Projekt pn. „Babki z krzemienia” realizowanyprzezFundację Centrum Rozwoju Regionalnego „Edu-Bałt” na dobre ruszył z miejsca! Pora na pierwsze podsumowania. Przypomnijmy, że projekt ten skierowany jest do 46 seniorek z Kół Gospodyń Wiejskich i z Uniwersytetów III Wieku z terenu Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg”. Dofinansowane uzyskane z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Całkowity koszt dofinansowania 2-letniego projektu to 258382,00 złotych.

Warsztaty kulinarne jako fascynująca podróż do świata smaków, zapachów i kolorów. Wspólne gotowanie pod okiem mistrza odbyło się w sierpniu. Dzięki niemu wszyscy – niezależnie od posiadanych dotychczas umiejętności – otrzymali zadania i włączyli się w pracę. Słuchając wskazówek prowadzącego, uczestniczki podpatrywały przygotowanie potraw i degustowały to, co ugotował. To wspaniała zabawa i nauka, która przydaje się w życiu – buduje zespół, pokazuje relacje między jego członkami, czy wreszcie pozwala zabłysnąć przed przyjaciółmi na przyjęciu. Cel warsztatów kulinarnych jest prosty! Warsztaty kulinarne uczą i integrują. Dodatkowo potrawy przygotowane przy użyciu innowacyjnych narzędzi kulinarnych odkryły przed kobietami nowe możliwości przyrządzania potraw z regionalnych i tradycyjnych produktów.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że sport to zdrowie. Po 50 roku życia organizm traci około 30% wydolności mięśniowej.W celu zachowania aktywności i samodzielności przez osoby starsze niezbędne jest utrzymanie jej na właściwym poziomie. Gimnastyka to najlepszy sposób na odkrycie źródła młodości i witalności. Wiedzą o tym doskonale nasze seniorki, które aktywnie uczestniczyły w zajęciach z Nordic Walking. Sala pełna uczestników jak i uśmiechu, wykwalifikowany instruktor i specjalistyczny sprzęt pokazały, że endorfiny uwalniane wraz z wysiłkiem procentują na cały dzień. A pogoda tego dnia była piękna. Po cennych instrukcjach użytkowania kijów do Nordic Walking i tego jakie korzyści daje nam ten rodzaj sportu, wyruszyliśmy na wspólny spacer po Bałtowie. Okazało się, że przebyte 6 km tak podobało się naszym uczestniczkom, że już nie mogą doczekać się wspólnych form aktywności fizycznej. I o to nam właśnie chodziło!

Wyjazd studyjny „Babek z krzemienia” okazał się wyjątkowo udany
Bogactwo nauki, piękne miejsca i niewątpliwie aspekt integracyjny spowodował, że nikomu nie chciało się wracać. Żuławy zachwyciły wszystkich pięknem przyrody. Asia i Wojtek z Akademii „Siedlisko Pod Lipami” ugościli nas i przekazali swą „wiedzę tajemną” na temat użytkowania ziół. Teraz już każda z pań będzie wiedziała jakie zioła posłużą w kuchni, co pomoże w dolegliwościach zdrowotnych a co nadaje się do pielęgnacji urody. Mydła i kule do kąpieli własnoręcznie wykonane ucieszą swym zapachem w zaciszu domowego ogniska. A zrobione wspólnie sery od razu zniknęły ze stołów. Sprzyjająca nam od początku pogoda pozwoliła rozkoszować się urokiem plaży i morza w Krynicy Morskiej.

Uczestniczki po pierwszych warsztatach są zgodne co do jednego: udział w projekcie „Babki z krzemienia” to wspaniałe doświadczenie. Cenna wiedza, profesjonalni instruktorzy, atmosfera życzliwości i budowanie przyszłej  przestrzeni do współpracy to idealny motywator do działania, bo kolejne warsztaty jeszcze przed nami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *