najsilniej testosteron.

Rola SHBG:

Jest to nowy cykl artykułów poświęconych naszym panom.

SHBG (ang. sex hormonebindingglobulin) jest białkiem wiążącym hormony płciowe.

U mężczyzn produkcja zachodzi w prostacie ( gruczoł krokowy). Ocena jego stężenia  w surowicy krwi  wykonywanajest  w celu określenia  biodostępnychandrogenów, czyli męskich hormonów płciowych (testosteron). Wahania stężenia białek wiążących hormony, w tym  SHBG, wpływają na poziom testosteronu we krwi.   U mężczyzn problemem jest zbyt niski poziom testosteronu, natomiast u kobiet zbyt duże jego wytwarzanie. Równoczesne oznaczenia stężenia SHBG i Testosteronu wykonuje się w diagnostyce bezpłodności, obniżonego libido, zaburzeń erekcji. Szczególnie w przypadkach gdy wyniki pomiaru stężenia testosteronu całkowitego i objawy kliniczne nie są spójne.

Oznaczenie stężenia SHBG pomaga w ocenie stężenia androgenów – czyli męskich hormonów płciowych.

Obniżenie stężenia SHBG we krwi może występować w przypadku hyperandrogenizmu (wysokiego poziomu testosteronu) i u kobiet wywoływać takie objawy jak pojawianie się męskiego typu owłosienia i męskiej budowy ciała  (hirsutyzm i wirylizacja), towarzyszy zespołowipolicystycznych jajników u kobiet, oraz zmianom metabolicznym (otyłość, zaburzenia gospodarkilipidowej),

Wzrost stężenia SHBG wiąże się z hypogonadyzmem i niedoborem androgenów
u mężczyzn, nadczynnością tarczycy, chorobami wątroby, marskością wątroby,
anoreksją, hormonalną terapią zastępczą (HTZ), antykoncepcją.

W diagnostyce ww. zaburzeń stosowany jest wskaźnik FAI. Jest to stosunek stężeń całkowitego testosteronu do SHBG. FAI pokazuje stężenie hormonu nie związanego z SHBG. Obniżona wartość FAI występuje w przypadku niskiego stężenia wolnego testosteronu, które może spowodować zaburzenia popędu seksualnego, utratę masy kostnej i mięśniowej, oraz zaburzenia erekcji. Podwyższona wartość FAI może być przydatna w diagnozowaniu łysienia na podłożu zaburzeń stężenia androgenów, trądziku, hirsutyzmu.

Obecnie badanie stężenia SHBG nie jest wykonywane rutynowo, wykonuje się go w przypadkach gdy wyniki badania całkowitego testosteronu są niespójne z objawami klinicznymi.

Monika Romańska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *