Tryb życia kota, podobnie jak u ludzi, składa się w głównej mierze z rutynowych, powtarzalnych czynności. Zmiany wywołują stres nie tylko u ludzi, ale także u kotów, które doskonale czują się w przewidywalnym, stabilnym środowisku. Jak zaburzenia rytmu dnia mogą wpływać na zachowanie naszego kota i co możemy zrobić, aby zniwelować stres?

Koty doskonale czują się w przewidywalnych sytuacjach. Zmiany wywołują u nich stres, który może doprowadzić do różnych objawów klinicznych, a nawet chorób. Koty są bardzo wrażliwe na zmiany środowiskowe. Często opiekunowie nie zdają sobie sprawy, że sytuacje w których znalazł się ich kot mogą wywołać u niego stres. Do takich sytuacji możemy zaliczyć: remont, przeprowadzkę, pojawienie się nowego członka rodziny, ale także wakacyjny wyjazd czy nawet imprezę w domu.

Najczęstsze objawy przewlekłego stresu u kota to:

  • apatia,
  • spadek apetytu,
  • chowanie się w niedostępne miejsca np. do szafy, pod łóżko,
  • oddawanie moczu poza kuwetę, często na łóżko, ubrania domowników, przy drzwiach wejściowych.

Długotrwały stres może skończyć się chorobą kota – depresją lub syndromem urologicznym.

Zmiany w trybie życia kota, o czym należy pamiętać?

Nie oznacza to jednak, że nie można wprowadzać żadnych zmian w środowisku kota. Jest to jak najbardziej możliwe, ale trzeba kota do tego odpowiednio przygotować. Ważne aby pamiętać o tym, żeby:

  • kot miał miejsce do obserwacji pomieszczenia z wysokości,
  • zapewnić mu miejsce do schowania się w nowym otoczeniu, a także przed dzieckiem, czy gośćmi,
  • pamiętać o kontakcie z kotem, zapewnieniu mu odpowiedniej ilości zabaw, głaskaniu i mizianiu. Koty, choć uważane za samotników, cenią sobie towarzystwo opiekunów i lubią spędzać z nimi czas,
  • zapewnić mu zabawy łowieckie,
  • zastosować suplementy, czy feromony, które ułatwią zmiany w życiu kota.

Niwelowanie stresu u kota – drapaki, półki, legowisko

Jeśli już do zmian w mieszkaniu dojdzie i kot zareaguje stresem naszym celem jest poprawienie jego nastroju oraz obniżenie stresu. Zawsze w przypadku terapii kotów należy tak zorganizować środowisko, aby kot czuł się w nim dobrze.

Już sama reorganizacja mieszkania spowoduje, że kot poczuje się lepiej. Koty uwielbiają obserwować wszystko z wysokości. Dlatego warto w pokoju wstawić wysokie drapaki, po których kot będzie się wspinać, zamontować półki dla kota, z których będzie mógł w bezpieczny dla siebie sposób obserwować, co się dzieje. Można do tego wykorzystać szafę i umożliwić kotu wskoczenie na szczyt. Można również położyć tam transporter albo legowisko, aby kot mógł na górze odpoczywać i spać.

Schronienie dla kota

W nowym miejscu warto również rozstawić pudełka lub transportery na podłodze, jako miejsca schronienia dla kota, gdzie będzie mógł odpoczywać. Wnętrze można skropić walerianą czy kocimiętką. Są to zapachy, które koty lubią i chętnie przebywają w ich otoczeniu. Po remoncie lepiej zostawić stare legowisko kota, aby miał swój dobrze znany azyl, w którym będzie czuł się bezpiecznie.

Stres u kota związany przeprowadzką

Przeprowadzając się do większego mieszkania czy domu najlepiej początkowo ograniczyć przestrzeń dostępna kotu i z czasem ją poszerzać. Koty mogą źle zareagować na duże powierzchnie, których nie znają i czuć się w takich sytuacjach niekomfortowo. Często kończy się to oddawaniem moczu w różnych miejscach, aby przebywać we własnym zapachu. To uspokaja zwierzaka. Nie jest to objaw złośliwości kota, co często opiekunowie w takich chwilach myślą.

Można również zastosować feromony kocie w postaci dyfuzora do kontaktu lub obróżki, albo kapsułki, które mają kota zrelaksować i ułatwić przyzwyczajenie do zmian.

Nietypowy tryb życia kota, czyli mruczek na wakacjach

Podobnie jest w sytuacji, gdy chcemy kota zabrać ze sobą na wakacje. Dla bardzo wrażliwych kotów może to być duży stres: nowe miejsce, nowe zapachy, transport itp. Dla kotów ciekawskich może być to ciekawy sposób na urozmaicenie życia.

W przypadku wyjazdów najlepiej znaleźć kogoś, kto chciałby przychodzić do naszego mieszkania/domu i zajmować się kotem: karmił go, sprzątał kuwetę, bawił się z nim. Będzie to najmniej stresujące dla czworonoga. Można poprosić znajomego, albo skorzystać z usług petsittera. Hotele dla zwierząt są teraz bardzo dobrze wyposażone i jest to też sposób na wyjazd bez kota na urlop. Jednak  przebywanie w obcym miejscu na pewno zestresuje kota. W takich przypadkach warto skorzystać z farmakoterapii już kilka tygodni przed wyjazdem, aby zminimalizować stres.

Nowy członek rodziny oznacza wielkie zmiany dla kota

Największą zmianą dla kota jest pojawienie się nowego członka rodziny; domownicy nerwowo się krzątają po mieszkaniu, wstawiają nowe meble i przedmioty, a dodatkowo – mają zdecydowanie mniej czasu dla czworonoga oraz często ograniczają mu przestrzeń, do której ma dostęp. W momencie, gdy w domu pojawi się dziecko, to jego zachowanie zaczyna stresować kota: noworodek płacze, dziwnie pachnie, później zaczyna się poruszać i może kota gonić i łapać.

Aby oswoić kota z nową sytuacją przygotowania należy rozpocząć nawet kilka miesięcy przed porodem. W czasie ciąży należy umożliwić kotu poznanie nowych przedmiotów np. wózka, czy łóżeczka. Jeśli chcemy, aby kot nie wchodził do pokoju dziecięcego – również do tego należy go stopniowo przyzwyczajać.

Wskazówka: Przed porodem można również odtwarzać odgłosy dziecka nagrane na komputerze, aby się do nich przyzwyczaił.

Gdy pojawi się dziecko – nie zapominaj o Twoim przyjacielu

Szczegółowe przygotowania kota na dziecko, a następnie budowanie relacji z dzieckiem omówione zostało w poprzednim artykule. Ważne, aby opiekun nie zapomniał o potrzebach mruczka, mimo pojawienia się noworodka w jego życiu. Trzeba znaleźć czas na chwilę miziania i pieszczot z kotem. Warto zainicjować zabawy łowieckie np. gonienie myszki na wędce, polowanie na piórka na patyku, gdyż są to zabawy, które angażują zwierzaka, poprawiają samopoczucie i przynoszą sukces pupilowi.

Można również wprowadzić interaktywne zabawy stymulujące umysł zwierzaka, w których kot musi zdobyć jedzenie wyjmując je z pojemników czy tuneli. Zdobycie nagrody przez kota sprawi mu przyjemność i poprawi nastrój. Dzięki tego typu aktywnościom kot nie będzie uciekał przed dzieckiem, będzie czuł się komfortowo mając swoje bezpieczne kryjówki, a przy okazji będzie miał spełnione wszystkie inne potrzeby.

Kot i obcy ludzie w domu

Spotkanie rodzinne czy też impreza mogą być stresujące dla mruczka. Nagłe pojawienie się większej ilości osób i głośna muzyka pozornie wydają się mało ingerujące w życie kota, lecz dla zwierzaka są to zmiany w środowisku, które odbijają się na jego samopoczuciu.

Najlepiej w takim przypadku, jeśli tylko jest taka możliwość, odizolować kota w jednym pokoju, gdzie goście nie będą wchodzić i tam pozwolić mu przeczekać całe zamieszanie. W pokoju powinna być miska z wodą, jedzeniem, a także kuweta. Oczywiście są także koty towarzyskie, które chętnie biorą udział w spotkaniach towarzyskich i poznają nowe osoby. Jednak dla wrażliwych czworonogów stworzenie takiego azylu będzie najlepszym rozwiązaniem.

Zwierzę na pierwszym miejscu

Zawsze, gdy planujemy większe zmiany w swoim życiu, można się umówić z behawiorystą, aby pomógł on w adaptacji. Wprowadzenie zmian małymi krokami, zapewnienie kotu bezpiecznych miejsc i spełnienie jego potrzeb powoduje, że nawet duże zmiany będą przez kota tolerowane. Gdy pojawią się pierwsze oznaki stresu warto udać się do lekarza weterynarii i również skontaktować z behawiorystą, aby pomóc opiekunowi i kotu wyjść z trudnej sytuacji, zanim pojawi się choroba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *