11.10.2019r.- tego dnia w Suchedniowie odbył się Świętokrzyski Turniej Badmintona Olimpiad Specjalnych  pod honorowym patronatem  Starosty Skarżyskiego Pana Artura Berusa.

Zawody przygotowała i przeprowadziła grupa organizatorów i wolontariuszy z Klubu Olimpiad Specjalnych „BUZIAKI” działającym przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr2 w Skarżysku-Kamiennej i Klubu Olimpiad Specjalnych „TACY SAMI” działającym przy powiatowym Środowiskowym domu Samopomocy w Skarżysku-Kamiennej wraz ze Świętokrzyskim Oddziałem Regionalnym Olimpiad Specjalnych. W turnieju wzięło udział 150 osób w tym 90 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną i 35 trenerów z 19 klubów z terenu województwa świętokrzyskiego: „ARKA”, „GROM”, „KRYSZTAŁKI”, „MAAG”, „NIEPOKONANI”, „OLIMP”, „PRZYJACIELE”, „RYWAL”, „SPRAWNIEJSI”, „STRZAŁA”, „SZANSA”, „ŚWIATŁO I CIENIE”, „TEMPO”, „TOP”, „TORNADO”, „UŚMIECH” , „BUZIAKI”, „TACY SAMI”.

Celem Turnieju była  popularyzacja badmintona jako dyscypliny sportu dla  osób z  niepełnosprawnością intelektualną,  podsumowanie  rocznej  pracy z zawodnikami podczas treningów, rozpowszechnienie idei Olimpiad Specjalnych w regionie świętokrzyskim oraz  integracja ze społecznością lokalną.

           Podczas oficjalnej części Ceremonii Otwarcia Turnieju Michał Wikło zawodnik Klubu Olimpiad Specjalnych „BUZIAKI” wygłosił słowa przysięgi olimpijskiej, a Julita Kliszewska zawodniczka Klubu Olimpiad Specjalnych „BUZIAKI” wraz z Olą Lunge zawodniczką Klubu Olimpiad Specjalnych „Tacy Sami” asystowały przy wciągnięciu flagi.

          Część artystyczną  uświetnił występ  uczestników Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Skarżysku-Kamiennej , którzy zaprezentowali swe umiejętności artystyczno-wokalne,   wykonując  w profesjonalny sposób piosenkę z repertuaru „Ich Troje” natomiast    
Klub Olimpiad Specjalnych „BUZIAKI” podsumował w uroczysty sposób 30 lat swojej działalności i współpracy z licznymi przychylnymi ludźmi dobrego serca, którzy   w różny sposób wspierają inicjatywy realizowane na rzecz rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną. Symbolicznym wyrazem podziękowania były pamiątkowe statuetki wręczone: przedstawicielom powiatu, Oddziału Regionalnego Świętokrzyskie, sędziom, z którymi od 15 lat współpracują , założycielce Klubu Olimpiad Specjalnych „BUZIAKI” – Idze Korzeniowskiej oraz wieloletnim przyjaciołom i darczyńcom.

          Ceremonia Otwarcia zgromadziła dużą liczbę gości: władz Powiatu Skarżyskiego z członkiem Zarządu Powiatu Katarzyną Bilską, która w imieniu honorowego patrona Turnieju Starosty Artura Berusa oficjalnie otworzyła zawody, przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego kierownika oddziału Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Poseł na Sejm RP Marzena Okła-Drewnowicz, przedstawiciel Poseł RP Marii Zuby – Krzysztof Ślęzak, radnych powiatowych i miejskich, dyrektorów jednostek organizacyjnych Powiatu i Miasta oraz naczelnych władz Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska. Nie zabrakło też  sponsorów .

         Nadszedł czas na część główną spotkania. Zawody zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami Olimpiad Specjalnych i związku sportowego badmintona. Przed rozpoczęciem meczy finałowych, w ramach preeliminacji odbyły się mecze obserwowane, które miały na celu sprawdzenie umiejętności technicznych i możliwości zawodników w zakresie badmintona.  Sędziowie oceniali każdego w skali od 0,5-10pkt. Na tej podstawie przydzielono zawodników do 25 grup sprawnościowych. Zawody rozegrano w konkurencjach: gra indywidualna oraz gra podwójna. Mecze odbywały się na siedmiu kortach co usprawniło przebieg zawodów.

Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał sędzia główny Zdzisław Włodarczyk- miłośnik Pierre de Coubertina -ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego ,który głosił między innymi, że „istotą igrzysk nie jest zwyciężyć, ale wziąć udział. Nie musisz wygrać, bylebyś walczył dobrze…” Prawda, że brzmi znajomo? oraz  sędzia Aleksandra Dąbczyńska.  Sędziami pomocniczymi byli uczniowie klas podstawowych i średnich   na co dzień trenujący badmintona w MKS Orlicz Suchedniów.

          Badminton  to nie „kometka”  to najszybszy sport rakietowy na świecie. Tu potrzeba nie tylko umiejętności technicznych, ale i wytrzymałości-szybkie nogi, zwinności i dobrej orientacji- stale reagować na to co się dzieje na korcie, a w wersji zaawansowanej zastosowania taktyki gry.  Zapowiadało się ciekawe sportowe „show” i tak było…. Każdy zawodnik „był dzielny w swym wysiłku” . Nie każdy wygrał, ale każdy walczył dobrze. Patrzyliśmy z podziwem na zaangażowanie zawodników. Lotki śmigały z różną prędkością i pod różnym kontem. Serwis, bekhend, forhend, skrót z głębi kortu i przy siatce, clear, smecz, drajw – to nazwy uderzeń, które stosowali nasi zawodnicy podczas meczy na  turnieju. Na korcie walczyli nie tylko z przeciwnikiem, pokonywali samych siebie, byli bardziej zdeterminowani niż podczas treningów. To jest moc zawodów,  kibice na trybunach i ta nadzieja: „…pani będę miał medal?…”

      Kiedy medale zawisły na szyjach zawodników i opuszczono flagę przy dźwiękach hymnu Olimpiad Specjalnych  Turniej dobiegł końca. Upominki też były. „We are the champions”   jeszcze na chwilę  połączył wszystkich w kręgu gorących serc. Bogatsi o nowe doświadczenia, znajomości, z pełnym bagażem emocji  i obietnicami, że w przyszłym roku będzie lepiej , uczestnicy turnieju udali się do swoich domów. 

Zawody pokazały, iż mimo niepełnosprawności zawodnicy Olimpiad Specjalnych potrafią przygotować się do zawodów i osiągać bardzo dobre wyniki sportowe – Bo …” pragną zwyciężyć i są dzielni w swym wysiłku…” Dobra wskazówka życiowa dla nas wszystkich.     

Powiat Skarżyski był jedną z dwóch głównych instytucji wspierających obok Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a dodatkowe środki finansowe na przeprowadzenie zawodów zostały pozyskane od sponsorów Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Polska, klubów Olimpiad Specjalnych „BUZIAKI” i ”TACY SAMI”.

Bardzo dziękujemy naszym sponsorom:  Edyta i Wojciech Kiersnowscy, Barbara Czerska ,   Społeczna Akademia Nauk Andrzej Kazanowski, Joanna Jakubiak Firma AS, F.U.H. MAX Maciej Serek , System s.c. Kielce, Zakłady Surowców Chemicznych i Mineralnych Piotrowice, Seven Sp.z o.o. Spółka komandytowa Kielce, hurtownia papiernicza „Kornel”, Marzena Okła Drewnowicz-Poseł na Sejm RP.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *