TROCHĘ HISTORII

I edycja projektu odbyła się w roku 2011. To właśnie w tym roku Fundacja Happy Kids otworzyła pierwszy poza Łodzią Rodzinny Dom Dziecka w Lubczynie koło Wieruszowa. Mała, spokojna wieś, w której życie toczy się wolno i przewidywalnie. Właśnie to pozwoliło zaobserwować problem, z którym mieszkańcy dużych aglomeracji rzadko się spotykają. Wakacje to nie czas odpoczynku a czas wytężonej pracy dla mieszkańców wsi. Dzieci, których rodzice zajęci są obowiązkami pozostawione są często same sobie. Brak środków nie pozwala na wysłanie ich na kolonie czy obozy a jedyną rozrywką pozostaje pomoc rodzicom w pracach polowych, podczas których nierzadko dochodzi do tragicznych wypadków z ich udziałem.Ta obserwacja stała się genezą idei, która przybrała nazwę „Przystanek HAPPY BUS”.

Pierwsza edycja akcji „Przystanek Happy Bus” organizowana była przez Fundację Happy Kids we współpracy z łódzkim MPK. Na mocy tego porozumienia, Fundacja dysponowała autobusem IKARUS, który przerobiony na jeżdżący plac zabaw miał uatrakcyjnić czas dzieciom. Jednym z głównych celów projektu stało się więc zorganizowanie dzieciom opieki połączonej z zabawą i edukacją.

W pierwszej edycji w naszym projekcie uczestniczyło 800 dzieci, w kolejnej już 1500…a w roku 2019 osiągnęliśmy rekordową liczbę 8640 dzieciaków. Coraz więcej gmin i instytucji zaczęło dołączać się do naszych tras. Ochotnicze Straże Pożarne, lokalne oddziały Policji, przedstawiciele gmin i lokalnych społeczności sami starali się organizować czas tak, żeby przyjazd autobusu był atrakcyjny dla dzieci z ich miejscowości. Koła gospodyń wiejskich często gotowały pyszne dania dla wolontariuszy, a szkoły i domy kultury zapewniały im noclegi. Podczas trasy autobusu nierzadko zdarzały się sytuacje wymagające pomocy nie tylko w bieżącej organizacji Przystanku, ale również nieoczekiwane zdarzenia. Czasami musieliśmy gasić pożary, czasem wzywać okolicznych mieszkańców do pomocy w wyciąganiu autobusu z błota, a czasem wzywaliśmy pomoc drogową do napraw naszego przegubowca. Takie sytuacje są jednak nieuniknione zwłaszcza, gdy w projekcie uczestniczą ludziez różnych krajów i miejscowości.

WOLONTARIUSZE Z CAŁEGO ŚWIATA

Opiekę nad dziećmi sprawowali studenci z zagranicy zrekrutowani bezpośrednio przez Fundację lub przy współpracy ze stowarzyszeniem AIESEC. Wspierani przez wolontariuszy polskich, z których większość to podopieczni Fundacji HAPPY KIDS, poświęcający część wakacji na pracę charytatywną .

Nad realizacją tegorocznej  edycji projektu czuwaliwolontariusze z ponad 15 krajów całego świata m.in. Indonezja, Nigeria, Grecja ,Tunezja, Turcja, Indie, Egipt, Rosja, Pakistan, Chiny, Tajlandia, Hiszpania, Azerbejdżan, Wielka Brytania, Brazylia, Maroko, Algieria, Maksyk, Serbia.

Na czas dwóch-trzech dni w tygodniu Happy Bus stajeplacem zabaw na kółkach, w której dzieci spędzą czas pod opieką polskich i zagranicznych wolontariuszy. Grupa wolontariuszy była odpowiednio zrekrutowana i przygotowana do profesjonalnego wykonania swoich zadań. Różnorodność pochodzenia wolontariuszy umożliwia aktywną naukę języka angielskiego i poznawanie nowych kultur. Odpowiednie wyposażenie oraz fachowa opieka dorosłych zagwarantuje dostęp do zajęć edukacyjno – kulturowych i aktywny wypoczynek . Dzieci wzięływięc udział w zajęciach plastycznych, muzycznych, ruchowych i sportowych.Odbywał się dzień piracki, gra animacyjna wyspa skarbów, zajęcia edukacyjne, rozmowy w języku angielskim, zabawy ruchowe na świeżym powietrzu oraz spotkania z gośćmi z zagranicy, podczas których dzieci poznawały kulturę różnych krajów.  Wspólna praca przez dwa miesiące była dla nich nie lada wyzwaniem, fakt, że wspólnie pokonali przeciwności świadczą ich opinie o projekcie:

„Projekt ten pokazał, w jaki sposób ludzie mogą współpracować razem pomimo różnic między krajami i jak nieznana osoba może być blisko w tak krótkim czasie.Love you all Happy Kids 2014 Team!! ” (Babek, 2014)

„Warunki są nieco inne niż w naszym codziennym życiu, mieszkanie razem w jednym miejscu, czasem było trudne, ale tego można się nauczyć, poprzez wspólne rozwiązywanie problemów i radzenia sobie w trudnych sytuacjach” (Kejal, 2019)

„Świetni ludzie, pełni optymizmu i energii niezależnie od wszystkiego.” (Przemek, 2014)

„Happy Bus jest dla mnie niesamowitym projektem. Pokochałam go od pierwszych dni pobytu.” (Ola, 2019)

TO JUŻ 9 LAT…

W tym roku projekt Happy Busrozpoczął się 9 lipca 2019.Pierwszy z 25 przystanków odbył się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, gdzie wraz z wolontariuszami podarowaliśmy spędzającym wakacje w szpitalu dzieciom odrobinę radości i wakacyjnej przygody.Stamtąd każdy z autobusów pojechał w swoją trasę.

W tym roku w trasę wyjechały dwa autobusy przerobione na mobilne place zabaw –  wiekowy  Ikarus, któremu w zeszłym roku łodzianie podarowali nowe serce oraz angielski piętrus, który Fundacja sprowadziła z Londynu i przerobiła na figlobus. Ikarusczęściowo przekształcony w miejsce zabaw klockami, sprawiał dzieciom wiele radości z budowania nowych konstrukcji. Klocki typu wafle firmy Marioinex bardzo dobrze sprawdziły się jako narzędzia pobudzania kreatywności dzieci odwiedzających nasz plac. Dzieci budowały różne budowle, dobrze się przy tym bawiąc. Drugi z autobusów angielski piętrus przekształcony na tor przeszkód, gdzie dzieciaki mogły uczestniczyć w animacjach prowadzonych przez naszych wolontariuszy. Dodatkową atrakcją byłKlockobus – Żuk wypełniony klockami Korbo, z których dzieci układały mechanizmy obrazujące ich marzenia.

Letni Manifest Dzieci

Tematem przewodnim tegorocznej akcji Happy Bus 2019 było hasło „Dzieci mają głos”. Podczas każdego przystanku zachęcaliśmy dzieci do zabrania głosu w kilku obszarach tematycznych: marzenia, zmieniające się otoczenie społeczne, budowanie wspólnoty praw dziecka, pasje i zainteresowania. Letni Manifest Dzieci, ukazujący obecną rzeczywistość dzieci funkcjonujących w małych społecznościach. Manifest został złożony na ręce przedstawicieli lokalnej społeczności, przedstawicieli gmin i sponsorów, którzy pojawili się na evencie kończącym projekt w Zapolicach 27 sierpnia 2019.

Oto treść z Letniego Manifestu Dzieci:

„GDY MÓWIĄ USTA DZIECKA, MÓWI JEGO SERCE…”

1.         Dzieci potrzebują dorosłych. Chcą żeby dorośli byli blisko, żeby je przytulali, żeby byli za nie odpowiedzialni. Chcą się uczyć od dorosłych mądrych rzeczy.

Świat bez dorosłych jest smutny, niebezpieczny, trudniejszy (Amelka 6 l.); Można się przytulić do dorosłych, są za nas odpowiedzialni (Magda, 7 l.); Rodzina o mnie dba (Marta 10l.); Żeby dorośli nie byli nudni (Staś 10l.).

2.         Dzieci chcą pomagać, chcą darzyć innych szacunkiem, chcą szacunku dla siebie. Ludzie są dla dzieci ważni, zależy im, żeby wszyscy byli szczęśliwi. Pokażmy dzieciom, jak być dobrym człowiekiem.

Nie obrażać innych ( Mikołaj 11 l.); Nie bić, kochać, lubić ( Ania 8l.); Dobre zachowanie wobec innej osoby, nawet takiej, która jest zupełnie inna niż ja ( Dominika 10 l.).

3.         Dzieci potrzebują wolności. Wolność to zaufanie, szacunek, odpowiedzialność. Dajmy dzieciom szansę mądrego korzystania z wolności

Robić to co lubię (Wojtek 8 l.); Czytać książki (Ania 10 l.); Żeby wypuścili wszystkie  zwierzątka z ZOO  (Lena 6 l.); Robić to co chcemy, kiedy chcemy i jak chcemy ( Olek 9 l.);  Wolność to nie być od niczego uzależnionym ( Paweł 11 l.); To mój wybór ( Sandra, 8 l.); To życie w zgodzie ( Natalka 12 l.).

4.         Dzieci potrzebują szczęścia. Dziecko szczęśliwe rozwija się lepiej, pełniej, wszechstronniej. To dorośli mają moc uszczęśliwiania małych ludzi. Szczęście to:

Kiedy jestem z mama i z tatą ( Jerzy 6l.); Kiedy się bawię (Krystian 6 l); Gdy przyjeżdża cała rodzina ( Maciek 7 l.); Kiedy dostanę prezent lub dobrą ocenę ( Zosia 9 l.); Gdy nikt nikogo nie bije i nie przezywa (Daria 12 l.); Kiedy bawię się z rodzicami (Marcin 6 l.); Kiedy ktoś mnie przytuli (Roksana 6, Mikołaj 9).

5.         Dzieci potrzebują bohatera. Bohatera się naśladuje, więc dzieciom potrzebny jest pozytywny bohater!

Mój trener, bo umie świetnie uczyć ( Krzyś 11 l.); Spiderman bo jest odważny ( Bartek 8 l.); Mój tato, bo lubię go ( Kasia 5 l.);  Moja mama bo ma odwagę (Dorota 8l.);  Flash bo jest dobry i ma litość ( Tymon 6 l.); Mama, bo gotuje dla nas ( Piotruś 10 l.); Mój dom, bo mogę się tam bawić (Antoś 4 l.).

6.         Dzieci chcą lepszego, bezpiecznego świata. Dbają o przyszłość naszej planety, o jej mieszkańców.

Żeby było mniej pijanych kierowców, żeby nie było złodziei, żeby na świecie nie było problemów, zero telefonów, więcej placów zabaw (Dagmara 12 l.); Żeby dorośli nie palili i żeby więcej się ruszali ( Wiktoria 7 l.); Żeby nie było wojen ( Milena 8l.); Żeby wszyscy byli dobrzy, żeby nikt nie śmiecił, żeby były elektryczne samochody (Wojtuś 5 l.).

7.         Dzieci chcą się uczyć. Potrzebują nauczyciela cierpliwego, sprawiedliwego, opiekuńczego.

Żeby lekcje były zabawniejsze ( Daniel 13 l.); Jestem szczęśliwa, jak dostanę dobrą ocenę w szkole (Madzia 8l.); Żeby nauczyciel był cierpliwy i mądry ( Oliwer 15l.); Nauczyciel to taki człowiek, który jest, gdy nie ma mamy ani taty (Zuzia 7 lat).

Dajmy dzieciom prawo do godnego rozwoju. Słuchajmy ich głosu, zobaczmy świat ich oczami, uszanujmy ich potrzeby i marzenia.

Nie zawiedźmy ich!

Od dziś Letni Manifest Dzieci stanie się drogowskazem w Rodzinnych Domach Fundacji Happy Kids. Będzie uzupełnieniem obowiązujących w nich  standardów  wypracowanych przez 20 lat własnych doświadczeń oraz rozwiązań inspirowanych współpracą z organizacjami europejskimi zrzeszonymi wokół Eurochild.

Zapolice 2019

(przygotowano na podstawie wybranych wypowiedzi dzieci)

TRASA PÓŁNOC – POŁUDNIE

W  tym roku wytypowane zostały dwie oddzielne trasy, każda po 12 przystanków. Swoim zasięgiem objęła8.640 dzieci wraz z ich rodzicami i starszymi członkami rodzin, mieszkających na terenie woj. łódzkiego oraz województw ościennych.Dwie trasy obejmowały następujące miejscowości:

Trasa I – Stanisławów Stary, Piątek, Żychlin, Pacyna, Sanniki, Szczawin Kościelny, Lucień, Łanięta, Krośniewice, Nowe Ostrowy, Dąbrowice, Grabów.

Trasa II –Zapolice, Galewice, Cieszęcin, Lubczyna , Bukowiec, Mąkoszyce, Perzów, Łęka Opatowska, Kluczbork, Kolonowskie, Bzinica Stara, Złoczew.

Naszą wakacyjną trasę zakończyliśmy w Zapolicach. Na imprezę podsumowującą tegoroczną edycję Happy Busa przyjechały dwa autokary wraz z polskimi wolontariuszami zaangażowanymi w akcję Fundacji Happy Kids. W programie była m.in.: zabawa na dmuchańcach, występy muzyczne dzieci, koncert zespołu Champion (https://www.facebook.com/zespolCHAMPION/), występ kwartetu LeonVoci(https://www.facebook.com/LeonVociPolska/) z Ukrainy oraz strefa gastronomiczna. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni (https://www.facebook.com/Piromax.Fajerwerki/ )na Stadionie Gminnym w Zapolicach. Tak liczny udział młodych mieszkańców odwiedzanych miejscowości w naszej akcji oraz pochlebne opinie wyrażane przez uczestników finału Happy Busa są dla naszej Fundacji wielką nagrodą oraz motywacją do kontynuowania tej wakacyjnej przygody.Zabawa to radość, a głównym celem akcji Happy Bus jest właśnie podarowanie dzieciom z terenów wiejskich odrobiny beztroski i szczęścia. Nasz team liczy 40 osób i każdy z nas doskonale wie ,iż „.. bez szczęśliwego dzieciństwa całe życie jest kalekie”, więc podarujmy dzieciom szczęśliwe i choć trochę beztroskie dzieciństwo, na które każdy mały człowiek zasługuje. Do Zobaczenia na X edycji projektu Happy Bus!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *