Szanowni Czytelnicy, zgodnie z zapowiedzią rozpoczynamy cykl artykułów o burmistrzach i prezydentach naszego województwa.

Konrad Kronig-Prezydent Skarżyska Konrad Kronig

*Jeżeli porównałby Pan nasze miasto do innych, to co by pan chciał zmienić, co powtórzyć?

-Jako prezydent bardzo często uczestniczę w różnych wydarzeniach na terenie kraju i poza granicami, w czasie których mam okazję spotykać się i rozmawiać z przedstawicielami samorządów, ale także przedstawicielami świata biznesu i organizacji pozarządowych. Każde takie spotkanie to okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń. Nawzajem czerpiemy od siebie pomysły i wdrażamy je w swoich miastach. Również wcześniej – pracując, jako konsultant sieci Enterprise Europe Network – dużo podróżowałem, także za granicę. Zawsze byłem pod wrażeniem dużych imprez gospodarczych, które promowały potencjał danego miasta, czy regionu. Czerpiąc z doświadczeń innych miast, od czterech lat również w Skarżysku organizujemy imprezę o tej randze – Międzynarodowe Forum Inwestycyjne. W trakcie dotychczasowych edycji Forum w Skarżysku spotykali się przedsiębiorcy, samorządowcy i przedstawiciele instytucji wspierających biznes z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie przynosi efekty w postaci firm, które rozwijają swoje działalności w Skarżyskim Inkubatorze Technologicznym i kupujących nieruchomości na terenie miasta. Czwarta edycja MFI odbędzie się we wrześniu.

*Czy przewiduje pan jakieś cykliczne spotkania z mieszkańcami miasta? 

-W swoim kalendarzu na spotkania z mieszkańcami mam zarezerwowany każdy ostatni piątek miesiąca. Bardzo częstą formą kontaktu z mieszkańcami są też portale społecznościowe. Staram się na bieżąco odpisywać na wszystkie wiadomości i reagować na zgłaszane sprawy. Pod koniec minionego roku wyszliśmy także z inicjatywą spotkań z mieszkańcami na poszczególnych osiedlach, by rozmawiać o potrzebach i oczekiwaniach w przeddzień projektowania budżetu miasta na 2019 rok. Były to swoiste konsultacje, a wiele ze zgłoszonych sugestii uwzględniliśmy w projekcie budżetu. Cieszę się, że taka formuła sprawdziła się i sądzę, że będziemy do niej wracali.

*Co pan chce zrobić, aby zapobiec emigracji mieszkańców miasta?

-Emigracja to bolączka wielu polskich miast, a sam problem jest bardzo złożony. Uważam, że z punktu widzenia naszego miasta bardzo ważna jest promocja potencjału gospodarczego i tworzenie proinwestycyjnego klimatu. W Skarżysku kładziemy na to bardzo duży nacisk. W 2015 roku powołałem nową jednostkę – Centrum Obsługi Inwestora, która zajmuje się przyciąganiem i obsługą inwestorów zewnętrznych, ale także wspieraniem lokalnych przedsiębiorców. Efekty widać gołym okiem. Udało nam się zapełnić Skarżyski Inkubator Technologiczny, który jeszcze dwie kadencje temu niemal świecił pustkami i nie spełniał swojej roli. Dzisiaj chętni ustawiają się w kolejce. Lada moment działalność rozpocznie Inkubator Przedsiębiorczości, w którym młodzi stażem przedsiębiorcy będą mogli korzystać z pełni wyposażonych przestrzeni biurowych za darmo. Otaczamy przedsiębiorców wsparciem, by mogli rozwijać swoje firmy i tworzyć miejsca pracy.

*Czym może się pan poszczycić w kadencji prezydenckiej?

-Jednym z moich priorytetów od początku sprawowania urzędu prezydenta miasta była naprawa sytuacji finansowej gminy. Przypomnę, że w 2014 roku – gdy po raz pierwszy zostałem wybrany na prezydenta Skarżyska-Kamiennej – zadłużenie wynosiło blisko 102 mln zł. Wskaźnik zadłużenia na koniec 2014 roku wynosił 79%! Dla porównania – na koniec 2018 roku wskaźnik zadłużenia wynosił 52%, a zadłużenie na dzień dzisiejszy wynosi 82 mln zł, czyli obniżyło się o 20 mln zł.

Uważam to za niewątpliwy sukces, ponieważ dzięki sprawnemu zarządzaniu finansami, trafnym decyzjom, wprowadzonym oszczędnościom i racjonalizacji wydatków, udało nam się w stosunkowo niedługim czasie wyciągnąć miasto z zapaści finansowej. Oczywiście zadłużenie, które zostało zaciągnięte w poprzednich latach, będziemy musieli spłacać jeszcze przez długi czas, ale ustabilizowana sytuacja finansowa gminy pozwala nam na realizację szeregu inwestycji, na które z jednej strony udało nam się skutecznie pozyskać dofinansowania zewnętrzne, a z drugiej mamy zabezpieczone pieniądze na wymagane wkłady własne.

*Pana hobby

-Obecnie – z racji sprawowanej funkcji – najwięcej zaangażowania wkładam w pracę na rzecz Skarżyska-Kamiennej i jego mieszkańców. Pomimo tego, że bardzo trudno jest mi wygospodarować czas na realizację swoich pasji, staram się regularnie ćwiczyć, często pływam na basenie i trenuję na siłowni. Sport zawsze był elementem mojej codzienności. Uważam, że zachowanie dobrej kondycji fizycznej idzie w parze ze sprawnością umysłu.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *