Ketchup to bardzo popularny dodatek do frytek, pizzy czy kiełbaski z grilla, a przepadają za nim dzieci, jak i osoby dorosłe. Jednak jest pewne „ale”! Czy ketchup jest zdrowy? Na jego temat krąży wiele sprzecznych informacji, dlatego warto sprawdzić, jaka jest prawda. Na pewno można znaleźć sporo wypowiedzi, które mówią, że ketchup jest niezdrowy, ale czy każdy? Jak wybrać ten dobry ketchup?

Historia ketchupu wywodzi się z Chin, gdzie dawniej służył, jako zaprawa do ryb. Natomiast do Anglii dotarł pod koniec XVII wieku, a w 1867 roku w USA jego receptura została zmodyfikowana przez Henry’ego Johna Heinza, który jest założycielem jednej ze znanych firm, produkujących ketchup.

Dobry ketchup nie powinien w ogóle zawierać w swoim składzie substancji konserwujących, np. benzoesanu sodu, a to powoduje, że potrzebna jest jego pasteryzacja, aby go utrwalić i przedłużyć jego trwałość. Poza tym powinno być jak najmniej, a najlepiej w ogóle, substancji zagęszczających, np. skrobi modyfikowanej, a także substancji barwiących, a mówi o tym rozporządzenie Ministra Zdrowia o zakazie stosowania substancji barwiących podczas produkowania żywności na bazie pomidorów. Natomiast dodanie cukru oraz octu jest niezbędne, ponieważ bez ich dodatku smakowałby jak przecier pomidorowy. Zatem, jaki skład powinien mieć dobry ketchup? Skład ten przedstawia się następująco: pomidory i to najlepiej 150 g na 100 g sosu/koncentratu pomidorowego, do tego przeciery z warzyw, np. z selera i cebuli, a także cukier, ocet spirytusowy, sól kuchenna oraz przyprawy, czyli gorczyca, ziele angielskie, cebula, pieprz, czosnek i liść laurowy, a formą przedłużenia trwałości powinna być pasteryzacja. Trzeba pamiętać, że ketchupu z octem nie powinny jeść małe dzieci, dlatego należy szukać takiego, który ma ocet na końcu składu, gdyż to oznacza, że w danym produkcie jest go najmniej, ale też dostępne są ketchupy bez octu. Natomiast ketchup o niedobrej jakości będzie zawierał: wodę, która może stanowić główny składnik produktu, małą ilość pomidorów albo koncentratu pomidorowego w przeliczeniu na 100 g gotowego produktu. Bardzo często jest tak, że zawartość pomidorów nie przekracza 20%. Zamiast cukru może zawierać syrop glukozowo – fruktozowy, a także zagęstniki, czyli skrobię modyfikowaną, skrobię modyfikowaną kukurydzianą albo gumę ksantanową, a jest to związane z użyciem małej ilości pomidorów albo koncentratu do wyprodukowania 100 g sosu. Kolejnym składnikiem może być regulator kwasowości, jakim jest kwas cytrynowy/askorbinowy, a także konserwant – benzoesan sodu (E202) lub sorbinian potasu (E211). Do tego dochodzi jeszcze wzmacniacz smaku, czyli glutaminian sodu oraz aromaty.

Nie zostało dokładnie udowodnione, czy ketchup wyprodukowany z pomidorów będzie bardziej wartościowy, a czy ten na bazie koncentratu pomidorowego. Dlatego lepiej warto zwracać uwagę na ich procentową zawartość na 100 g gotowego produktu. Poza tym warto wybierać ketchup, który ma jak najkrótszy skład i ma dużo składników pochodzenia naturalnego.

Czy ketchup może być zdrowy? Tak, ale pod jednym warunkiem! To, czy jest on produktem zdrowym, zależało będzie od producenta oraz od składników, których użył i zawartości konserwantów. To właśnie skład danego produktu decyduje o tym, czy dany produkt będzie zawierał jakieś składniki odżywcze, a czy może tylko składał się z samych substancji chemicznych. Okazuje się, że ketchup może być produktem prozdrowotnym, ale pod warunkiem, że nie ma w nim żadnych niepotrzebnych dodatków. Warto wiedzieć, że pomidor to jedno z niewielu warzyw, które w wyniku obróbki termicznej nie traci swoich cennych właściwości, a nawet je zyskuje. Zawiera duże ilości substancji, jaką jest likopen, a ta ma działanie przeciwnowotworowe, ale też opóźnia procesy starzenia się i chroni przed zawałami serca, cukrzycą oraz wylewem. Ponadto zawiera witaminę C oraz E, które wspomagają i wzmacniają odporność. Jeśli chodzi o mężczyzn, to ketchup przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór prostaty. W 100 g ketchupu znajduje się 17 mg likopenu. W przetworach z pomidorów likopenu jest 2 – 3 razy więcej niż po zjedzeniu świeżych pomidorów. Ketchup może być zdrowy, ale tylko wtedy, gdy nie będzie miał w swoim składzie konserwantów. Im w ketchupie znajduje się więcej ulepszaczy smaku oraz konserwantów, to tym gorsza jest jego jakość oraz mniejsze są jego wartości odżywcze. Dlatego warto czytać etykiety na opakowaniach i wybierać taki ketchup, który został wyprodukowany na bazie naturalnych składników.

Ilona Górecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *