„Sprzątanie świata” łączy ludzi

    Pierwsze kampanie proekologiczne na świecie miały miejsce już w latach 70-tych w USA oraz w latach 80-tych w Australii. W roku 1994 Polska po raz pierwszy wzięła udział w Międzynarodowym Dniu Sprzątania Świata. Początkowo działania w ramach tej akcji odbywały się głównie w miastach i  realizowali je harcerze oraz uczniowie szkół pod opieką nauczycieli. Z biegiem lat akcja ta stawała się coraz bardziej popularna. Świat sprzątają już nie tylko podopieczni placówek oświatowych. Porządki robią także mieszkańcy osiedli dużych i małych miast. A od kilku lat w kampanii uczestniczą także mieszkańcy polskich wsi. Zwróciliśmy uwagę na te działania gdyż są to w większości inicjatywy oddolne. Mieszkańcy wsi w czynie społecznym sprzątają pobocza dróg, tereny wokół świetlic i przystanków.

     Podczas jednej z takich akcji w gminie Ćmielów odwiedziliśmy miejscowości Ruda Kościelna i Stoki Stare. Pomimo pochmurnego dnia grupa ludzi, która stawiła się na zbiórkę, ochoczo przystąpiła do sprzątania. A niestety było co sprzątać…Okazuje się, że w pasie drogowym znaleźć można niemal wszystko -od ogromnej ilości butelek po stare telewizory i potłuczone okna. Za to satysfakcja na koniec sprzątania ogromna! Fenomenem tej akcji jest to, że biorą w niej udział całe rodziny. Bywa, że z jednej familii przychodzą aż trzy pokolenia. Nie inaczej było tym razem. Najmłodszy uczestnik miał 4 lata, najstarszy 70.

     Mieszkańcy Stoków nie kryją zadowolenia – Kolejny już raz przystąpiliśmy do akcji „Sprzątanie świata”. Jest to inicjatywa naszego pana sołtysa Mariusza Bolenia. Zainteresowanie jest duże i ludzie chętnie biorą udział. Dbamy o nasz region i jego czystość. Akcja zawsze fajnie się kończy. Robimy ognisko i pieczemy kiełbaski – opowiada Marta Szczygieł ze Stoków Starych. Mieszkańcy tej okolicy dostrzegają także inny, równie istotny wymiar tego rodzaju akcji – Wydaje mi się, że ludzie na wsi potrzebują wyjścia z domu. Chętnie wezmą udział w każdej akcji, jaka się pojawi. W przypadku sprzątania świata można zobaczyć jego efekt. Jadąc rowerem, idąc na spacer czy do kościoła ludzie widzą czyste pobocza i to jest dla nich ważne – tłumaczy pani Marta.

   Tego rodzaju działania integrują mieszkańców nie tylko jednej miejscowości. W gminie Ćmielów oprócz Stoków Starych i Rudy Kościelnej porządki robiono także w Stokach Małych, Stokach Dużych, w okolicach Krzczonowic i w Ćmielowie. Co ciekawe w gminie Ćmielów zaczęto praktykować zwyczaj, zgodnie z którym mieszkańcy jednej miejscowości pomagają i włączają się w sprzątanie w sąsiednich wsiach. Brawo!

Barbara Sęderowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *