Społeczność diecezji sandomierskiej będzie świętować w Ostrowcu Dni Kultury Chrześcijańskiej

Spotkania modlitewne i naukowe, widowisko słowno-muzyczne, pokazy filmów, wystawy sztuki chrześcijańskiej, zawody sportowe i koncerty muzyczne wypełnią Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej, które potrwają od 6 do 13 października w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Podczas konferencji prasowej 25 września br. zorganizowanej przez ks. Prałata Jan Sarwę – proboszcza parafii sw. Michała Archanioła, ks. Tomasza Lisa – rzecznika diecezji sandomierskiej i przedstawicieli członków komitetu organizacyjnego dowiedzieliśmy się, że trwają przygotowania do obchodów Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Patronat honorowy nad uroczystością objął ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz, a także wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński i starosta ostrowiecki Marzena Dębniak.

Komitet organizacyjny pod przewodnictwemdziekana dekanatu Ostrowiec, księdza Jana Sarwy pracował bardzo intensywnie podejmując się organizacji przedsięwzięcia, mającego na celu promowanie szeroko pojętej kultury, połączonej z wartościami katolickimi i chrześcijańskimi i jednocześnie chce nawiązać do obchodzonego obecnie Roku Stanisława Moniuszki.

Wszystko zaczęło się od mojej wizyty u księdza Biskupa, który poprosił mnie, żeby Dni Kultury Chrześcijańskiej przygotować właśnie w Ostrowcu- mówi podczas konferencji prasowej ksiądz prałat Jan Sarwa. – Układając program staraliśmy się zaoferować każdej z grup wiekowych i społecznych jakieś ciekawe spotkanie, propozycję udziału w nietuzinkowym wydarzeniu, aby każdy mógł znaleźć coś wyjątkowego. Naszym celem
– kontynuował jest integracja środowisk i instytucji wokół różnych dziedzin kultury.

Z kolei rzecznik kurii sandomierskiej ksiądz Tomasz Lis dodał, że zgodnie z przyjętą przed kilkoma laty zasadą, Dni Kultury Chrześcijańskiej odbywają się w diecezji sandomierskiej co roku w innym mieście, w tym roku zdecydowano, że gospodarzem wydarzenia będzie Ostrowiec Świętokrzyski.

Jestem pod wrażeniem- relacjonował, że bardzo wiele ludzi i instytucji włączyło się w organizację wydarzenia, którego owocem jest bardzo bogaty program.

Przez cały tydzień od 6 do 13 października, w ostrowieckich kościołach i instytucjach kultury będą się odbywały darmowe koncerty, pokazy filmów, wernisaże i warsztaty muzyczne. Wszystkie wydarzenia będą promowały szeroko rozumianą kulturę chrześcijańską, zarówno w dziedzinie muzyki, kinematografii, rzeźby, malarstwa, literatury, psychologii, jak i sportu.

Wstęp na wszystkie inicjatywy jest bezpłatny- komentował ksiądz prałat Jan Sarwa, zapraszając wszystkich, zarówno wierzących i niewierzących, osoby innych wyznań, bo ten Tydzień – dodał ma być w Ostrowcu świętem jedności.

Krystyna Anna Jurys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *