Świętokrzyskie JUDO i MŁODZI SPORTOWCY na GO ACTIVE SHOW

W dniach 24 do 26 maja 2019 r. 60 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną pokazało swoje umiejętności podczas II Ogólnopolskiego Turnieju Judo Olimpiad Specjalnych. Tegoroczna edycja zawodów miała wyjątkową oprawę – turniej był rozgrywany podczas największych targów sportowych w Polsce GO ACTIVE Show 2019 na największym obiekcie targowym w Europie Środkowo-Wschodniej Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą. Nie zabrakło również zawodników z Oddziału Regionalnego Świętokrzyskie, które reprezentowane było przez 7 zawodników Kamil Podsiadło, Dominik Ślusarz („RYWAL” Ostrowiec Świętokrzyski), Jakub Kasprowicz, Robert Kozłowski, Łukasz Tyrała i Artur Żaczek („SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski), Daniel Bielecki („TORNADO” Skarżysko-Kamienna) pod czujnym okiem trenera Waldemara Wiewióry.

Od 2014 judo jest oficjalną dyscypliną Olimpiad Specjalnych Polska. Pierwszy w historii ogólnopolski turniej w tej dyscyplinie odbył się w 2017 roku w Poznaniu i zgromadził 60 sportowców, gdzie byli także zawodnicy z Oddziału Regionalnego Świętokrzyskie. W tym roku polscy judocy zadebiutowali na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Abu Dhabi 2019 i zdobyli dla Polski pierwsze medale.

Turniej zorganizowany był przy współfinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sponsorem strategicznym Olimpiad Specjalnych jest Tauron Polska Energia, a partnerami: Coca Cola, P&G, Kerry Polska, Marriott Hotel, Champions bar.

Zawody w Nadarzynie stały na bardzo wysokim poziomie. Dzięki treningom obserwowanym, które odbyły się w piątek zawodnicy zostali przypisani do wyrównanych grup sprawnościowych. – powiedział Waldemar Wiewiórka, trener świętokrzyskich judoków – Świadczy o tym fakt, że wiele pojedynków kończył dopiero golden score – walka w doliczonym czasie. Wysokie lokaty naszych zawodników to dobry prognostyk na przyszłość.

Jakub Kasprowicz z Klubu Olimpiad Specjalnych „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski zajął I miejsce i zdobył złoty medal.

Robert Kozłowski z Klubu Olimpiad Specjalnych „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski zajął I miejsce i zdobył złoty medal.

Kamil Podsiadło z Klubu Olimpiad Specjalnych „RYWAL” Ostrowiec Świętokrzyski zajął II miejsce i zdobył srebrny medal.

Łukasz Tyrała z Klubu Olimpiad Specjalnych „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski zajął III miejsce i zdobył brązowy medal.

Artur Żaczek z Klubu Olimpiad Specjalnych „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski zajął IV miejsce

Daniel Bielecki z Klubu Olimpiad Specjalnych „TORNADO” Skarżysko-Kamienna zajął IV miejsce

Dominik Ślusarz z Klubu Olimpiad Specjalnych „RYWAL” Ostrowiec Świętokrzyski zajął V miejsce.

Strefę Olimpiad Specjalnych odwiedzali znani sportowcy, m.in. Agnieszka Radwańska, Joanna Jędrzejczyk, Robert Burneika, Qczaj, skoczkowie: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula. Spotkanie z takimi osobami to również bardzo wielkie przeżycie dla sportowców Olimpiad Specjalnych

Ogólnopolski Turniej Judo Olimpiad Specjalnych to nie jedyna atrakcja przygotowana podczas targów przez Olimpiady Specjalne Polska. Już w sobotę, 25 maja można było kibicować najmłodszym sportowcom Olimpiad Specjalnych podczas tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Dnia Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych. Program „Młodzi Sportowcy” wprowadza dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w wieku od 2 do 12 lat oraz ich rodziny w świat sportu.

Nie zabrakło również zawodników z Oddziału Regionalnego Świętokrzyskie, które reprezentowane było przez 4 kluby, a mianowicie „TEMPO” Jałowęsy, „TRAMP” Niemienice, „ISKIERKI” Kielce, i „JEŻYKI” Skarżysko-Kamienna. Łącznie 24 zawodników i 11 trenerów oraz 16 rodziców, członków rodzin i opiekunów.  Była to bardzo liczna reprezentacja Oddziału Regionalnego.

Uczestnicy Ogólnopolskiego Dnia młodego sportowca to dzieci uczestniczące w programie Olimpiad Specjalnych „Młodzi Sportowcy”. Przez cały rok w poszczególnych klubach odbywają się zajęcia, mające na celu wdrażanie dzieci do aktywności ruchowej, zachęcanie do udziału w sporcie, rozbudzanie zamiłowania do ruchu. – powiedziała Anna Kozak-Zapała, koordynator programu „Młodzi Sportowcy” w oddziale Regionalnym Świętokrzyskie – Dzieci poprzez zabawę uczą się podstaw różnych dyscyplin sportowych oraz współpracy w grupie. Dzieci maja kontakt z piłką nożną , koszykówką, kolarstwem, lekkoatletyką. Jest to doskonała okazja do odnoszenia sukcesu, zabawy i radości.

Strefę Olimpiad Specjalnych „Młodych Sportowców” również odwiedzali znani sportowcy, m.in. Qczaj, skoczkowie: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula.

Podczas Ogólnopolskiego Dnia Młodego Sportowca Olimpiad Specjalnych dzieci miły możliwość zaprezentować swoje umiejętności gry w piłkę nożną. Ciekawie przygotowane specjalne stanowiska były dla dzieci wielka atrakcją. Nie mamy możliwości ćwiczyć z takimi akcesoriami na co dzień. – powiedziała Renata Foremniak, koordynator programu „Młodzi Sportowcy” w oddziale Regionalnym Świętokrzyskie -Zaangażowanie wszystkich uczestników było bardzo duże, a zadowolenie i satysfakcja — jeszcze większe. Po zabawie dzieci mogły pobawić się w fantastycznie wyposażonej strefie zabawy. Wszystkie dzieci za swój udział i wysiłek zostały nagrodzone upominkami od partnerów- firmy Mattel oraz firmy MetLife.

Wydarzenie to było w tym roku pełne piłkarskich akcentów, ponieważ to właśnie Dzień Młodych Sportowców inaugurował w tym roku w Polsce Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. W tym roku gry i zabawy były wspierane przez wolontariuszy z: MetLife Polska, Mattel Polska, UPS Polska i AWF Warszawa.

Aktywność na Go Active Show jest również elementem kampanii #GrajmyRazem, w której od 2016r. poprzez działania medialne i marketingowe promujemy sport osób z niepełnosprawnością intelektualną. pokazujemy społeczeństwu możliwości i umiejętności naszych sportowców i zapraszamy do kibicowania nie tylko na arenach sportowych, ale również w życiu codziennym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *