29 września 2019 roku we wsi Aknalicz w Armenii, w odległości 30 kilometrów od Erewania i  10 od stolicy ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Eczmiadzynie, świętowano powstanie największej na świecie świątyni jezydskiej „Ziyareta Heft Meren Merge” (Siedem Aniołów Ziemi Świętej). Świątynię konsekrowała delegacja duchownych przedstawicieli z Laliszu, która poprowadziła następnie liturgię. Ceremonia była poświęcona wszystkim świętym.

Najważniejsza i najbardziej czczona świątynia jazydów znajduje się w Laliszu (Północny Irak), lecz dojazd do niego jest trudny i niebezpieczny, dlatego znany przedsiębiorca jazydskiego pochodzenia z Moskwy, Mirza Slojan przy wsparciu Rządu Republiki Armenii wybudował za swoje własne środki świątynię w Armenii.

Świątynia została wybudowana w stylu barokowym, z ormiańskiego granitu i irańskiego marmuru, jest wysoka na 30 metrów, główną kopułę otacza siedem mniejszych, symbolizujących siedmiu aniołów ze złoconymi wierzchołkami, symbolizującymi słońce.

 Pośród obecnych na otwarciu był władyka Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, czterdzieści posłów parlamentu Armenii, ministrowie, dyplomaci oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Świątynia nie mogła pomieścić obecnych 35 tysięcy osób, dlatego mszę transmitowano na zewnętrznym placu.

Otwarcie świątyni jazydów w Armenii niewątpliwie podkreśla przyjazne relacje dwóch narodów, ormiańskiego i jazydskiego.Naród jazydski liczy 2 mln., wiekszość mieszka na emigracji. Jazydzi nazywają swój naród narodem 72 ludobóstw, kolejne, 73cie ludobójstwo trwa obecnie na północy Iraku i Syrii, „ciche ludobójstwo”, o którym nie mówi się głośno i dużo, i które doprowadza do zagłady całego narodu.

Jazydzi od wielu lat byli zabijani przez swoich sąsiadów: turków i arabów, wioski rabowane, miasta niszczone, dzieci zabierane w niewolnictwo, a kobiety gwałcone.  W latach 1915-1916 jazydzi razem z ormianami uciekali od zabijających ich turków na wschód i ramię w ramię z ormianami walczyli przeciwko tureckim najeźdźcom.

 Zmieniły się czasy, ale nie zmieniły się metody najeźdźcy. Nadal zabijają wszystkich mężczyzn, chłopcy 10-14-letni przekazywani do rodzin islamistów w niewolę, gdzie szkolą ich na zabójców i terrorystów śmiertelników, a kobiety są gwałcone lub sprzedawane (kupują je nawet bogaci saudyci). Wioski i miasta jazydów są niszczone, w regionie Szangal, spalono 70 miejscowości, w 50 z nich znaleziono zbiorowe mogiły, jazydzi uciekają przez góry, szukają schronienia w innych państwach, lecz nie wszystkie są chętne przyjmować uchodźców, dlatego co raz więcej jazydów przybywa do Rosji, Gruzji i Armenii.

W Armenii obecnie mieszka ponad 40000 jazydów, mają 50 szkół z nauczaniem języka jazydskiego (kurdyjskiego), mają swoją gazetę i nawet krótki program w publicznym radio w ojczystym języku.

 Nowa,największa na świecie świątynia jazydów pozwoli na dalsze kultywowanie jazydskich tradycji, religii, historii i dorobku kulturowego oraz przekazywanie go kolejnym pokoleniom.

Grigor Szaginian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *